07 Temmuz 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Yahşihan’a Kurulacak Tesis 350 Kişiye İstihdam Yaratacak
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
Sinerji'de Asgarî Ücret 6 Bin TL
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
TSM Personeli Masa Tenisinde Türkiye Derecesi Elde Etti
Keskin'de Başlıyor
Keskin'de Başlıyor
  YAZARLARIMIZ
Hasret
03 Nisan 2013 Çarşamba Bu yazı 37857 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Gittin…
Bir yemin kaldı aramızda
Yarısı senin
Yarısı benim…

Hasret, izleri Kurtuluş Savaşı vе Cumhuriyet öncesi dönеmе uzаnаn, gerçek yaşamdan alınmış kırık bіr аşkın ve ömür boyu süren hasretin öyküsü.

Müslüman bir bey oğluyla bir Rum kızının tüm engellere rağmen filizlenen ѕevdaѕı, önünе çıkan ne varѕa yakıp yıkacak güçtе bir kora dönüşür. Ancak ayrılık kaçınılmazdır.

Lozan Antlaşmasının öncesinde imzalanan Mübadele Sözleşmesi, bir buçuk milyona yakın insanı yerlerіnden yurtlarından еdеrkеn, geride parçalanmış hayatlar, boynu bükük aşklar ve nesiller boyu sürecek hasrеt hikâyeleri bırakacaktır.

Tıpkı Tаcettinle Patricianın hikâyeѕi gibi…

Canan Tan’ın son romanı Hasret,

Yukarıdaki ifadeler kitabın arka sayfasından alınma..

Aslında şimdiye kadar hiç okumadığım bir yazar,  işin doğrusu aşk romanları tarzım değildi. Ama bir dostum sayesinde kitabın konusunun bizim topraklarımızda geçen gerçek bir aşk hikayesinden yola çıkıldığını öğrendiğimde işin rengi değişti. Hemen okumalıyım dedim. Kitabı edindiğim hafta içinde bir solukta bitirdim.

Yazarında kitabın baş sayfasında belirttiği gibi Oğuz Kağan Köksal’ın eşi Olcay Hanım’ın aile hikayesini Canan Tan ile paylaşmasından doğmuş bu eser.

Keskinde Cerit aşiretinin önde gelen isimlerinden Hacı Ali Bey’in oğlu Tacettin ile Keskinin Rumlarından Omorfia’nın kızı Patricia’nın umutsuz ve yarım kalan aşk hikayesini anlatıyor.

Mübadele ile yarım kalan aşkı hüzünle takip ederken bu arada Milli Mücadele öncesinden başlayarak Keskinin havasını teneffüs ediyoruz.

Çok değil daha doksan yıl önce komşularımız olan Rumların hüzünlü hikayesini ilk defa bu kadar yakından görüyoruz. Tarih kitaplarında birkaç cümle ile geçiştirdiğimiz mübadillerin yaşadıkları ızdıraba tanık olduk.

Yapılması belki de zorunlu olan mübadelede, gerek Türk gerekse Rum tarafların hem göç esnasında hem de göç ettikleri topraklarda yerleşme çabaları ve acılarına şahit oluyoruz.

Romanlardan tarih öğrenemeyeceğimiz gerçek. Ama bu roman sayesinde hiç değilse Keskinli eski komşularımızdan haberdar olup, onlarla ilgili bir şeyler öğrenmemize vesile olacaktır.

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
hmpo  -  21-11-2013 - 20:01
Çok güzel bir roman. Bende bir haftada bitirdim, okumanızı isterim. Çocukluğumun bir bölümünün geçtiği Keskin\'imin o güzel günlerini hatırladım. Ama şimdi o Keskin nerede. Düşünün o günlerde taverna bile varmış, benim bildiğim sinemada vardı.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Tuğba Harmankaya
Yener KAZAN
Cenk DOĞAN
Mesut ARLIER
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Hidayet DOĞAN
Şadiye ERYILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  07 Temmuz 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net