04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
HOCALI
26 Şubat 2013 Salı Bu yazı 33924 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

Yıl 1992, 25 Şubat’ı 26’ya bağlayan gece Ermeni askerleri Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’ın en stratejik bölgesi olan Hocalı kasabasında gerçekleştirdiği soykırımın adıdır. Hocalı.


Resmi verilere göre, o gece katledilen 613 kişi olmakla birlikte, katledilen toplam Azeri sayısının 1.300 kişi olduğu söylenmektedir. Bunlardan 83 çocuk, 106 bayan acımasız yöntemlerle işkence yapılarak öldürülmüştür. Şehitlerin, gözleri oyularak, kafataslarının derisi soyularak ve vücutlarının farklı organları kesilerek öldürülmüştür. Küçücük çocukların gözleri oyulmuş, hamile kadınların karınları yırtılmış ve insanlar diri diri toprağa gömülmüştür. Hatta şehitlerin bir çoğunun cesetleri yakılmıştır.

Hocalı katliamını özel yapan diğer bir şey de, dönemin Rus askerlerinin Ermenistan ordusuna yardım etmesi ve çoğu konuda yapılan vahşete göz yummalarıdır.

Ermeni askeri çıkıp o gün orada katliam yapanların adına konuşuyor ve “haç için savaşıyoruz” diyor. Yani aslında işin bir de dini boyutu var. Aslında Türk öldürmek Müslüman öldürmekle eşdeğerdir batılının gözünde.

Ermeni çıkıp haç için öldürdük derken bizim içimizdeki Ermeniler “hepimiz ermeniyiz” sloganı atabilmektedirler.

Ama güya  bu demokrat adamlar, Hocalı katliamının yıldönümünde  “Hepimiz Azeriyiz” diyemiyorsa bu onların aslında demokrat olduklarının değil, hain olduklarının göstergesidir.

Hocalı için 26 Şubat günü aynı tepkiyi göstermeyeceklerini biliyoruz. O halde bizim  gibi Türklük ve Türk dünyası gibi dertleri olanların bu eylemleri yapması gerekmektedir.

Ermenilerin 100 yıldır “soykırım” iddialarının asılsız olduğunun ispatıdır aslında. Soykırıma uğradığını iddia eden bir millet nasıl olur da başka bir millete aynı uygulamayı reva görür. Bu vahşeti yapabiliyorsa insan olmadıklarının itirafıdır.

Bu katliam Türkleri tarih sahnesinden silmek için yapılan onlarca katliamlardan biridir. Unutulmamalı, unutturulmamalı, hesabı sorulmalıdır, suçtur, tarihe düşülmüş kara bir nottur.

Maalesef, okuldaki öğrenciler, sokaktaki gençler, Hocalı katliamından bihaberler.

Özellikle öğretmenlerimizin bu hususta duyarlı olup genç kuşakları bilgilendirmeli ve bilinçlendirmelidir.

Sadece Karabağı değil, Ermeni’nin yaptığı I.Dünya savaşı ve Kurtuluş savaşı sırasında Doğu Anadolu ve Güney cephesindeki katliamlarını ve Terör örgütü olan Asala’nın faaliyetlerini de anlatmak lazım genç kuşaklara.

Karabağ’da katledilen Türklerin dramını bütün dünyaya duyurmak için filmler yapılmalı, kitaplar yazılmalıdır.

Bu günleri unutmamak lazım. Türk’ün ateşle imtihan edildiği günleri genç kuşaklara aktarmak lazım ki Tarih şuuru oluşsun. Tarih boyunca parçalandığımız takdirde, güçsüz kaldığımız takdirde düşmanlarımızın neler yapabileceğini genç kuşakların bilmesi lazımdır.

Yine genç kuşakların bilmesi lazım ki, Türk Milletinin yere düştüğü zaman, bütün İslam aleminin yere düşeceği, yok olacağını bilerek, bu şuurla hareket etmek gerekmektedir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net