27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
KUTLU DOĞUMDA TAVSİYEMDİR
05 Nisan 2013 Cuma Bu yazı 30056 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

İnsanlığı içinde bulunduğu karanlık dünyadan kurtarmak, onlara kılavuzluk yaparak yollarını aydınlatmak üzere ışıklar saçan bir kandil olarak seçilmiş ve vazifelendirilmiş olan sevgili Peygamberimizin (sallallâhu aleyhi ve sellem) dünyaya teşriflerinin kutlanıldığı Kutlu Doğum Haftası’na ulaşmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bugünleri nasıl değerlendirelim, neler yapalım diyorsanız size en güzel tavsiyeyi sonda söylemeyi planlıyorum.

            Ama bir kaynaktan aldığım tavsiyeleri sizlere aktarmak ve yapabildiğimizi birlikte yapmak içinde kaynağın detaylarını paylaşayım öncelikle.

            O’nun getirdiği mesaj bir huzur kaynağıdır. Bu huzur kaynağından istifade edebilmek için O’nu ve O’nun getirdiği nûru tanımak gerekir. Bu amaçla Allah Resulü’nü (sas) tanıtan kitaplar okuyabiliriz. Okuduklarımızın kalıcı olması için de öğrendiğimiz bilgileri başta aile fertlerimiz olmak üzere çevremize anlatabiliriz.

            Akşamları çocuklarımıza Efendimizin (sas) yaşadığı örnek hayattan kesitler anlatabiliriz. O’nun ashabıyla arasında geçen diyalogları hikaye tarzından anlatarak çocuklarımızın dikkatlerini Peygamberimizi anlama üzerinde yoğunlaştırabiliriz.

            Nebiler Serveri’ni hayatını anlatan video kasetlerini veya film CD’lerini ev halkıyla beraber izleyebiliriz. Yine bunun gibi Efendimizin (sas) hayatından kesitler sunan veya Onunla alakalı yazılan şiirlerin bulunduğu ses kasetlerini dinleyebiliriz.

            Bir gül satın alarak yanında da Efendimizi (sas) anlatan bir kitapla beraber akraba veya dost ziyaretlerinde bulunabilir, onlarla beraber Efendimiz (sas) yörüngeli sohbetler yapabiliriz.

            İki Cihan Serverı, “Beni Hûd, Vakıa, Mürselat sureleri ihtiyarlattı.” (Tirmizi, Tefsir, 57) buyuruyor. Bu surelerde içerisinde kıyamet sahnelerinin resm edildiği ayetler, Allah Rasulü’nü (sas) derin bir tefekküre salmıştı. Bizler de bu günlerde bu surelerin muhatabının kendimiz olduğunu düşünerek Hûd, Vakıa ve Mürselat sûrelerini okuyabiliriz.

            Allah, “Muhakkak ki Allah ve melekleri Peygamber’e hep salât ederler. Ey iman edenler! Siz de O’na salât edin ve tam bir içtenlikle selâm verin.” (Ahzab, 33/56) buyurarak bizlerden Efendimiz’in (sas) ismini andığımız zaman salavat getirmemizi istiyor. Bu İlahi emir doğrultusunda bizler de özellikle bu günlerde Efendimiz’e (sas) bol bol salavat getirebiliriz. “Allah Rasulü’ne nasıl salavat getirelim?” diyorsanız işte size birkaç örnek: Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammed. Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin adede ma fî ilmillâhi salaten daimeten bidevâmi mülkillâhi. Allâhümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve ashâbihî biadedi ilmike ve biadedi ma’lûmâtike.

            Salât-ı Tefriciye Allâhümme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihî’l–ukadu ve tenfericu bihi’l–kürabu ve tugdâ bihi’l– havâicu ve tünâlü bihi’r–reğâibu ve hüsnü’l–havâtimi ve yüsteska’l–ğamâmu bivechihi’l–kerîmi ve alâ âlihi ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin biadedi külli ma’lûmin leke.

            Elbette müsait olanlar bunları yapacaktır. Rabbimize şükür Resullullaha selam için bu haftayı bu günleri uygun değerlendirmek lazım.

            Bu hafta etkinliklerinden sizlere önereceğim en büyük organizasyon; Kırıkkale’nin tanınmış kadın hocalarından Cemile Erdal’ın programıdır. 7 Nisan 2013 günü Kızılkanat iş merkezinde saat 12.30 da hayrunnisa dernek başkanı Cemile Erdal bu konferansı gerçekleştirecek. Şimdiden Allah’ın izniyle biliyorum ki son derece faydalı ve öğretici bir etkilik olacak. Bir Ramazan ayı boyunca Cumhuriyet meydanından başlayıp, yine Cumhuriyet meydanına dönene kadar Kâbe’de, Ravza’da ruhumuza verdiği ayarın etkisi halen devam eden hocanın, etkili konuşması, konulara hakimiyeti ve anlatımdaki sadeliği emin olarak söylüyorum Kırıkkale’yi sarsacak. Ruhu için ayar isteyen, gönlünde Allah korkusu olan, Peygamber sevgisi olan her katılımcının unutamayacağı bir organizasyon olması kaçınılmazdır.

            Bu haftalarda çoluk çocuğun elinden tutup, ruhun temizlenmesi için tavsiyem orada olmanızdır. Sonuç hane halkımıza göreceksiniz nasıl gül kokusu ve gül güzelliğinde dönecektir.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Fazlı  -  09-04-2013 - 10:20
Ali bey emin olun ben gerektiğini gerektiği şekilde gerektiği ortamda yazıyor söylüyorum.Buna inanın.Doğru bildiğimi tüm siyaset bir yana Vatan için millet için söylüyorum.Gerçekten gerisi teferruat konu bunlar olunca. Elbette düşünceşlerimi yazdım yazıyorum yazacağımda. İnce eleştiri ve tavisyeniz can baş üstüne.
ali  -  08-04-2013 - 09:17
hala istifa etmediniz akpden bence biraz bu yazdığınızla çelişiyor. suriye de muhaliflere destek verip müslümanı müslümana öldürtenlere hizmet etmeyin. ayrıca ne oldu mısır a demokrasi geldimi Irak\'a demokrasi getireceklerdi 1 milyon müslüman öldü. başkanlık sistemi ve eyalet sistemi hakkında da düşüncelerinizi mnerak ediyorum bu konuda umarım bir köşe yazarsınız. çalışmalarınızda başarılar.
Beyhan CAN  -  06-04-2013 - 19:36
“Üç özellik vardır ki bunlar kimde bulunursa o kimse imanın tadına varmıştır: Allah ve Resûlü’nü her şeyden fazla sevmek. Sevdiğini yalnızca Allah için sevmek. Allah, kendisini küfür bataklığından kurtardıktan sonra tekrar küfre dönmeyi, ateşe atılmak gibi çirkin ve tehlikeli görmek.\" Helal olsun Fazlı bey hayra davetinize teşekkürler.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net