04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
Türk Kadını
09 Mart 2013 Cumartesi Bu yazı 31384 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Çağımızın güncel tartışmaları arasında “kadın hakları” ve “kadın-erkek eşitliği” önemli bir yer tutmaktadır. Tarih, maalesef kadınların hak arama mücadeleleri ile doludur.

Türkler tarihleri boyunca kadına hep değer vermişler ve onu yüceltmişlerdir.

 Türklerin en fazla inandıkları ve güçlü buldukları Tanrı’nın adının “Ana Tanrıça” olması gerçekten ilginçtir. Doğum, iyilik ve aşk gibi “güzel” olan her konunun üzerinde bir “Tanrıça” ismi vardır.

 Devlet işlerinde ki buyrukların kabul  olması için, “Hakan ve Hatun Emrediyor ki” sözleriyle başlaması gerekirdi. Atilla, elçileri karısıyla birlikte kabul ederdi. Eski Türklerde evlilik kurumunda, “tek kadın ” esastı. Ailede mal-mülk tümüyle ortaktır.

 Bilge Kağan Orhun kitabelerinde Türk kadınına şu şekilde hitab eder;“Sizler Anam Katun, Büyük Annelerim,Hala ve Teyzelerim,Prenseslerim…”

 Dede Korkut’ ta kadının aile yapısındaki yeri konusunda kendine özgü bir sınıflandırma vardır. Aile her bakımdan kadının yönetimindedir.

 Arap gezgini olan ibn’i Batuta Türk yurtlarından bahsederken şöyle der  “Burada tuhaf bir hale şahit oldum ki o da Türkler’in kadınlarına gösterdiği hürmetti. Burada kadınların kıymeti ve derecesi erkeklerinden daha üstündür.”

 Yusuf Has Hacip’in 1069 yılında yazdığı “Kutadgu-Bilig” adlı eserdir. Bu eserde de kadın ve kızın değerinden “nadir” deyimi ile söz edilir.

 Ziya Gökalp’e göre eski Türklerde Evin erkeğine “ev ağası” denildiği gibi, evin hanımına da “ev hanımı” denirdi. Şölenlerde, kengeşlerde, kurultaylarda, ibadetlerde ve ayinlerde, harp ve sulh meclislerinde hatunda mutlaka hakanla beraber bulunurdu.”

 Tarihte “Devlet Başkanlığı” yapan ilk kadınlarda Türklerdir. Mesela Delhi Türk Devleti’nde Raziye Sultan, Kirman’da Kutluk Türk Devleti’nde Türkan Hatun gibi.

 Türkler İslamiyet’e girişleriyle birlikte, bir taraftan kendi örf ve adetlerini muhafaza etmeye çalışırken, Arap ve istila ettikleri yerlerdeki Fars, Bizans ve Avrupa ülkelerinin kültürünün de etkisi altında kalmışlardır. Bu kültür karışımı içerisinde elbette ki Türk kadınının statüsünde de değişmeler olmuştur.

 Selçuklular’ ın X. Yüzyılda Anadolu’ya gelişlerine kadar, İslamiyet’in tesirlerine rağmen, Türk kadını aktiftir.

 Birinci Dünya Savaşı Osmanlıların yenilmesi ve ardından başlayan Kurtuluş Savaşı, sırasında çok sayıda kadın cepheye giderek, erkeklerin yerine işçi ve memur olarak çalışma hayatına girmişlerdir.

 “Dünyada hiçbir milletin kadını, “Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar hizmet gösterdim” diyemez. Sözü ile Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nı verirken güç aldığı, yardımını gördüğü Türk kadınını hiç unutmamıştır.

 Türk kadını seçme ve seçilme hakkını 1934’de elde ederken bu hak medeniyetlerin beşiği olduğu iddia edilen Avrupa ülkelerinden Fransa ve İtalya’da kadınlara 1946’da, İsviçre’de ise 1971’de tanınmıştır.

 Günümüzde maalesef toplum ne kadar ilerlemiş olursa olsun, kadına karşı uygulanan haksızlıklar devam etmektedir.  Üstelik kadına uygulanan şiddetin inançlı, inançsız, eğitimli, eğitimsiz, kültürlü, kültürsüz hiç fark etmemektedir. Kadına kalkan eller, uygulanan şiddet insanlıktan nasibin alınmamasının göstergesi olsa gerek.

 Kadına, annemiz, kız kardeşimiz, yarimiz penceresinden baktığımızda kadına karşı daha saygı insanca muamele edilir diye düşünüyorum.

 

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net