17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
OĞLUMA ÖĞÜDÜMDÜR-1
17 Mayıs 2013 Cuma Bu yazı 30157 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yaradan Rabbim görelim neyler neylerse güzel eyler sözü tam bizim durumuzu gösteriyor. Daha yaşıtlarımın top oynayıp gezdiği yaşlarda belki de körebe oynadıkları yaşlarda kaderin emri ile asker olduk. Görev verilip  “komutan” sıfatını aldığımızda karşımızda esas duruşta bekleyen yüz on sekiz askerin tamamı benden yaş itibariyle büyüktü.

            Aradan yıllar geçti. Pek çok gelişmeler oldu. Hayatımızı etkileyecek hatalar yaptık. Doğru şeylerde yaptık. Hayatın yüklemiş olduğu getiriler ile büyüdük evlendik. Özel görevlerde bulunduk. Görevimiz gereği şehitlerimiz oldu. Şehit aileleri ile birlikte olduk. Evlatlarımız bu şehit ailelerini gördü. İçlerinin nasıl yandığını gördü. İnsanların kıyametlerinin nasıl koptuğunu gördü.

            Yıllar yılları kovaladı. Evladımız meslek seçimi durumuna geldiğinde baba mesleğini seçti. Çok istemedik. Dersleri iyi olduğundan sivil hayata yönlendirmek istedik. Ama başarılı olamadık. Hep küçüklüğünden beri isteği olan “asker olacağım, polis olacağım, komando olacağım, vatanımı, bayrağımı koruyacağım ve şehit olacağım” sözünü yerine getiren oğlumuzun şükürler olsun isteği oldu.

            Rabbim nasip ederse hayırlısı ile bir elin parmakları kadar zaman içinde mezun oluyor.

            Dün konuşurken “söyle bakalım meslektaşım, mezuniyet hediyesi ne istersin, ne alayım sana” dediğimde tereddüt etmeden ve belli ki öncesinde kafasında kurduğu şeyi söyledi.

            “baba” dedi. “Senden mezuniyet hediyesi olarak tek şey istiyorum.”

            Maddi bir şey bekliyordum işin doğrusu. Ama benden “iyi insan olmanın, vatana millete hayırlı olmanın, dinine diyanetine hayırlı olmanın, ana babasına karşı iyi olmanın, mesleğinde iyi olmanın kısaca hayata sağlıklı ve hayırlı sarılmanın sence nasıl olması gerektiğini yazmanı ve bana teslim etmeni istiyorum.” Dedi.

            Elbette çağımız internet çağı, elbette kendisi çocuk değil, elbette çevresinden alacağı pek çok alıntıları olacak. Ama onun isteğini anladım ben. Hayata 48 yılını vermiş birinden tecrübe almak istiyor.

            Ben maddi bir istek olmamasına sevinmekten çok, evladımın benden tecrübe transferi yapmasından ne kadar onur duyduğumu, ne kadar gurur duyduğumu anlatamam. Beni sakalıma gözyaşlarımın dökülecek kadar duygulandıran bu isteğe cevabımı sizlerle paylaşmak istedim.

            Bunların hepsi elbet benim tecrübelerim değil. Pek çoğu alıntı, pek çoğu başkalarının tecrübesi, pek çoğu hayatta gerçekleştirilmesi güç olan olgular. Ama benim derlediğim olgulardır. Hem varlığından gurur duyduğum oğullarım Emrah ve Zafer’e, hem kızım Eda’ya hazırladığım ve hayatta değerlerini buna göre tanzim etmelerini istediklerimdir.

            Evlatlarım;

İyi bir insan kesinlikle “ben iyiyim” demez, iyi olduğunu iddia etmez. Ben iyiyim diyen bir kimse, bu sözüyle iyi olmadığını ortaya koymuş olur.

“Benim çok hatalarım, noksanlarım, kusurlarım, günahlarım, kötülüklerim vardır” demek iyi olmaya doğru bir adım atmaktır.

İyi bir insan bir topluluğa, bir cemaate, meselâ içinde on bin kişi bulunan bir camiye girse, kendisini oradaki insanların rütbe itibariyle en sonuncusu, en hakiri olarak görmelidir. “yahu, benden kötüsü de vardır, sondan birinci değil, ikinci olayım...” Derse, iyi olma imtihanını kaybeder.

Yazı yarım kaldı, hemen kestirip bir iki kelime ile bitirmeyelim ve devam edelim inşallah bir sonraki yazımızda.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
NEZİR  -  21-05-2013 - 13:15
Ey sevgili oğlum, Bir vasiyetim var sana, Sakın ha sakın üç maymunu oynama. Tertemiz berrak su gibi ol, hemen kaynama. Gez, gör, dolaş, tanış insan gibi insanlarla, Değersiz basit ateşlerde nazik bedenini yandırma. Ey sevgili oğlum, Bir vasiyetim var sana, Ne yapacaksan en güzelini, en hayırlısını yapmaya çalış! Sadece iyi gün dostlarına değil,kötü gün dostlarına da alış, Vefalılığın hakkını öylesine yerine getir ki, Girdaplı sularda bile olsun, dostların için kulaç ve dalış.
Ahmet Emin YALÇINKAYA  -  21-05-2013 - 12:07
Bu yazıyı sizin değil hepimizin çocuklarına ithaf etmeniz gerçekten çok hoş böyle evlatlarımız var oldukça bu vatan hep payidar kalacaktır.yetiştirdiğiniz evladımız Zafer ve onun gibi evlatlarımıza bu vatanı emanet edeceğimiz için ne mutlu bize.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net