28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
SIRDAŞ HAYAT
13 Temmuz 2013 Cumartesi Bu yazı 44087 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Nedendir bilinmez insanlar bir başkasının özel hayatı ile ilgili her şeyi bilme çabasındadır. Bana ne beni ilgilendirmez herkesin kendi hayatı anlamında şeyleri düşünmek yerine ucundan kıyısından bir yerinden onu irdelemeye alma huyumuz var. Bu bir nevi röntgencilik değil midir?  Ha başkasının penceresinden insanı izlemişsin ha başkasının özeli ile dertdar olmuşsun.

 Başkasının sırrına vakıf olma gailesi bir yana bize sığınıp bir derdini anlata yakınımıza da tabirimi mazur görün madik atma huyumuz var.

İnsan bazen birine ihtiyaç duyar. Sırrını paylaşmak, dertleşmek ister. Belki sadece bakışları ile anlatmak belki de görüntü olmasa bile ses ile paylaşmak ister. İşte bu isteği masumanedir. Karşısındaki insan evladı ise bu sırla yaşar gider. Yoksa bir yerinden delmek için sağını solunu sallar durur.

 Hayat sırlarla doludur. Sır saklamak hem zeka göstergesi, hem de kutsal bir görevdir. İyi sır saklayan kişi aslında zeki kişidir. Sana anlatılan bir sır saygınlığını artırır; ama bunu kiminle, nasıl, ne kadar, ne zaman paylaşabileceğini iyi hesaplamalısın. Bazen anlatılan bir olay kötü, tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

 Okuduğum bir yazıda şöyle diyor: İyi ve değerli bir sırdaş olmak isteyenler, işte size sır saklamanın püf noktaları...

 Öncellikle sır saklamak kutsal bir görevdir, bunu hiç unutmayın...

Eğer sır saklamak konusunda zorlandığınızı düşünüyorsanız, size sır verilmesini istemeyin.

Sırların sizinle paylaşılması grup içindeki sosyal statünüzü, gücünüzü artıracaksa, sırları geri çevirmemelisiniz.

Sırlarını anlatan arkadaşlarınız bu sırları anlatırken eğer ‘kimseye söyleme’ diye tembih etmedilerse, emin olmak için siz mutlaka sorun.

Bazen sana anlatılan sırları ağzından kaçırabilirsin. Eğer ağzından istemeden kaçırdıysan iki yol izlemelisin: Öncelikle ağzından kaçırdığın konuyu sanki hayali veya senin yaptığın bir şaka gibi göster. Bu yöntem işe yaramış olsa bile, ortaya çıkan tatsız durumu sırrı sana veren asıl sahibiyle paylaş. Bu tür durumlarda sır sahibi sana yeni sırlarını vermek konusunda kendi sorumluluğunu almalıdır.

Sırrın seninle birlikte kaç kişiye anlatıldığını öğren. Eğer sırları öğrenmek istiyorsan bazen sen de almak için vermelisin. Sırrını sen de paylaşabilirsin. Sadece sırların kime, neden, ne kadarını vereceğine çok iyi karar ver.

Başkalarına ve arkadaşlarına hayati sırlar verme. Çünkü o arkadaşınla küstüğünde arkadaşının senin sırlarını, senin aleyhinde kullanabileceğini düşün.

Sır saklama konusunda zorlukları olan, daha önce denediğin kişilere sırlarını anlatma. Eğer anlatırsan bu durumda suçlu sen olursun. Sen zor durumda kalırsın.

Sır sır olarak kalabilir. Her sırrın açıklanması gerekmiyor.

Arkadaşlarının veya kardeşlerinin sırlarını ailenle onlar izin vermedikçe paylaşma. Aileler aralarında konuşabilirler ve sen istemeden arkadaşının sırrını ailesine taşıyarak onun başını belaya sokabilirsin.

Sır almamak için merak duygunu bastırmalısın. Her şeyi bilmen gerekmiyor. Seni ilgilendiren gerekli konuları bilmen yeterlidir.

Sana verilen sırları koz olarak kullanma.

Belki bu birkaç kelime atılacak adımlar ve saklanacak sırlar konusunda bizlere yön veriyor. Pek çok yazı yazılır ifadede bulunulur. Ancak burada en önemli konu şu. İnsanlar sana sır vermiş ve seni insan bellemişse sen bu sırra vakıf olmuşsan insan gibi ağzını tutmasını bilmelisin.

Etrafta çok dostunun sırrından nemalanan var. Dostunun sırrını başkasıyla paylaşmak ne kadar insanidir takdir sizin.

Selam ve du aile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Sevim VARL  -  17-07-2013 - 16:05
“Kalpler, sırların saklandığı yerlerdir. Dudaklar, o yerlerin kilidi, diller de anahtarıdır. Şu halde her insan sırrının anahtarlarını saklamalıdır.” Amr bin As “Sakladığın sır senin esirindir; açığa vurursan sen onun esiri olursun.” Hz. Ali “Sır saklamak, bir irade imtihanıdır. Bu imtihanı kazanamayan, hayatta hiçbir imtihanı kazanamaz. Hz. Ali “İki kişiyi aşan, bir başkasına da söylenen her sır, yayılır.” Hz. Mevlâna
SIR ÜZERİNE   -  14-07-2013 - 09:44
Fatih Sultan Mehmed Han\'ın: ‘Yapacağım işleri sakalımın bir kılı bile bilse, onu koparırım.’ dediği meşhurdur. Hikmet ehli büyükler sır hakkında şöyle demişlerdir. ‘Sır senin esirindir, açıklayınca sen ona esir olursun.’ ‘Sırrını hiç kimseye söyleme. Akıllıya söylersen seni aşağı görür, itibarını kaybedersin, ahmağa söylersen başkalarına söyleyerek sana hıyanet eder.’ ‘Akıllı kimse sır küpüdür.’ ‘Sırrını öğrenmeği isteyene sırrını söyleme! Böyle kimse seni ifşa eder!...’ Ahmak kimse sır saklayamaz. Akıllı sırrı ifşa etmez. Sır bir kimseye söylenince sır olmaktan çıkabilir. Onun için atalarımız: ‘Açma sırrını dostuna, dostunun da dostu vardır. O da söyler dostuna’ demişlerdir.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net