28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
RUH AYARI BOZULANLAR
04 Mart 2013 Pazartesi Bu yazı 33414 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

Tüm mekanik aletlerin bir müddet kullanımı olduğunda gerek ince ve gerekse kalın veya kaba bir ayara ihtiyacı vardır. Eğer verimli olmasını ve tüm işlevini yerine getirmesi isteniyorsa mutlaka bu ayara ihtiyacı vardır.

            İnsanoğlu da aynen böyledir. Mutlaka zaman zaman ayar yapılması ve tabiri caizse kilometresinin sıfırlanması gerekir. Ruhu ayarlanmayan ve kaba kuvvetle yoluna devam eden ise mutlaka hata yapar.

            İşte bu ruh ayarının yapılması için insanın mutlaka bir ayarcıya ihtiyacı vardır. Kendi kendini otomatik ayarlayan makineler gibi insanda bazen kendi ayarını kendi çeker. Ama asıl ayarı mutlaka dışarıdan birinin hem de usta olan birinin gerektiği gibi yapması elzem olandır.

            Simetri turizm Kırıkkale’nin hac ve umre organizasyonu için kurulmuş ve Ankara bağlantısı ile kendini kabul ettirmiş bir şirketidir. Bu şirket hac ve umreye götürdüğü hacılarını zaman içinde bir araya getirmektedir.

            Hem o mübarek yerlerde yaşanmışlıkları yâd ediyorlar ve hem de ruhun ayarı için sohbet niteliğinde etkinliğe imza atıyorlar.

            Bizimde ruh ayarımız zamanı geldiğinde ki bu bir aylık bir periyodu kapsıyor bu toplantıya davet edildik.

            Sanayi esnaflarından Hacı Şakir ağabeyin evinde düzenlenen etkinliğin çok çeşitli ikram bölümü nihayete erdiğinde uzun yıllar vermiş olduğu ciddi konferanslar ile ünü Kırıkkale dışına çıkmış hepimizin “bizim hoca” diye adlandırdığı Erdal Cemile hoca girdi içeri.

            Hoca bilgi ve birikimi ile ruha arar vermeyi en çok başaranlardan biri. Halen haftalık vermiş olduğu konferanslar ile yüzlerce kişiyi bir araya getiren ve her gün farklı gruplara kuranı en güzel şekilde anlamak! İçin Arapça dersleri veren, pek çok sayıda öğrencisi olan biri.

            Bakara suresi 177 ayeti anlatacağı konuşmasına salâvatlar ile başladı. Bakara suresi adeta bizim ayarımızın mastarıydı.

            “İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı taraflarına çevirmeniz(den ibaret) değildir. Asıl iyilik, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitap ve peygamberlere iman edenlerin; mala olan sevgilerine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, (ihtiyacından dolayı) isteyene ve (özgürlükleri için) kölelere verenlerin; namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren, antlaşma yaptıklarında sözlerini yerine getirenlerin ve zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda (direnip) sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır. İşte bunlar, doğru olanlardır. İşte bunlar, Allah’a karşı gelmekten sakınanların ta kendileridir.

             Bizim hocanın dediği gibi sohbete başlamadan bir terazi aldık elimize ve başladık tartmaya. İyi miyiz? Ne kadar iyiyiz?      Namaz kılıyoruz diye Kâbe’ye dönmemiz yeter miydi?

            Tek tek ele alındığında iman ediyoruz ama maalesef malımızdan verirken çürüğü, eskiyi vermeyi sadaka sayıyoruz.  Nur camiye Cuma namazından sonra toplanan yardım kutusuna üç beş atınca görevimizi yaptık sanıyoruz. Arkadaşlarla buluşma saatinde yerinde olunca antlaşmamıza uyduk gözüyle bakıyoruz. Dolmuşta yanımızda yüksek sesle telefonla konuşan teyzeyi kaz etmediğimizde sabırlıyız diye içimizden havalara giriyoruz.

            Oysa gerçek “iyi” olmak bu mu? Bakara suresinin açıklaması yukarıda. Elbet ayar yapmak için dediğim gibi herkesin bir bizim hocaya yani dış ustaya ihtiyacı var. Ama Allah için tek tek okuyun ve kendi ayarınızı bir kontrol edin ne kadar “iyi”siniz, veya ne kadar ruh ayarınız yerinde.

            Ben mi?  Dedim ya sık sık ayara ihtiyacım olduğundan o meclisteyim diye.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Dursun Ali  -  04-03-2013 - 23:07
İnsanin disardan ayara ihtiyaci var diyorsunuz.Fidalar yalama olmus,motor yatak sarmissa disardaki ayar fayda yerine iyice zarar saglar.Bu ayar icin vidslar yalama oldugu icin sikamaz ve cikaramazsiniz.,Motor keza oyle tek care o motoru atip yenisini takarsiniz.Ayni yalama vidalar icinde oyle peki insani ne yapacagiz.Herkes kendi acisindan gorurse yiginka gorus acisi cikar.Bir kisinin oldugu yerce kisinin hurriyeti soz konusu toplumun oldugu yerde ise kisinin hurriyeti biter toplumun hurriyeti soz konusu.Ayar konusuna gelince maalexef hersey ve her kisi ayara gelemiyor.Gelemezde.
EDA ERKEÇ  -  04-03-2013 - 10:53
Benim genelde ruh ayarcım olan babam ve annem iyiki varsınız,iyiki sizin kızınızım ben..sizinle gurur duyuyorum..Rabbim bizi hep zeki müslümanlardan etsin,sınav dünyasında olduğumuzu unutmayalım inşallah.Cemile hocadan da rabbim razı olsun..
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net