28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
ETKİLİ OLAN YETKİLİ OLMALI
19 Mart 2013 Salı Bu yazı 35344 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

Barbara Kellerman kötü liderliği, “etkisiz olmak” ve “ahlaktan yoksunluk” olarak iki gruba ayırır. Tüm kötü liderlerin bu iki guruptan birine bazen de ikisine birden girdiğini söyler. Kötü liderler yetersiz nitelikleri, bilgisizlikleri, kötü stratejileri ve taktikleriyle olaylar karşısında hep eksik, hep geride, hep yenik durumdadırlar.

            Sevgi, vicdan, kendine güven, açıklık gibi özelliklerinden yoksun oldukları için iletişim kurma, ikna etme, ilham verme ve tutarlılık gösterme gibi becerilerden de yoksundurlar.
            Etkisiz bir lider kuruma da topluma da zaman kaybettirir. Sonuç alamayan yetersiz bir lider kaynakları heba eder. Kellerman’a göre kötü liderler duygusal zekâdan yoksun, anlayışsız, belirsizlik ve stres karşısında yetersizdirler.
Kötü liderler, sahip oldukları gücü nasıl denetleyeceklerini, nasıl kullanacaklarını tam olarak kestiremezler. Ellerindeki gücü şirketin yararı için kullanacakları yerde kendi kişisel çıkarları için kullanırlar.

            Daha iyi bir dünya yaratmak için daha kötü liderlere değil daha iyi ve daha etkili liderlere ihtiyacımız var.

            Eğer kötü liderler hayatımızın bir parçasıysa onları da yakından tanımamız gerekiyor ki kendimizi onlardan koruyabilelim ve kendi üzerimize düşen sorumluluğu üstlenebilelim. Lideri tanımak gerekiyor ki doğru karar verebilelim.

            Buraya kadar çeşitli kaynakların liderlik üzerine yazdıkları felsefi bilgileri sizlere sundum. Çünkü önümüzde üst üste seçimler yaşanacak.

            Her zaman seçimler bir öncekinden önemli olmuştur. Hiçbir seçimde önemsiz değildir. Ama bu seçimler ülkenin atılım içindeki kaderini etkileyecek, kendi alanında ilklerin olduğu (Cumhurbaşkanı halkın seçmesi gibi) yüz yıllık hedeflerin konduğu ve gerçekleşmesi için projeler üretildiği bir seçim.

            Bu seçimlerin ilki yerel yöneticilerin seçileceği halk arasında Belediye Başkanlığı seçimi olarak bilinen seçimdir. Elbette burada sadece Belediye Başkanı seçilmiyor. İle genel meclisi üyeleri, Belediye Meclis üyeleri ve Muhtarlar da bu seçimlerde seçiliyor.

            Seçimlerde aday adayı olacak insanlar henüz erken olmasına rağmen ortaya çıkıyor. Bir yıl çabuk geçer düşüncesinde olanlar adaylıklarını bir yolla duyurmaya başlıyor. Aslına bakarsanız erken açıklamaları güzeldir. Seçmen daha iyi irdeler ve inceler ve daha objektif karar verebilir.

            Bir arkadaş topluluğunda sohbette Bahşili Belediyesi eski başkanlarından Mehmet Dönmezin aday olacağı konuşuldu. Bahşili’nin ilk başkanıymış. Şimdilerde mahalli idareler dernek başkanlığı yapan dönmez inşaat mühendisi olduğundan ve tecrübesi olduğundan başarılı olur dediler.

            Ben yazının ilk başında belirttiğim gibi liderin etkin görev yapabilmesi için yetki ve sorumluluğu verirken liyakatin olmasına inananlardanım. Yani bilmem kimin adamı diye, maddi konular ön plana çıkarak, adam kayırmacı bir politika ile bir yere lider seçildiğinde sadece kendisi görevini yapmakta zorlanmıyor, tüm sorumluluğu altındakilerin de duruma göre gelişmesini engelliyor.

            Liderin ufku açık, cesur, geleceği okuyan, çevresi ile irtibatta zorluk çekmeyen, dürüst ve güvenilir olması, Veli başkanın dediği gibi hata yapabilen ama hatasında ısrar etmeyen asla yanlış yapmayan olması gerekiyor ki ilini ilçesini gerektiği gibi yönetsin. Yani etkili insanların etkili yerde olması lazım. Etkin değilse ne şehre bir şey verir ne gelişmeye bir katkısı olur. Dönmez bu yetenekte biri dediler. .çevresi geniş ve bu işin yıllardır eğitimini veriyor, ufkunun genişliğini şehre yansıtır dediler. Hadi hayırlısı demekten ve şehre katkısı olana destekten başka ne deriz ki?

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Reis  -  21-03-2013 - 08:04
Kimin olmasından çok o işi hak eden olmalı bir yerin yöneticisi. Parası çok diye adamı bir yere getirirseniz vebalden kurtulamazsınız.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net