17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
ŞEYTANIN PİŞMANLIĞI
25 Nisan 2013 Perşembe Bu yazı 26701 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hafta sonu akşamlarını nasıl değiştiriyorsunuz bilmiyorum. Bizler ayda bir defa olsun ciddi sohbetler yapıyoruz. Bu sohbetlere siyaset karışmıyor. Bu sohbete riya irmiyor. Bu sohbetlere fani hayattan sözler damgasını vurmuyor. Bu sohbetlerde gündem de tartışılmıyor.

            Yine hafta sonu sohbetinde geceye damgasını vuran bir sohbet aldık. Manevi olarak buradan yani memleketten başladık yolculuğa ve Mekke’ye gittik. Yaradan Rabbimizin konuğu olduk. Ardından bir Ravza yaptık. Resulullah’ın yaşadığı, namaz kıldırdığı, toprağında taşında hala buram buram buram nebi kokan Medine’ye misafir olduk.

            Sohbeti veren hocanın akıcı konuşması ile saatin kaç olduğunun bile unuttuk. Ardından sohbetin değerlendirmesi için hoca birer birer katılımcılara söz verdi.

            Hepimiz düşüncemizi söyledik. Temennimiz söyledik. İçimizin yangını dile getirdik o kutsak topraklarda olma arzusunu anlattık.

            Söz sırası hocanın evladına geldi. Allah Resul’ü evlatlar için “onlar bizim dünyada dolaşan ciğerlerimiz” demiş. Hocanın dünyada dolaşan ciğeri de bir iki kelam için sözü aldı.

            Kısa bir salat selamdan sonra “ben” dedi. “35 yaşına geldim. Bu daha bu yıl aklım başıma geldi ve daha bu yıl idrak ettim bir gerçeği” şaşırdık. Bu evlat namazında niyazında dinini inancını tavizsiz yaşama gayretinde biriydi. Neydi onun bunca süre sonra idrak ettiği.

            “ben hep düşünmüştüm, şeytanın durumunu. Nasıl oluyor da meleklere imamlık yapan şeytan bu duruma düşmüştü. İdrak ettim ki şeytanın bu hali onun günah işlemesinden değildi. Onun bu durumu tamamen günahına tövbe etmemesinden kaynaklanıyordu. Eğer şeytan-ı lanet yapış olduklarına tövbe etseydi rahmeti sonsuz rabbim onu affederdi. Yani tövbe etmemesi veya tövbede geç kalması onun bu halinin nedeniydi” dedi.

            Düşündük doğru. Günahı işleyen hatayı yapan birinin özür dilemsini bilmesi lazımdı. Bilmeyen hatasına devam eden hem toplum içindeki durumunu hem iki cihanını berbat ediyordu.

            Kesinlikle teşbihte hata olmaz. Hele İslam’a hakaret eden birni kendi düşüncesi içinde savunma durumuna girip, debelendikçe dibe batan, ikna odaları ile gündeme gelen ve akademisyen olduğunu iddia eden, ama cahil muhalefet milletvekilinin durumuna düşmek istem. Bu nedenle teşbih sanatını kullandım.

            Günümüzde kaç insan özür dilemsini biliyor. Hatalarından af diliyor. Kime karşı yapmışsa ona “pardon” diyor. Maalesef bizim bu kültürümüz yani tükürdüğünü yalamama durumumuz bizi zaman zaman bitiyor.

            Sözü barış rüzgârına getirmek istiyorum. İnatlaşma ve dediğim dedik ile hem iktidar hem muhalefet hata yapıyor. Ortada kanın durması için bir mücadele var. Nedenini anlamakta güçlük çektiğim bir inatlaşma var.

            İktidar bir barış süreci yürütüyor. Kardeşim tabi ki her şeyi bu ortamda konuşmak mümkün değil, tabi olarak bu süreci oldukça gizli yürütmek selamet getirir. Ama bu kadar ketumluk muhalefetin ve halkın aklında haklı olarak soru işareti oluşturuyor. En azından liderler düzeyinde içeriği anlat ki onlarda usulünce kitlelerine anlatsın ve sakinleştirsin.

            Muhalefet içinde öyle. Körü körüne ret etmek yerine fikir üreterek, akıl yürüterek kanın durmasına yardım et.

            Her şeyden önemlisi geri adım atmasını bilmek lazım. Hata yapılmışsa siyasi kaygı için körü körüne inat etmemek ve çıkıp hata yaptım bundan böyle yapmayacağım demesini bilmek lazım. Şeytanlaşmadan adam gibi yürütülmesi gereken bu sürece özür dileme kültürü ile katkı vermek gerekiyor.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ömer Olgun  -  29-04-2013 - 18:15
Değerli kardeşim ne güzel konuları gündeme taşıyorsun ağzına ve yüreğine sağlık takip ediyorum sanma ki yalnızssın Allaha emanet ol
Hülya....  -  26-04-2013 - 13:39
Yüreğine sağlık abicim....
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net