17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
GRİ DÜŞÜNCE NETLEŞMELİ
25 Temmuz 2013 Perşembe Bu yazı 27962 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Belki bizler bazıları gibi içine atarak bile değil dıştan ve sesimizi yükselterek yanlış yapana yanlış diyerek ülkenin yönetimindeki insanların kendimizce hatalı olan taraflarını söyledik.      Söylemeye devam edecek miyiz? Evet edeceğiz. Bazı olgular var ki bunlar siyaset üstüdür. Bunların başında belki vatan gelir bayrak gelir toprak gelir. Konu sinir uçlarına değince elbette bizde kasabın bıçağı altında kurbanlık koyun gibi beklemeyeceğiz. Gücümüz feryada yetiyorsa feryat edeceğiz.

            Ancak; Birde sadece siyasi kaygı uğruna sandıkta verilecek üç oyu hesap ederek karşısındakini karalayan vardır. Bu insanları mutlu etmek zordur. Onlar müzmin muhalefettir. Düşüncesi sığdır. Sığ düşünce içinde olunca da sadece karşısındakine kötü der. Onların iyisi muhalefettir o kadar.

            Bu insanların bir politikaları yoktur. Kafada yormazlar. Beyin fırtınası yapalım ortaya bir şey koyalım da demezler. Karşısındakinin olumsuzluğu ile beslenirler.

            Nerden icabetti denilecek bu sözler. Aslında pek çok şeyden icabetti. Gerek devlet meselelerinde gerekse yerel meselelerde bu konuda söyleyecek sözümüz var.

            Yerelde sadece siyaset olsun diye kalitesizlik yapan insanların olduğunu ve sulandırılmış siyaset ile yerel seçimlere bir yıldan az zaman kalmışken kendine ve düşüncesine rant sağlayan insanların olduğunu görüyoruz. Bu insanlar hakkında düşüncemi daha önce yeri geldikçe paylaştım ve paylaşmaya devam edeceğim. Bunun iktidar partisi muhalefet partisi sağı solu yok. Her kesimden siyasi aklını herkesten üstün gören, geçmişi ile yüzleşmek yerine sanki yeni bir fikri zikri faaliyeti varmış gibi ortaya çıkanlar hakkındaki düşüncemizi de yine eğip bükmeden söyleyeceğiz.

            Ancak bugün ulusal anlamda müzmin karşı çıkıcılar hakkında fikrimi belirtmek istiyorum.

            Ortadoğu’da olan gelişmeler hakkında bizde ekseri çoğunluğun ilk düşüncesi gibi düşünüyoruz. İlk düşüncesi sözüne dikkat çekiyorum. Bir başka ülkenin iç işlerine karışmak bize kazandırmaz. Neden karışalım. Onlar kendileri halletsin. Bu bağlamda Suriye politikası yanlış olan hükümetin Mısır politikası da yanlış durumdadır. Herkes kendisi halletsin bize ne?

            İlk düşünce sözünü tekrar hatırlatıyorum ve diyorum ki bu sadece ilk düşünce olmalıdır. Hemen ardından sığ düşünceden sıyrılıp gri olmaktan çıkıp net olmalıyız ve olayları derin düşünmeliyiz. Etrafımızda ve coğrafyamızda kimlerin nasıl elinin olduğunu görüyoruz. Herkesin bir hesabı var. Bölge kendi kendine yeter durumda. Allah vergisi bir petrol ile bölge dünyaya muhtaç olmadan dünyayı kendine muhtaç edecek kadar zenginlik ile yaşayabilir durumda. Sömürgeyi kendisine yaşam politikası yapmış devletlerin iştahını kabartan bu durumda doğal olarak onları harekete geçiriyor ve başlıyorlar karıştırmaya.

            Diktatörlüğe karşıyız diyen, askeri darbelere karşıyız diyen, demokrasi uğruna yapıyoruz tüm müdahalelerimizi diyen devletlerin çıkarları öne çıkınca nasıl süt dökmüş kedi gibi olduğunu da görüyoruz.

            Suriye diktatörüne destek olan zihniyetin askeri darbe yapılan Mısır yönetimine de destek olduğunu görüyoruz.  Bir şey yanlışsa yanlıştır. Sadece muhalefet yapmak için doru demek neye sığar. Demokratikleşme olsun diye ömrünü feda eden yakın zamanın dava adamları bunları görse ne der acaba? Gerçi günümüzdeki sanatçı dediğimiz, aydın dediğimiz, lider önder dediğimiz insanların sırf muhalefet uğruna nasıl yan çizdiğini görünce çokta düşünmüyoruz.

            Yeni bir yazı okudum. İçinde “meşe ağacı bükülmez, kırılır ama yine bükülmez” yazıyordu. Bizimde doğrular karşısında meşe ağacı gibi olmamız lazım. Eğilip bükülüp muhalefet yapmak için kaypaklaşmamız lazım.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
SEVİMDEN  -  27-07-2013 - 09:35
İşte bu gri duruşun son getirisi: Halep\'e bağlı Ümmü Amud köyünde bir su kuyusunda yaklaşık 15 adet cesetle karşılaşan muhalifler, Esed güçlerinin birkaç aydır bu köye hakim olduğunu söyledi ve katliamı rejim güçlerinin gerçekleştirdiğini iddia etti. Kuyuda bulunan cesetler cep telefonu kamerasıyla kaydedilerek internete yüklendi. Görüntülerde Ümmü Amud köyünden olan bir sivil olayın sorumlusu olarak Şebbihalar ve Hizbullah örgütünü gösterirken köyde yaklaşık 45 kişinin kadın ve çocuk demeden katledildiğini vurguladı.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net