17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
NEDEN CUMA NEDEN SELAMLAŞMA
21 Mart 2013 Perşembe Bu yazı 31495 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

 

Selamlaşmak Müslüman’ın Müslüman kardeşi için hayır temennisinde bulunmasıdır. Allah Teala’nın isimlerinden biri de es-selamdır. Selam vermek karsıdaki insanla ilgi kurmak ona sevgi ve güven vermektir. Müminler birbirleriyle karsılaştıkları zaman “selamun aleyküm” demek suretiyle aynı zamanda birbirlerine dua ederler. Kasım Toprak yazısında selamlaşmanın karşılıklı güven ve selamet dilemk olduğunu güzel şekilde vurguluyor.

            Selamlaşmayla ilgili bazı diğer ayetlerde mealen söyle buyurmaktadır. “Rablerine karsı gelmekten sakınanlar da gurup gurup cennete sevk edilirler. Cennete vardıklarında oranın kapısı açılır ve cennet bekçileri onlara şöyle der: "Size selam olsun tertemiz oldunuz. Haydi, ebedi kalmak üzere buraya girin, derler." (ZÜmer/39/73) başka bir ayeti kerimede ise: "Sabretmenize karşılık selam sizlere  Dünya yurdunun sonucu olan cennet ne güzeldir." (Rad/13/24).

            Ayetlerden de anlaşılacağı gibi yüce Allah mü’min kullarına birbirleriyle karşılaştıkları zaman selamlaşmalarını istemektedir. Selam vermek sünnet almak ise farzdır. Sünnete uygun olan, yürüyenin oturana binekte olanın yürüyene sayıca az olanın çok olana arkadan gelenin öndekine küçüğün büyüğe selam vermesidir. İki kişi birbirinden ayrılırken bir toplumdan çıkarken de selam verilmesi uygun görülmüştür.  Bunun içindir ki gerek bir araya geldiğimizde gerekse birbirimizden ayrılırken selam vermeyi ihmal etmemeliyiz.

            Kuran okuyana, ibadet yapana, namaz kılana, abdest alana,)selam verilmediği gibi, hutbe okunurken ezan okunurken, kamet esnasında, da selam verilmez. Tuvaletlerde banyoda, bulunan kimselere de selam verilmez.

            Bir Müslüman evine veya bir baksa mekâna veya sokakta karşılaştığı Müslüman kardeşine selam vermeyi ihmal etmemelidir. Nitekim bu konuda yüce Allah şöyle buyuruyor: "Ey iman edenler… Kendi evlerinizden başka evlere, geldiğinizi hissettirip, ev sahiplerine selam vermeden girmeyin. Bu davranış sizin için daha hayırlıdır. Düşünüp anlayasınız diye, size böyle öğüt veriliyor!" (Nur/24/27).

            "Siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz; birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.  Yaptığınız zaman birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız.” 

            Başka bir hadis-i şerifte Hz. Muhammed (sav) şöyle buyuruyor: “Ey insanlar! Selamı yayınız, Yemek yediriniz, akrabalarınızla alakanızı onlara yardımınızı devam ettiriniz. İnsanlar uyurken sız namaz kılınız bu sayede selametle esenlikle cennete giriniz.” (Tirmizi, kıyamet 42). 

İşte bu ayetler ışığında işte bu hadisler ışığında hiç br çıkar olmadan, riya olmadan, yalan olmadan her dakika bir araya gelemediğimiz, onların varlığı ile sevindiğimiz ve dost gördüğümüz insanlara selam veriyoruz, Cuma mesajı yazıyoruz. Diyoruz ki bizim aklımızda siz varsınız. Sizin için sağlık istiyoruz, selamet istiyoruz, sıhhat istiyoruz. Dahası var mı?

Bazı aklını sevenlerin ve olumsuz düşünce odaklarının bunu idrakte sorun yaşaması doğaldır. Kim bilir nelere yorarak ve kim bilir içindeki “bed”liği karşısındakine yaftalayarak ne düşünür. Sizin bu yaptığınızı kim bilir kendi beyninden başlayarak tahakküm ettiklerine nasıl lanse ederler.

Nihayetinde kim ne düşünürse dünsün siz sevildiğiniz için haftada da olsa ayda da olsa hatırlanıyorsunuz. Mesaj ile arama ile düşünülüyor ve sizin sağlık selametinizi isteyen birileri olduğunu görüyorsunuz. Emin olun kimsenin başka hesabı yoktur. Ha selama karşılık o ayrıdır. Müsaitsen verirsin, karşındakinin bu cevabı duymasına gerek yok bence içinden bir dua et yeter.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Ömer Olgun  -  23-03-2013 - 15:15
Ağzına kalemine sağlık günümüz toplumunda artık insanlar selam ve gönül bağlarını koparmış vaziyette artık ne hoşgörü kaldı ne saygı nede birbirlerimizden esirgenen selamlaşma düşünce ve yazın cuk oturmuş saygı ve selamlarımla
POLİS  -  22-03-2013 - 15:07
DAHASI YOK. MESAJINI ALDIM KALP İLE ALLAH RAZI OLSUN DEDİK.CEVAP OLARAK DÖNEMEDİM.
mesut başerdem  -  22-03-2013 - 11:40
yazınız çok anlamlı. Allah sizden razı olsun.
murat bozdemir  -  22-03-2013 - 11:32
Allahın selamı ve bereketi tüm müminlerin üzerine olsun..cumamız hayırlı ve bereketli,aile hayatımız huzurlu iş hayatımız başırılı olsun..selam ve sevgiyle.
İsa BALCI  -  22-03-2013 - 11:03
ve Aleyküm Selam. Başta sizlerin ve bu günkü yazınızı vesile kılarak tüm Alam-i İslamın Cuması mübarek olsun. ve Allah-ın Selamı, mağfireti, bereketi müslümanların üzerine olsun. inş. kan ve gözyaşıyla dua dua yükselen ( Suriyeden, Filistin den, Arakan a kadar ) ve arz-ı itminana getirecek olan Felah ın ayak seslerinin duyulduğu bu kurtuluş muştularının ayak sesleri bu gün ( Cuma ) yapılacak dualarla dahada realiteye inkilab eder.... Okuyan herkese Selam ve Muhabbetlerimle Allaha emanet olunuz derim....
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net