28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ALLAH YARDIM ETSİN
14 Mart 2013 Perşembe Bu yazı 36800 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi (asla, kesinlikle, katiyen) ”yapmam” dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır. Hz. Muhammed (s.a.v)

            4 Temmuz 2003 günü Kuzey Irak'ın Süleymaniye kentinde özel görevler için bölücü örgütün faaliyetlerini kısıtlamak için görevlendirilen ve karargâh kurmuş 11 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu ve Türkmen mihmandarları bulunuyordu.

            Irak'taki işgal kuvvetlerinin bir parçası olan Amerikan 173. Hava İndirme Tugayı'na bağlı askerlerce ve yanlarında peşmergelerin de bulunduğu bir ortamda, sürpriz bir baskın sonucu başlarına çuval geçirilmek suretiyle götürülüp 60 saat süresince alıkonularak sorguya çekildiler.

            Operasyon için ABD'nin en önemli milli bayramı olan 4 Temmuz (Bağımsızlık Günü - Independence Day) tarihinin seçilmiş olması, günün Cuma'ya denk gelmesi, bu şartlarda konuyu süratle ve diplomatik tarzda çözüme kavuşturabilecek yetkili Amerikan makamlarına ulaşmanın uzun sürmesi ve Türk askerlerinin bu yüzden 60 saat gözaltında bekletilmeleri, Amerikan askerlerince küçük düşürücü kasıtlı hareketlere başvurulmuş olması, "Çuval Hadisesi”nin bir provokasyon olduğu görüşlerinin dile getirilmesine sebebiyet vermiştir.

            Bu olay olduğunda hemen herkes atıp tuttu. Kimi neden çatışmadıklarını sorguladı, kimi neden başlarına silahı dayayıp ölmediklerini konuştu. Kimi ben olsam senaryolarını yazdı durdu. Ama kimse gerçekten o askerlerin yerine kendilerini koymadı. Sadece eleştirmek için “ben olsam” dendi.          

            Olay mahallini iyi bilenlerdenim. Sürekli zaten gelip giden Peşmergler var. Onlar sürekli iç içe duruyorlar. Amerikan askerleri ile müşterek faaliyetler olabiliyor. Dolayısıyla çay içmeye gelen koordinasyona gelen insanlara direkt olarak müdahale zaten söz konusu değil. Ayrıca bir anlık bir hadise bu olaydır.

            Bunların ötesinde itidalli davranmak bu insanların aldığı eğitimlerden birdir. Olaylar karşısında fevri hareketten kaçınarak itidalli hareket etmeleri kimleri kızacak ama iyi oldu. Ucuz kahramanlık bazen kendine zarar verilmesinden öte topluma, ülkeye de zara verebiliyor. Onların sakin hareketi pek çok planı alt üst etmiştir. Bu sadece iki kendini bilmez Amerikan askerinin haddini aşarak kahramanlarımıza yaptığı hareketin çok ötesindedir. Bu tezimi şimdiler doğruluyor.

            Bugün (yazıyı yazdığım gün) bölücü örgütün elindeki sekiz kamu görevlimiz serbest kaldı. Şu dakikalarda Habur’dalar. Aileleri ile buluştular. Şükürler olsun diyoruz. Hiç kolay değil. Ne aileleri için kolay, ne kendileri için kolay.

            Şükürler olsun derken bölücü örgüte sempati ile baktığımızı, onlara şükran borçlu olduğumuzu falan anlatmıyor. Her saniye düşündüğümüz gibi sekiz gencin serbest bırakılması ile nefretimizi etkilemez.

            Burada olur olmaz konuşulanlara acıyorum. Konuşulanları ise esefle izliyorum. Yine silahı askerde üç köşe teşkilinde görmüş, bombayı balık avlarken ki dinamit ile duymuş, atığını vurup beş kurşun yiyip yüz kişinin içinden ölmeden çıkmayı, Rambo, Polat ve Cüneyt ile yaşamış olanlar hemen “ben olsaydım” senaryosuna başladılar.

            Yok efendim, neden ölmediler de onların eline geçtiler, yok efendim neden bu zamana kadar kaçmadılar, daha neler neler.

            Yukarıda bir hadisi paylaştım. Size ikinci Hadis “Kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz. Hz. Muhammed (s.a.v)”  öyle kınamak atıp tutmak doğru değil. O anın şartları çok farklı. Bu farklı yorumlar hem aileleri yıpratır, hem bu görevlilerin üzüntüsüne üzüntü katar. Kimse istemez bu olayı yaşamayı. Ama kader ayrıdır. Kader yaşanacaktır. Sizce o görevlilerin hangisi anasını babasını çocuğunu bırakıp bölücü örgütün emrinde durmak istemiştir.

            Siyasetçi veya bürokrat karşısında esas duruşunu bozamayan adamların, eli silahlı katilerin elinde olmasını çok görüp konuşanların daha dikkatli söz etmeleri gerekiyor. Bu yıpratıcı durumu onu çeken ve ailesi bilir. Bize saygı duymak kalır.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Dursun Ali  -  17-03-2013 - 22:54
Bura da soz konusu olan o cuval olayindan gunumuze devletin gucudur.Guclu olan boyun egmez egdirir.Ornek mi Smerika bin ladini kendi sehirlerinden birinde vurmadi.Pakistanda vurdu.Kinamak kelimesi ne demek.Terorizmi kinarsak bu basimiza mi gelir.Katil olani cocugunu bogani kinarsak bizdemi aynisini yapsriz.Haksizlik karsisinda susandir. Burada kimsenini olmesi kimseye birsey kazandirmaz .Guclu devlet,guclu milley bunun otesi yook.
Ayça   -  17-03-2013 - 08:07
bu adamları operasyon yapıp alamadınız ya helal olsun size
olumlu  -  14-03-2013 - 16:35
Serbest kalan kamu görevlileri ayrılırken, kendilerini heyete teslim eden PKK\'lıların başında bulunan ve Tokat\'ın Reşadiye İlçesi\'nde 7 askerin şehit düştüğü saldırı emrini veren \'Baver Dersim\' kod adlı terörist Süleyman Şahin\'in elini sıkmadı.
YUSUF  -  14-03-2013 - 09:22
burdaki yapılan oyun Devleti küçük düşürmek ,aciz göstermek,böyle karı yakalnıp pkk nın elinde maskot olup devletımıde rezil hale sokacağıma kafama sıkarım daha iyi be ne densizlik şu hale bak koskoaca devlet pkk ile anlaşacak rehınelerı verecek ben o dağı varya başınıza yıkardım hepiniz geberin
davut  -  14-03-2013 - 09:20
PKK, yaptığı bu güç gösterisinden sonra, doğuyu komple verseniz yetinmez. Adamları efsaneleştirdiniz. AKP ve onlara oy verenler, TORUNLARINIZ SİZLERİ TARİH KİTAPLARINDA OKUYUP SİZİ NEFRETLE ANACAKLAR!
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net