28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
OĞLUMA ÖĞÜDÜMDÜR-2
22 Mayıs 2013 Çarşamba Bu yazı 27004 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Belki fırsat bulup bir önceki yazımızı okuma durumunuz olmamıştır. Bu nedenle bir cümle ile durumu özetleyeyim.

Oğlumuz mezun olup hayata atılıyor ve mezuniyet hediyesi olarak vatan için millet için devlet için ana baba için iyi olmanın iyi insan olabilmenin bizce yollarını sordu. Bizde kelimelere dökmeye çalıştık birkaç kaynaktan derlediğimiz  odluları ve paylaşmaya devam ediyoruz.

İyi insan kötülüğü iyilikle uzaklaştırmaya, izale etmeye çalışır. Kötülüğe kötülük ile mukabele etmek, iyi insanın işi ve kârı değildir. Atalarımız ne güzel demiş. Kanı kanla yıkamamak lazım. Büyük insan affetmesini bilen insandır. Affedici olmak haksız olduğun anlamına gelmez. Sadece senin büyüklüğünü gösterir.

Fani dünyaya ve ondaki faniliklere yönelik hayatını tanzim etmeye çalışan kimse iyi olamaz. Bu dünyanın geçici olduğunu ve ebedi bir âlemin bizleri beklediğini hatırımızdan çıkarmamalıyız.

İyi insan, iyiliklerin yapılması, kötülüklerin giderilmesi için çalışır, aksiyon planında bir şey yapamazsa, kalbinde bunun niyetine sahip olur. İyiliği desteklemeyen, kötülüğü kösteklemeyen kişi iyi değildir. Gücünün yettiğince yapman lazım bunu. Yapamaman durumunda düzeltmek için kahramanlık yapma.

İyi insan cesaret ve şecaat sahibidir. Korkak, zelil, pısırık, yılgın kişi iyi değildir. Ancak dengeyi iyi kurmak gerekiyor. Korkak olmayacağım derken deli cesareti gösterip kendini tehlikeye atmak başarı veya iyilik değildir. İyi insan temkinli ve soğukkanlı olarak olaylara yaklaşır ve gereksiz cesaret gösterinde bulunmaz. Öyle olmasaydı kanyon arasında paraşütle atlayıp, akrobatik hareketler yapan herkes iyi olurdu.

İyi kişi zalimleri, fasıkları, gafilleri, münafıkları övmez, onlara yalakalık ve yağcılık yapmaz. Böyle şeyler iyilerin değil, kötülerin sıfatlarıdır. Toplumca ve topluca zalim olarak addedilenlere söz veya eylemle destek olmak onları şımartır. Şımaran insan hatasında ısrar eder. Hataya ortak olmamak için övülmemelidir.

İyi kimse kesinlikle haram yemez, kuru ekmeğe razı olur, harama el uzatmaz. Haram olduğu kesin şekilde bilinen şeylerden başka, şüpheli şeylerden de uzak durur. Şüphe kurt gibidir. İnsanı kemirir. Şüpheden uzak olmak için şüpheli olan şeylere hiç yaklaşmamak en doğru olandır.

İyi insan mutlak şekilde doğru ve dürüsttür. Kendisinde eğrilik, yamukluk, şakilik bulunan kimse nasıl iyi olabilir? İsyankar insan bugün kendine, yarın ailesine, öbür gün haşa Rabbine isyan eder. Doğru insanın, iyi insanın içinden şakilik yani isyancılık duygusunu atması lazım gelir.

İnsanlar hukuk önünde, insan olmak bakımından eşittirler ama, iyilerle kötüler kesinlikle eşit değildir. Bu nedenle hukuki bir yaptırımı olan yasal olmayan şeyleri iyi düşünmek ve yapmamak lazımdır. Yasalar önünde boynu bükük durmamak için gayri yasal işlerden uzak olmak gerekir. Mesela bir düğündesin, düğünün gazına geldin ve çektin belindeki tabancayı başladın havaya ateş etmeye. Allah korudu ve kimsenin başına bir şey gelmedi ama silah atmandan dolayı düğüne polisler geldi. Mahcubiyetin ve boynunun büküklüğü oradan başlıyor. Özür dilemek, hata ettiğini anlatmak orda başlıyor. Ardından savcının karşısına çıkman, hâkimin karşısından mahcup olman, yani yasalar önünde boynu bükük olman kaçınılmazdır. Bu tecrübeyle sabittir. Bu nedenle ne o silahı çıkarıp saçma sapan bir olaya gireceksin nede kimsenin karşısında boynunu bükeceksin. Yasalar önünde en haklı kişi yasayı çiğnemeyendir.

Bugünde bitmedi. Bir sonraki yazıda devem edelim inşallah.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
EY EVLAT  -  23-05-2013 - 15:46
Ey sevgili oğul! Yüreğinde Allah korkusu olmayanları, Ahde vefayı bilmeyenleri, Dostlarının namusuna kem gözle bakanları, Babanın, babalık annenin de annelik görevini yapmayanları, Yetimin mazlumun hakkını gözetmeyenleri, Zifiri karanlıkta yürüyen, Rızkını yuvasına büyük bir aşk ile götüren, karıncayı, Görüp de ibret almayanları, Kendine çeki düzen vermeyenleri gördükçe, Daha çok ince eleyip sık doku!
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net