27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
Üye kaydı ölçü müdür?
18 Şubat 2013 Pazartesi Bu yazı 33428 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

71 rakamı belki pek çokları için önemli değildir ama bizim için yani Kırıkkale içlin önemlidir. Bizim plaka numaramız olan 71 rakamını bir yerlerde gördüğümüzde gayri ihtiyari kafamızı çevirir daha bir dikkatli bakarız. Öyle değil mi?

            Ancak bugünkü konumuzdaki 71 rakamı farklı. Siyasi partilerle ilgili iş ve işlemleri yürüten Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Siyasi Partiler Sicil Bürosu, tüm siyasi partilerin bilgilerini topluyor. Siyasi Partiler Kanunu'na göre faaliyette bulunan siyasi partileri de belirleyen Büro, 71 siyasi partinin faaliyette olduğunu tespit etti. Bizim plaka numaramız kadar siyasi parti varmış yani.

            Bu partilerin Bilgilerini derleyen Cumhuriyet Savcılığına ait Büro, siyasi partilerin tüzükleri, kuruluş tarihi, genel başkanı ve 14 Ocak 2013 tarihi itibarıyla bildirilen üye sayılarını internet sitesinde yayınladı. Faaliyetteki 71 siyasi partinin toplam üye sayısı 10 milyon 96 bin 586 oldu.

            Aslında bu sayı ciddi bir sayı durumundadır. Yani ülkemizdeki aşağı yukarı her dört beş seçmenden biri bir siyasi partiye üye olmuş. Kendini bir kimlik içinde görüyor ve üye oluyor yani.

            Bu üye sayısının partilere dağılımı da çok ilginç; söz konusu verilere göre Akparti’ye ye kayıtlı üye sayısı rekor durumda. 7 milyon 551 bin 472 ile liderliği kimselere bırakmayan Akparti’nin en yakın rakibi Cumhuriyet Halk Partinsin üye sayısı ise 953 bin 416. yani bir milyonu bile bulmayan bir üyeye sahip.

            Onları 44 ncü yılını kutlayan ve siyasi hayatın temel taşlarından olan Milliyetçi Hareket partisi izliyor. Onlarında üye sayısı sadece 363 bin 393.

            Ardından saadet partisi geliyor. 214 bin 708. onu 44 bin 156 üyesi ile BDP izliyor. Demokrat partinin üye sayısı hepsinden ilginç, üye sayısı 726 bin 611 olarak belirlenmiş. Özellikle Demokrat parti ve Saadet partisinin durumu da burada çok ilginç, demek ki zamanında üye olan insanlar partilerinin küçülmesi durumunda bile üyeliklerini iptal etmemişler. Bununda iki sebebi olabilir. Birincisi üye olduktan sonra bir daha gidip gelmediği partiye üyeliğini bile unutmuş olduklarından ve kendileri için çok önemli olmadığından kayıtlarını sildirmemişler.

            İkincisi ise her durumda yağmurda çamurda partilerini terk etmeden sabit duranlar var. Geçici olarak başka partilere oy vermiş olsalar bile gönüllerinde ve damarlarında asli partileri var ve üyeliklerini asla sildirmiyorlar.

            Tabi bur arada bu 71 parti içinde Allah için kaç kişi bilir. Yeşiller ve sol gelecek partisi, Türkiye Hümanist partisi,  Hür dava partisi gibi partilerin olduğunu. Asla küçümsemiyorum, belli bir misyonu temsilen kurulmuş partiler ama bir kişinin bile yani kuranların bile üye olmadığı Hür Dava Partisi, İşçi Kardeşliği Partisi, İşçilerin Sosyalist Partisi, Katılımcı Demokrasi Partisi, Milliyetçi Türkiye Partisi, Özgürlük ve Sosyalizm Partisi, Sosyal Demokrat Parti, Toplumcu Kurtuluş Partisi, Türkiye Hümanist Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Müdafaa-i Hukuk Partisi, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi, Türk Birliği Partisi, Vatan ve İstiklal Partisi gibi partilerin olduğunu da söylemek istiyorum.

            Burada insanların gerçekten benimseyerek üye oldukları mı yoksa güce yakın olmak için mi üye oldukları önemlidir. Yani iktidar partisinin ve iktidar olmanın gücüne kapılıp üye oluyorlarsa ve sonradan sildirmiyorlarsa sanal bir liderlik olur. Ancak gerçekten gönül verdikleri için üye oluyorlar da ardından bu gönüldeşlik devam ediyorsa durum daha farklıdır.

            Eğer ikinci durum gerçekçiyse yani gerçekten gönül vererek üye olunuyorsa Akparti ciddi şekilde gönüllere girmiş demektir. Bu durumda da diğer partilerin bu durumu iyi irdelemesi gerekiyor. Üye sayısının artarak insanların üye oldukları yeri daha iyi sorgulamaları siyasi hayat için doğru olur diye düşünüyorum. Tabi kayıtsız şartsız itaat edenlere diyecek sözümüz yok. Sözümüz sorgulamacı siyaset yapanlara.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
FAZLI GÜVENTÜRK  -  20-02-2013 - 09:17
Sayın Ali DURSUN, eleştirinizi anlamadım. Tarafsızlıktan söz ediyorsunuz. Galiba yazının başlığını okumadınız. Zaten ben başta söyledim.ÜYE KAYIDI ÖLÇÜMÜDÜR diye.Ölçü değildir dedim.Keşekeleştirirken tarafsız olsaydınız. Ama eleştiriniz başım üzerine. Bu gazete haberi değil ayrıca. Devletin ilgili birminin resmi açıklaması.Tekrar teşekkürler.
Doğru  -  20-02-2013 - 08:33
Tespit doğru. Gücün yanında olmak için millet bribirini eziyor.
Ali Dursun   -  19-02-2013 - 21:04
Bir gazetede yayimlanan yaziyi satirlariniza tasimizsiniz bence iyi etmemissiniz.Akp uye sayisi,Chp nin uyesi sayisi,Mhp nin uye sayisi hicbirsey ifade etnez,Her zaman iktidar oartikerin uye sayisi yuksek olur neden cunku iktidara ne kadar yakin durursak o kadar yayarlaniriz mantigi yagci mantigi.Yorumcunun biri yazmis akp nin uyesi sayisi bilmem kac olmali.Chp nin daha az olmali imis kardesim grcmise bak nerde demokrat parti,nerede anap ,dogru yol,nerede saadet kaldi mi kalmadi.Temelsiz bina ne kadar yukselirse yukselsin yikilir.Bak gecmisten gelen bir Mhp,birChp var.Chp de alti ok var bu ne demektir bu Turkiye Cumhuriyei Devletinin bu ilkelerle ileriye gidecegidir ama bunu anlsysn kac chp var demiyorum .Bunlari anlayan Turk insaninda ksc kisi cikar.Bak sayin basbakan bile Turk Milliyetciligini ayaklar altina aliyor basbakanin Recep Tayyip Erdoganin kendi Turk degilmi.Recep TayyipbErdogan hangi ulkenin basbakani hadi buna da bir kulp bulun .Uye sayin fazla oksa ne olur .Candan bagli kac kisi var sen ona bak.Hem uye olarak kimler oluyor .Memu varmi hok,asker varmi yok ,ev kadini var mi yok.Kimler var geneli esnaf dikkst buna yorumcular once arasti sonra yaz her gazete tarafsiz yazmaz sayin yazzar.
a.vural  -  18-02-2013 - 10:05
en vahimi chp nin dokuzyüz bin oyu olması kardeşim misyonunu tamamlamış bir partiye bu uye sayısı çok Akp ise en az onbeşmilyon olmalı idi Akp il Başkanlarımızın biraz daha fazla çalışmaları gerekiyor sevgili vatandaşlarımızda şunu çok iyi bilmeleri gerekiyor eğer Akp iktidardan giderse memleketimize yokluk ,sefalet,fakirlik gelir seçkin kardeşler krallar gibi yaşarlar biz aşağıdakiler ise debeleniriz bırakın seçkinler debelensin halk Akp ile iktidarını yaşasın Akp iktidarı bin yıl sürer ama yine söyluyorum Akp nin 7 milyon 551 bin 472 uye sayısı az en az 15 milyon olmalı saygılarımla
Lokman  -  18-02-2013 - 09:12
yarın kim iktidara gelse yedim milyorn gider oraya üye olur. bu iş böyle. kimse temsiliyetini düşünmüyor hocam.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net