28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
SÖYLEM BİR EYLEM BİR
17 Haziran 2013 Pazartesi Bu yazı 28395 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Çözüm süreci veya barış süreci ile ilgili ülkenin başı zaten sıkıntıdayken birde yaklaşık bira aydır başına gezi parkı olayları veya taksim olayları diye adlandırılan sıkıntı perdah oldu.

            Baştan beri aynı çizgide duruyoruz. Herkes bu sıkıntının atlatılması için gerekli dersi almalı ve ders almakla kalmamalı bunu fiiliyata dökmeli. Fiiliyatın en başta gelen şartı ise söylemlere dikkat etmek olmalı.

            Söylemlerine ve eylemlerine dikkat edilmemesi durumunda çok daha vahim neticelere alınır.

            Başbakan belki otoritenin başı olduğundan ve taviz tavizi doğurur ilkesinden ilk başlarda çok ağır konuştu. Hele birkaç çapulcu sözü hiç uygun söz değildi. Nihayetinde 30 yıl ülkenin hem canına hem malına zarar vermiş, ilerlemesini durdurmuş, çağ atlaması gereken ülkemde öyle tahribatlar yapmış ki adeta set olmuş ülkemin önünde bir bölücü terör vardı. Bu terörün ilk çıkış anlarında ilk eylemlerini yaptığı anlarda ülkemi yönetenler de aynı kelimeleri kullanıştı. Birkaç çapulcu sözü hala kulaklarımızdadır.

            Kimseyi gözümüzde büyütmüyoruz. Kimse ülkemden ve ülkemin güzelliğinden üstün değil. Ama asla ve asla kimseyi de küçümsemiyoruz. Nihayetinde bir amaç için bir araya gelmiş insanlar. Bu insanları birkaç çapulcu diyerek küçümsemek hiçte doğru bir hareket tarzı değildir.

            Bunun yanında valinin de davranışları ilk zamanlarda çok sertti. Beyanatlar oldukça yaralayıcıydı.

            Gerek vali gerekse Başbakan bu söylemden vaz geçmiş görünüyor ve bu çok güzel bir gelişme.

            Aynı anda birkaç ağacın yok edilmesi gailesi ile bir araya gelen ve direk marjinal grupların maşası olmuş insanların da konuşma ve davranışları ilk anlarda çok ağırdı.

            Her yeri yakıp yıkarak her yeri savaş alanına çevirerek hangi hakkın aranması doğrudur.

            Onlarında görüşmelere açık olması ve diyalog çağrılarına cevap vermesi uygun karşılanmalıdır.

            Ülkeyi kargaşaya sürükleyecek davranışlar içinde olanlara prim vermeden bu sıkıntının ortadan kaldırılması gerekiyor.

            Dış ülkelerden algılanma ile ilgili düşünce ve tespitlerimi daha önceki yazıda paylaşmıştım. Mutlaka hepinizin gelişen dünyamızda yabancı basını takip etme durumunuz vardır. Bizde kendimizce yabancı basında ve dış ülkede bu olaylar nasıl algılanıyor diye takip ettik. Gördük ki hiçte öyle masum algılanma veya tarafsız algılama yok. Tam tersi öyle bir propaganda yapılıyor ki ülkenin her köşesinde polis ile halk savaşıyor izlenimi veriliyor. 

            Yabancı bir basın kuruluşu sürekli verdiği canlı yayına provokatör sayılacak insanları konuk ederek bu olayı kaşıyor. Bir Türk kızı ile yapılan röportajda öyle çanak sorularla kızı konuşturuyor ki Suriye diktatörü veya Arap baharının diktatörleri ülkemizi yönetenlerin yanında solda sıfır kalıyor.

            Yabancı basının yönlendirici yazılarına ülkemin yöneticilerini hain ve acımasız gösteren karikatürler de eklenince dışarıdan görüntü hezeyan oluyor.

            Önümüzde çok ciddi organizasyonların olacağı ülkemizi bu şekilde göstererek dünya kamuoyu önünde küçük düşüren haberlere zaman zaman bizim basınımızda alet oluyor. Hakaret ve kışkırtıcı yayınlarla onlarda ülkemin altına dinamit koyuyor.

            Söylemlere ve eylemlere dikkat ederek bu sorunu açabiliriz. Bunu yapmak içinde herkesin bir kez daha düşünmesi ve öyle konuşması gerekiyor. Amaç yıkmak olmamalı yapıcı olmalı ki çözüm olsun.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Dursun Ali  -  17-06-2013 - 18:20
Sadece son sozunuse katiliyorum yazinizi okuyunca.Oraya gelen gencler ilk gun hicbir siyasiyi temsil etmiyorlardi.Sert davranis ve sozler olaylari buyuttu.Tabii mi bu olaylarin icine provokoterler girecek.Bunu engellemenn yolu sertlik degil hosgoru.Simdi gezi parki dagitildi da olay bitti mi.Hayir Turkiyede bitse bile olay dunyaya mal oldu.Bu. konuda yazanlar baris surecinde niye bu kadar egilmediler.Hatayda 52 can gitti neden ulkece tepki olmadi yazarlar bu kinu uzerine dusmedi.Haksizlik kimden ve nereden gelirse gelsin Turk Milletinde tepki ve duyar,lilik ne kadat.Evet birlestirici olmak ve halkin hepsini kucaklamak lazim.Kirarak hor gorerek asagilayarak degil sevgi toplumu olarak bunu yapmak lazim.Bunu ulkenin siyasileri ve yoneticikeride bu konuda oncu olmali.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net