28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
BORDO BERELİ OLMAK
21 Şubat 2013 Perşembe Bu yazı 38279 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

Özel Kuvvetler Komutanlığının yapısı ve görevleri ile ilgili bazen kamuoyunda birden bire çok konuşulma olur. Basın bilgili bilgisiz yazar, çizer ve bu yapılanmanın çözümünü yapmaya koyulur.

            Bazen bu konuda tık çıkmaz. Sessizlik hâkim olur ve sanki bu yapılanma hiç olmamış gibi hiç yokmuş gibi davranılır.

            Bu konuda en çok sesin çıktığı zamanlar Özel Kuvvetlerin bir şeyler yaptığı veya yapma gayretinde olduğu zamanlardır. Asla buradan illegal bir yapma olduğu sonucu çıkmasın. Ne zaman terör ile ilgili veya Özel Kuvvetlerin diğer görevleri ile ilgili başarılı faaliyeti varsa bu konu gündeme gelir, getirilir.

            Bu günlerde yine sıkça gündeme getirilmesinin nedeni terörün çok olduğu bölgelerde nokta operasyonları ile başarılı sonuçlar alıyor olmalarından kaynaklandığını veya gerekli gereksiz bir yargı operasyonu olama ihtimali olduğundan kaynaklandığını düşünüyorum. Yani ya bölgede çaresiz bıraktıkları terör örgütünün uzantıları bunları sorgulatıyor veya dediğim gibi sıkça askere yapılan yargı ile ilgili bir operasyon vardır ve Özel Kuvvetleri de kapsıyordur bu nedenle gündemde tutuluyordur.

            Nihayetinde bu haksız ve mesnetsiz iftiralardan bunalmış olacak ki Genel Kurmay Başkanlığı da bir açıklama yaparak bu yapılanmanın bilinmeyenlerini bir defa daha kamuoyu ile paylaşma gereği duydu.

            Bu açıklama uzun ve detaylı. Anlayana sivrisineğin az olduğu anlamayanın davul zurnayı bırakın orkestra ile cevap verse az kalacağı bir açıklama.

            Özetle “ Özel Kuvvetler Komutanlığı; gizli ve illegal bir yapılanma olmadığı gibi, faaliyetleri de illegal değildir. Geçmişe yönelik soruşturma ve dava konusu olmuş birtakım iddialarla Özel Kuvvetler Komutanlığının suç örgütü gibi gösterilmesi, en başta gece gündüz demeden, hayatının önemli bir kısmında ailesinden ayrı ve zor koşullarda görev yapan ve bazıları şehit veya gazi olan personelimize yapılmış bir haksızlıktır.

            Özel Kuvvetler Komutanlığı; 1952 yılında Başbakanlık Milli Savunma Yüksek Kurulu'nda dönemin Başbakanı ve 10 Bakanı ile Genelkurmay Başkanının aldığı karar ile "Hususi ve Yardımcı Muharip Birlikleri" adıyla kurulmuş, 1970 yılında "Özel Harp Dairesi" adını almış ve 1992 yılından itibaren "Özel Kuvvetler Komutanlığı" adını kullanmaya başlamıştır.

            Özel Kuvvetler Komutanlığının vazifesi; kara, deniz ve hava kuvvetlerinin harekâtını kolaylaştırmak, personel seferberliği sistemi içinde ülkemizin işgaline karşı gerekli planlamaları yapmak ve seferde emirle icra etmek ve teröristle mücadelede verilen görevleri yapmaktır.” Denilmekte.

            Özel Kuvvetler Komutanlığı öyle bir birliktir ki o birliğe girmek için her hangi bir Subay, Astsubay, Uzaman olmayacaksın. Her şeyden önce emsallerin arasında temayüz etmiş vasıfların olacak.

            Seçileceksin. Yani üyelerinin hepsi birbirinden değerli ve seçki olan bir komisyonun karşısında spor atış, eğitim ve sicil yönünden ter dökeceksin. Seçin yapılması için özelliklerin ön plana çıkacak. Ardından adli ve idari yönden ciddi bir araştırmaya tabi tutulacaksın. Adeta seninle birilikte yedi sülalen araştırılacak ve sakınca olmayacak.

            Art niyetli düşünen ve olumsuzluk karakteri olan veya çamur atma şampiyonu olanlar hemen bu araştırmanın sadece irticai açıdan olduğunu söyleyeceklerdir. Hayır; doğrusu öyle değil. Bu araştırma pek çok açıdan ve kesinlikle gerekli olan, olması şart olan çok yönlü bir araştırmadır.

            Türk silahlı Kuvvetlerinin bu seçkin askerleri ile ilgili yazı sizlerde takdir edersiniz bir sayfaya sığmıyor. Gelecek yazıda bu bordo bereliler ile ilgili sizlerle hasbıhal etmeye devam etmeyi (Rabbim izin verirse) planlıyorum.

            Selam ve dua ile…

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ŞEREF  -  24-02-2013 - 13:44
O EĞİTİMİ ALMAK O SEVİYEYE ULAŞMAK ŞEREFTİR.
Ömer Önder  -  21-02-2013 - 09:16
Daire\'ye bağlı çok sayıdaki askeri ve sivil vatanseverlere çok özel eğitim veriliyor. Her tür sabotaj, suikast, terör ve kaos eylemleri yürütebilecek kapasitedeki bu askeri ve sivil görevliler, ülkemiz Kurtuluş Savaşı yıllarındaki gibi bir düşman işgaline uğradığında \'Kuvayı Milliye\' gibi devreye girecek. Cephe gerisinde gerilla savaşı yürütecek olan bu unsurlar sabotaj, suikast ve her tür terör yöntemlerini kullanarak, kaos çıkararak mücadele verecek. Buna kim itiraz edebilir ki.. Zaten etmiyor ve tartışmıyor da.. İşin tartışılan yönü çok farklı ve şok edici: \"Özel Harp elemanları acaba dış işgali beklemeden harekete geçmiş olabilir mi?..\" Bu şüpheyi Başbakan Ecevit dahi dile getirdi. 28 Şubat döneminde de ortaya çıktığı gibi, halkımızın bir kısmının askeri yetkililer tarafından \'iç düşman\' olarak kırmızı kitaplara girdiğini bilmeyen yoktur herhalde. Aslında lafı gevelemeye, uzatmaya da gerek yok. Bunlar bilinen şeyler.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net