19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
POLİS VE 1 MAYIS
03 Mayıs 2013 Cuma Bu yazı 39036 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazı olaylar vardır, bu olayları basın ciddi güç olduğunun farkına vararak yönlendirir. Bazen suçlunun hiç suçu yokmuş gibi lanse edilir bazen tam tersi olur suçsuz gariban vatan haini ilan edilir.

            Yaşadığımız son bir Mayıs olaylarında bazı basının yaptığı da tam bu tezimi doğrular nitelikli oldu.

            Bir Mayıs günü sabahının ilk haberleri saat yedi gibi verilmeye başladı. Bazı basın mensupları o saatten itibaren başladı polisi eleştirmeye.

            Taksim meydanı biliyorsunuz ciddi bir inşaat alanı oldu. Her yeri kazılmış ve otuz metre olduğu bildirilen çukurlar var. Valilik baştan söyledi. Bu alan güvenli değil girilmesi halinde emniyet zafiyet altında dedi. Ekranlardan da görülen manzara bu yendeydi.

            Kimse bir Mayısın kutlanmasını engellemek istemedi. Kimse işçi bayramını neşe içinde idrak etmesin demedi. Kimse işçinin sorunları dile gelsin ve ilgililer demokratik şekilde bunları algılamasın da demedi. Valiliğin amacı bu alanın bu yıl sıkıntılı olduğunu anlatmaktı.

            Oysa karıştırmak ve tek bildikleri her platformda kaos çıkarmak olan grupların yaptığı ise Taksim meydanın emniyet zafiyeti nedeniyle kapalı olmasını fırsat bilip ortalığı karıştırmak oldu.

            Basının daha doğru ifade ise bazı basının bu inatlaşmayı ve yasadışı gösteriyi görmeden polise yüklenmesi son derece düşündürücü olmuştur.

            Polis müdürü ile birlikte İstanbul valisinin açıklaması son derece şık durmuştur. Polis asla orantısız güç kullanmadı dediğinde tarafsız basından baktığımızda inandırıcı gördük.

            Yirmiden fazla polis atılan taşlar ve demir bilyeler ile yaralandı. Bunlardan bazıları travma geçirecek kadar ve saatlerce ameliyatta kalacak şekilde ağır yaraladı. Buna kimsenin sesi çıkmazken gösteri yapıp polise patlayıcı ve yaralayıcı malzemeler ile saldıranların içlerinde ki yaralanmaları öne çıkarıp sadece onları göstermek ne kadar etik olmuştur.

            Yaralanan bir lise öğrencisinin neden polise taş atığı sorgulanmıyor, neden polisi yaralamak amaçlı saldırdığı sorgulanmıyor ama polisin attığı gazdan etkilenmesi sorgulanıyor.

            Polis hastanenin bahçesine girmiş ve su sıkmış orada bulunan gösterici destekçileri yırtınıyor. Ama kimse göstericilere ağzını açıp girmeyin kardeşim buraya hastamız var demiyor. Kimse ne işiniz var burada gidin dışarıda ne haliniz varsa görün de demiyor. Ama çok rahat polise kafa tutup onunla neden göstericiyi kovaladığı diyaloguna giriyor.

            Elbette her yerde bir Mayıs böyle kutlanmadı. Davullu zurnalı kutlamaların olduğu Kırıkkale gibi yerlerde bir Mayısın gerçek barış ve kardeşlik şöleni içinde geçtiğini görmekte mümkün oldu. Hele Ankara kutlamalarında simitçi bir amcanın yaptığı dans gösterisi işte bayram bu dedirtti.

            Taksim restleşmesinin ardında siyasi hesapların olduğu gerçektir. Önceki iki yılda meydan gösteriye açıldı ve sıkıntı olmadı. Bu düzenleme nedeniyle kapanması ise pusuda bekleyenleri heyecanlandırdı ve çıktılar ortaya.

            İnsan bazen düşünüyor. Ülkemize bir konser için gelen yabancı sanatçı için sabahtan beri bekliyoruz, gecenin bu saati oldu hala buradayız bize bir merhaba bile demeden otele girdi ama olsun diye gözyaşı döken ciddi bir genç kitlenin halini düşündüğümüzde bu gösterinin başını çekenlerin bu halde olmasını çokta garip karşılamamak lazım.

            İtidal… itidal…itidal

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
neco  -  04-05-2013 - 21:33
tek kelime. bravo!
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net