27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
İSLAMI ANLATAN KADINLAR
07 Haziran 2013 Cuma Bu yazı 29844 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazı aklıevveller İslam büyüklerini aşağılamak istediklerinde “dervişin fikri neyse zikri de odur” derler. Oysa onların küçük beyinlerine göredir bu düşünce. Dervişin emin olun fikri de zikri de birdir.

            Günümüzde İslam büyükleri olarak adlandırılan şahsiyetler arasında erkek olduğu kadar kadın da vardır. Bu kadınlar çırpınıp dururlar İslam kadını değil İslam insanını yetiştirmek için.

            Dünyanın her yerinde her İslam ülkesinde vardır böyle düşünen ve böyle mücadele eden kadınlar. Ülkemizde de kendini İslam’a adamış pek çok kadın bu uğurda çalışır durur.

            Bunlardan bazıları kitap yazar, roman yazar, makale yazar. Kendilerince öyle eğitici rol oynarlar. Belki hemen aklımıza gelen isim Emine Şenlikoğlu’dur. Yazmış olduğu Romalar gençlerin başta olmak üzere tüm kadınların vazgeçilmezleri arasına girmiştir.

            Bazıları belde belde dolaşır ve tebliğ görevi yapar. Konferanslarını ciddi sayıda insan takip eder.

            Bir diğer grupta olan kadınlar ise günlük makale yazar. Köşe yazıları ile İslamı öğrenmek isteyenlere ışık olma gayreti güder.

            Kırıkkale’de de çok sayıda böyle fedakâr kadın var. Benim yazılarımda sıkça söz ettiğim hocamızda bunlardan birdir. Evini ihmal etmeden, eşini, çocuklarını ihmal etmeden kendini adamıştır bu davaya. Günün her bölümünde bir başka gruba ders verirken görürsünüz. Eşi de çok olgundur. Olası bir ihmal durumunda çok olgunlukla karşılayarak eşine bu tebliğde köstek değil tam tersine destek olur ve tebliğ sevabından faydalanır.

            Kırıkkale sohbetlerimizde bir ortamda bu hoca hanımdan söz ettiğimizde bazen olduğu gibi yine farklı düşünce ile karşılaştık. Kadının ders vermesi erkeklere İslami tebliğde bulunması yanlış düşüncesinde olan bu insanlardan bazıları çok daha sert cebel (muhalefet) ile karşıladılar bu olayı.

              Oysa İslam tarihinde pek çok kadın alim seviyesindedir ve alim seviyesinde derler vermiştir vermektedir.

            Olaya en büyük örnek belki de sahabe kadınlardır. Peygamberimizin hanımlarıdır. En çok hadis rivayet eden insanların başında Hz. Ayşe gelmektedir. Resulullah’ın vefatından sonra halifeler gelip istişarede bulunmuştur. Özellikle kadınlara has konuşların öğretisinde bu durumu sıkça görüyoruz.

            Faruk Beşer hoca yazısında bu konu hakkında “Birer nimet demek olan çekici yönlerini, bu arada sesini fitneye sebep olmak ve tahrik etmek için kullanırsa, yani konuşmasını kırıla döküle ve kadınsı biçimde yaparsa haram olur. Yada nağmeli sözlerle normal konuşurken zaten tahrik edici olan sesini daha da etkileyici hale getirirse, sesi avret olduğundan değil de, fitneye sebep olacağından haram olur. Vakarlı ve karşısındakine ümit kestirici edayla konuşursa haram olmaz” demiştir.

            Kendini bilen ve İslam ahlakını öğretme seviyesinde olan bir kadının da böyle davranacağını asla düşünmüyoruz. En azından bu söz ettiğim hocada böyle bir hal bulunmamaktadır.

            O halde konuyu şöyle taparlarsak günümüzde İslamı öğretme çabasında olan kadınları kötülemek yerine insanlığa faydası nedeniyle takdir etmek ve özellikle kaybolan gençliği kazanmak, İslami anlamda zararda olan kadınları doğru yola sevk etmek ve televizyon ve maç izlemekten başka aktivitesi olmayan erkeklere dini öğretmek çabasında olanları ancak yüceltmek gerekiyor.

            Rabbim gönlünüzde güller açtırsın.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net