16 Temmuz 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
VAN'DAN ACI HABER
VAN'DAN ACI HABER
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet arasında İşbirliği
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet arasında İşbirliği
2020 LGS sınav sonuçları açıklandı!
2020 LGS sınav sonuçları açıklandı!
Bakandan açıklama geldi! 18 ilaç daha geri ödeme listesinde
Bakandan açıklama geldi! 18 ilaç daha geri ödeme listesinde
  YAZARLARIMIZ
RAMAZAN GELDİ HOŞ GELDİ
08 Temmuz 2013 Pazartesi Bu yazı 22828 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bazen yazı yazmak için oturduğunuzda konu ile ilgili araştırma yaparken çok güzel yazılar çıkar karşınıza. Bende Ramazan ile ilgili yazı yazmaya başlamadan araştırmamda Ümit Gel oğlu’nun yazısını gördüm. Ayrı yazı yazmadan sadece onu sizlerle paylaşmak istedim.

            Yeryüzünde bir milyarı aşkın Müslüman için kutsal bir ay olan Ramazan veya Ramazan ayı, Hicri takvime göre yılın dokuzuncu ayı. İslamiyet'te Ramazan, oruç tutma ayıdır ve kutsal kabul edilir. Ramazan ayı, İslamiyet’te Hicri takvimin kullanılmayıp Güneş takvimini kullanıldığı dönemde Temmuz-Ağustos aylarına, yani yılın en sıcak dönemine denk gelmesinden ileri geldiği söylenilebilir.

            Ramazan; yaz aylarının sonunda ve güz mevsiminin başında yağan ve yerdeki tozları temizleyen yağmur anlamındadır. Bu yağmur, nasıl yeryüzünü yıkayıp tozlardan temizliyorsa, Ramazan ayı da müminleri günahlardan öylece temizler.

Diğer bir anlamı da yanmaktır. Buna göre Ramazan ayı oruçlunun günahlarını yakarak yok eder demektir.

Her iki mananın birleştiği nokta; oruçlunun bu ayda günahlardan arınacak olmasıdır.
            Oruç ayı olan Ramazan-ı Şerif, feyizli bir hayatın yaşandığı mübarek bir mükâfat ayıdır. Oruç, fazileti ve asli gayesi daimi bir ibadet şuuru içinde nefis engeliyle mücadele etmek ve nefsi baskı altında tutarak tesirini asgariye indirebilmektir.
            Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi'dir. Kadir gecesi ile ilgili Kuran’ın 97. suresi olan Kadir Suresinin ilk üç ayeti şöyledir:
“Şüphesiz, biz onu (Kuran’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.”
            Bakara Suresi'ne göre Kuran’ın İslam peygamberi Muhammed'e gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde "oruç" tutmak Müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir: O Ramazan ayı rı irşat için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kuran onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz!' (Bakara suresi 185. ayet)

Ramazan-ı Şerif, müminlere fazilet ve olgunluk kazandırabilecek ilahi bir rahmet mevsimidir. Oruçlu iken ağza bir şey girmemeğe dikkat edildiği gibi ağızdan çıkan kelama da dikkat edilmelidir. Dedikodu ve incitmeden son derece sakınmalı ve orucun faziletini azaltmamalıdır.

"Kıyamet günü oruç ve Kuran kul'a şefaatçi olurlar. Oruç:
- Ya Rabbi, ben onu gündüzleri yemekten ve zevklerinden alıkoydum. Şimdi beni ona şefaatçi kıl, der. Kuran: - Ya Rabbi, ben onu gece uykusundan alıkoydum. Şimdi beni ona şefaatçi kıl, der. Her ikisi de şefaat ederler."

"Ey Muhammed! Sana bu mübarek kitabı (Kuran'ı) ayetlerini düşünsünler ve aklı olanlar öğüt alsınlar diye indirdik." "Evveli rahmet, ortası mağfiret, (günahların bağışlanması) sonu da cehennemden kurtuluş" "Ramazan ayı gelince; cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar kösteklenir."
            En kalbi duygu ve muhabbetle Günlerimiz mübarek, Ramazan-ı Şerif’imiz makbul olsun!

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Hz. Ebu Hureyre (r.a.)  -  10-07-2013 - 09:50
Size Ramazan ayı geldi. O mübarek bir aydır. Allah size Ramazan ayı orucunu farz kildi. O ayda gök (rahmet) kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır ve azılı şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Kim o gecenin hayrından mahrum kalmışsa, o kimse hakikaten (bütün hayırlardan) mahrum kalmıştır
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Başar Özdemir
İdris Aykul
Şevket ÖZSOY
Nesrin Bulat
Nusret Kılıç
Pınar Taşçı YIKILMAZ
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net