04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
Türk Milliyetçiliği, Türk Ocakları ve Gökalp
25 Mart 2013 Pazartesi Bu yazı 33097 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Türk milliyetçiliği, Türk milletinin tarih sahnesine çıkışıyla başlar. Milli devlet ve millet anlayışı Orhun Abidelerinden günümüze kadar gelmektedir. Türkçülüğü savunan kişiler kurumlar daima yüce Türk milletinin bağımsız yaşaması için çalışmışlardır.

Milletin en dar zamanında ortaya çıkan Türk Ocakları, Türk Devletinin fiili kurucusu Atatürk, fikir babası  Ziya Gökalp bu kişi ve kurumlardandır.

Türk Ocakları, 1913’ten itibaren, Türk milliyetçiliği meşalesini taşıyan bir fikir ve kültür merkezi olarak devrin ilim ve fikir adamı, yazar, şair ve devlet adamı olarak tanınmış Türk aydınlarının büyük kısmını çatısı altında toplamıştır.

 

İçinde Ziya Gökalp’in de bulunduğu Genç Kalemler dergisini yayımlayan kadro da, Selânik’in Yunanlılarca işgali  üzerine İstanbul’a gelip Türk Ocağına katıldılar ve Türk Yurdu dergisinde yazmaya başladılar. Bu şekilde, Türkçülük fikri, gençler ve aydınlar arasında yayıldı ve yerleşti.

 

Türk Ocakları’nın kuruluş amacı “İlk nizamnamesinde açıkça belirtildiği gibi, milli kültürümüze hizmet etmek, milli şuur sahibi aydınların yetişmesine yardımcı olmak,  tarihimizin anlatılıp öğretilmesini sağlamak, kısacası Gökalp’in ifadesiyle kültür milliyetçiliği”nin yapıldığı bir “millî mektep” olmaktır.

Cemiyet, amacını elde etmek için Türk Ocağı adlı kulüpler açacak, dersler, konferanslar, piyesler düzenleyecek, kitap ve broşürler yayınlanacak ve okullar açmaya çalışacaktır. Ocak, amacını elde etmeye çalışırken, milli ve sosyal bir konumda kalacak, asla siyaset ile uğraşmayacak ve hiçbir zaman siyasi partilere hizmet etmeyecektir.

Gökalp, 1918 Kongresi’nde  Ocak Başkanlığı seçimlerine girmişse de Hars heyetine seçilmiştir.

Ziya Gökalp’in Türk Ocaklarındaki en büyük hizmetlerinden biri de Türk Ocağı’ndaki konferans ve sohbetleri, Türk Yurdu’ndaki makaleleri ile bilhassa Türk milliyetçiliği fikrinin teorisini düzenlemeye, onu sistem haline getirmeye çalışmıştır.

Ziya Gökalp’e göre, Anadolu’da Mustafa Kemal Paşa’nın başkanlığında başlayan Türk milli hareketi, milli bir Türk devleti meydana getirmeyi hedef seçmişti. Türk Ocakları bu harekete katıldı. İstanbul’da yapılan milli mitinglere öncü oldular.

 

Milliyetçi Hareket’in lideri Mustafa Kemal Paşa’ya bağlılıklarını bildirdiler.

İngiliz işgal kuvvetleri, 1920 yılında Türk Ocağı’nı iki defa basarak faaliyetini kesintiye uğrattılar. Ancak Türk Ocağı kendini korudu ve dağılmadı. Türk Milliyetçiliği fikrini benimseyen TBMM hükümeti  kurulduğu sıralarda Türk Ocağı merkezini  Ankara’ya taşıdı.

Yeni Türk devleti Türk kültürünün yabancı etkilerden kurtulup kendi benliğini bulması için çabalıyordu. Gökalp’ın Türkçülük programı İstiklal Savaşı’ndan sonra Mustafa Kemal’in programı oldu.

Bugün Atatürk’ün kurduğu, Milli devlet büyük bir tehlike altındadır. İktidarda Türk kimliğiyle kavgalı bir parti Türk milliyetçiliğini bir etnik kimlik sayan, ülke bütünlüğü yerine “Eyalet sistemi” ile Kürt etnik ayrılıkçılığının alevlenmesine neden olmaktadırlar.

Dün milli mücadeleye karşı çıkıp emperyalistlerle işbirliği yapan güçlerin yeni versiyonları Türk milliyetçiliğinin ortadan kaldırılması için işbirliği içindedirler.

Türk Ocakları günümüzde de Milliyetçiliği ayaklar altına aldığını söyleyen güruh ile fikri anlamda mücadelesini sürdürmeye devam etmektedir.

23 Mart 1912’te kurulan asırlık çınar, Türk Ocaklarının milli menfaatlerimize hizmetlerinin devamını dileyerek, 23 Mart 1876 doğan ve Türk Ocaklarında büyük hizmetleri görülen Gökalp’i doğum yıldönümünde rahmet minnet ve saygıyla anıyoruz.

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net