17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
SEVGİLLİLER GÜNÜNDE ÇİÇEK SUNALIM
15 Şubat 2013 Cuma Bu yazı 28944 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla başlamak istiyorum bugüne özel yani sevgililer gününe özel.

            Bazılarına göre kapitalist bir oyun bazılarına göre hatırlamanın hediye ile süslenmesi, bazılarına göre aşkın taze tutulması için gereklilik olduğunu söylediği sevgililer gün bugün.

            Elbet yaşamın gereği olan fani sevgi olacak ve dünyalık sevgimiz olacak ama asıl sevgiyi unutmama lazım. Asıl sevgi ile ilgili Kızılırmak yazısıdır bugünkü yazı.

            Allah’ım! Yüce Allah’ım! Bütün noksanlardan münezzeh Allah’ım. Yoktuk var ettin; açtık doyurdun; susuzduk, kana kana su içirdin; açıktaydık, ev bark verdin; yurtsuzduk, yurt verdin.

            Beni, ailemi ve bütün âlemleri Sen yarattın, Sen var ettin; kimsesizdik, kimsesizlerin kimsesi oldun.

            Dertliydik derman verdin, ilâç verdin; cahildik bilgili kıldın, akıl verdin; vücut libasını giydirdin, elbise verdin, mal mülk verdin ve en önemlisi Senin zikrinle mutmain olduğumuz bir kalp verdin.

            Nefesimizin firavunluğunu kırdın, kulluğun tadına vardık. Zalimdik, mazlumların halini anlar hale geldik. Lâfta insandık, Senin inayetinle insan olduk ve insan olmanın hazzını yaşadık.

Aile, cennetten bir köşedir, biz ailenin kıymetini bilmezdik, bunun kıymetini anlar hale geldik.

Annelik ve babalık şefkatini anne, baba olduktan sonra anladık. Yıllar yılı kendi nefsimize pay biçtik, ama verdiğin ışık ve nur sayesinde büyüklüğünü anlar olduk.

“Rahmetim gazabımı geçmiştir.“ Bunu da daha sonra anlar olduk. Marabaydık verdiğin iman nimeti sayesinde Sultan olduk.

Yüce Rabbim, Her an aklımızda, her an ruhumuzda, her an kalbimizdesin. Sen kulunu her zaman hatırlarsın, önemli olan o davete karşılık vermemiz ve bizim Seni hatırlamamızdır.

Ey Kadir-i Mutlak! Biz insanlar için kâinatı yarattın, bize yeryüzünü döşek, gökyüzünü yıldızlarla süslediğin bir yorgan yaptın. Barınacağımız evler verdin. Sen olmasaydın biz ne yapacaktık, nasıl yaşayacaktık…

            Çeşit çeşit duygular verdin. Allah’ım en güzel duygu olarak da sevgiyi verdin. Değil midir ki kâinatın mayası sevgidir. Değil midir ki bu sevgi ve rahmetin sayesinde imanlı insanlar bir arada yaşar, uzlaşır, kavgasız ve gürültüsüz günler geçirir.

            Fani sevgiyi hakikî sevgiye, mecazi aşkı hakikî aşka dönüştüren Sen değil misin?

Mecnun Leyla’sı için çöllere düştü. Ferhat Şirin için dağları deldi. Nice âşıklar Maşuk’u için büyük eziyetler yaşadı.

            Peki, Sen Allah’ım, Seni sevdiğimiz için ne istiyorsun bizden? Sadece Senin muhabbetine ulaşabilmek için, yine bizim için yani, Senin rızanı gözeterek namaz kılmamızı, oruç tutmamızı, kısaca ibadet etmemizi istiyorsun… Kimin için? Bizim için…

            Mevlana Hazretleri ölüm anını bir şölen olarak görüyor, niye? Çünkü dünyadaki hazzın daha büyüğünü tadacak da onun için.

            Değil midir ki Bediüzzaman Hazretlerinin dediği gibi “Bu dünyanın bin senelik mes’udâne hayatı Cennet hayatının bir saatine; cennet hayatının da bin senesi Cenabı-ı Allah’ın cemalini görmenin bir saatlik zevkine karşılık gelmiyor.“

            Sevgililer gününde sevgilinin rıza için iki rekât namaz ve iki sayfa kuranla bir çiçek sunsak olmaz mı?

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı  -  20-02-2013 - 09:23
Sayın A.VURAL. yorumlarınız bizi motive ediyor. Allah sizden razı olsun.Düşüncemizi yazıyoruz biz. Siz okumasanız neye yarar. Selam sagılar tekrar tekrar.
a.vural  -  18-02-2013 - 00:49
kardeşim fazlı guventürk bu analar günü, sevgililer günü,babalar günü, noel ,yılbaşı hepsi hikaye bize aşure ayı ,recep,şaban,ramazan ve de kandillerimiz yeter ne mutlu ki müslüman ve muhafazakarım A llaha emanet ol kardeşim son yazılarında meneviyata yakın oldun çok da güzel oldu saygılarımla
nimet  -  15-02-2013 - 18:01
Yaratılış gayemiz, dünya ve ahirette saadete ulaşmanın anahtarı, dünya hayatında elde edeceğimiz en değerli hazine Allah (c.c) ve Rasûlünü (s.a.v) tanımaktır. İman etmek, Onları sevmek, yüce Rabbimize kulluk etmek ve rızasını kazanmak en büyük nimettir.
Yasemin  -  15-02-2013 - 10:01
Onu sevmek onun ahlakıyla ahlaklanmak olmalı.Onu sevmek şefkatle dolmak olmalı…
MUSTAFA B.  -  15-02-2013 - 09:58
Peygamber sevgisi ne güzel Yüce Allah Veysel Karaniye verdiği bu sevgiden bize de nasip etsin.Onu Veysel Karani gibi sevmek ne güzel. Onu Yakub’un Yusuf’u sevdiği gibi sevmek ne güzel… Ebubekirler ,Ömerler onu Mekkenin güçlülerinin düşmanlığına rağmen sevdiler... Kurbanlık hayvanlar onun elinden kurban olmak isterdi.Yollar bize de ayak izleri düşsün isterdi.Bulutlar gölge olmak isterdi…Ağaçlar ,kuşlar yüzünü görmek isterdi… Hutbe okuduğu kuru hurma kütüğü ona aşıktı. Ona bu varlık aşıktı… Mekke onu büyüttü.Medine ona kucak açtı…Halime anne ona kucak açtı…Yerde ve gökte olan her şey ona kucak açtı…Onu sevmek ,onda yok olmak ne güzel Ebubekirleri, Ömerleri , Alileri ,Osmanları unutulmaz kılan o sevgi ne güzel.O sevgiye sahip olanlara sonsuz hurmetler olsun.Güneşe sahip olmaktır bu.O iki cihan güneşidir ve sevgisi güneştir …
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net