19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
MISIR TÜRKİYE BAĞLANTISI
05 Temmuz 2013 Cuma Bu yazı 35953 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Tarihsel süreçte Mısır Türkiye bağlantısı nedir diye sorguladığımıza karşımıza “Mısır ve Türkiye'nin güçlü tarihsel bağları vardır. Beş yüz yıllık dini ve tarihsel bağlar günümüzde iki devletin ilişkilerinin dostane şekilde devam etmesine öncülük eder. İlk olarak 1925 yılında Türkiye Cumhuriyeti Mısır ile diplomatik ilişkiler kurmaya başlamış ve bunun sonucun da 1948 yılında Kahire'de büyükelçilik düzeyinde temsil edilmeye başlanmıştır.” Şeklinde bilgi düşer.

            Ayrıca “Mısır'da sosyalist rejimin kurulmasından sonra Türkiye diplomatik ilişkilerini 1961–1963 yılları arası askıya almıştır. 1963 yılında ilişkiler tekrar başlamıştır. Günümüzde her iki ülkenin başkentlerinde büyükelçilikler ve büyük şehirlerinde konsoloslukları bulunmaktadır. Ayrıca 2005 yılının aralık ayında iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmıştır. Türkiye ve Mısır Akdeniz Birliği'ne tam üyedir. İki ülke arasında doğalgaz anlaşmasının yanı sıra askeri anlamda da işbirliği mevcuttur.” Şeklinde kelimeler ile bu bağlantının ne denli güçlü olduğu biraz daha vurgulanır.

            Arap baharı diye adlandırılan olay ile birden bire Ortadoğu da dengeler değişti

 Ve hepimiz nasıl Irak İran savaşı gibi veya Irak’ın işgali gibi günümüzün teknolojisini kullanarak canlı yayında bu baharı izledik.

            Tüm Ortadoğu’yu kasıp kavuran bahar ile Mısır’da sallandı ve yıllardır yöneten kimine göre Diktatör kimine göre ülkenin seçilmiş yöneticisi gitti. Yerine demokratik bir seçim ile dünyanın kabul ettiği yeni lider geldi.

            Yaklaşık bir yıldır yöneten bu yeni liderinde bu günlerde suyu ısındı. Hatta çabuk ısındı hatta kaynadı.

            Ülkenin bir süre istikrarlı gitmesi ile birden bire karıştırıcı odaklar yine devreye girdi ve nereden nasıl geldiği belli olmayan şekilde gösteriler başladı ve ülke yeniden kaos ortamına girdi.

            Mısır ordusu durumdan vazife çıkardı ve önce seçilmiş liderlere yazılı uyarı verdi. Ardından yazılı uyarı ile kalmayıp süre verdiler bu işi bu kargaşayı çözün diye ve hemen ardından daha fazla vakit kaybetmeyip yeter dediler ve yönetime el koyup ihtilal yaptılar.

            Bazıları gezi parkı olayları ile başlayan ülkemdeki karışıklığı Mısır olaylarına benzetti.

            Mısır ordusunun yönetime el koyması ile demokratiklik getireceği sanılarak bizde de olsun imasında bulunmaya başladı.

            Oysa ülkem ne çok çekti bu darbelerden. Darbe yanlısı olmak kişinin kendi tercihi gibi düşünülse bile ülkesini seven ve bekasını arzulayan hiç kimsenin ne güzel deme hakkı yoktur.

            Kim ne derse desin seçim ile gelmiş birinin seçim ile gönderilmesi ve tabiri caizse sandığa gömülmesi gerekir. Bunu yapma başarısını gösteremeyen unsurların ihtilal seviciliği yapası doğaldır.

            Her kesim demokratik hakkını elbet kullanacak ve elinden ne geliyorsa elbet demokratik ortamda gösterecek. Ancak tutup bunu askeri müdahale ile yapmaya kalkışması durumunda ülkesine yazık edecektir.

            Türkiye deki gezi parkı olaylarını hükümeti devirmek için kullanmaya kalkmak hiçte ahlaki değil. Eğer bir hatası varsa ilk seçimlerde bunun dersini vererek samdıkta hesaplaşmak gerekiyor. Aksi halde yazık edecekler. Nasıl Mısır bu ihtilal ile yıllar öncesine dönmeye mahkum edilmişse bizimde Allah korusun böyle bir durumda kendimizi toparlamamız torunlarımıza kalır.

            Hiç kimsenin bazı ülkelerde olan olayları bize entegre etmesi doğal olan değildir.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
A.VURAL  -  05-07-2013 - 12:08
Sayın Güventürk işte buradan bizim ders çıkartmamız gerekiyor o anlı şanlı demokrasi havarisi avrupa amerika nerede adamlar seçimle iş başına gelen mussi yi dünyanın gözu önunde ihtilali, yapıp indirdiler bizim memleketimizdeki anlı şanşlı aydın geçinenlerde mısır ihtilalini alkışlıyorlar kardeşim demokraside bir gerçek vardır oda seçimle gelen seçimle gider askeri ihtilal çözum değildir bizimde vatandaş olarak aklımızı başımıza alıp doğusuyla,batısıyla,guneyi ile kuzeyi ile kardeş kardeş yaşayıp şu on yılıda kardeş kardeş geçirirsek inanın super guç oluruz saygılarımla
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net