17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
BEYNE TAKILAN KELEPÇE
29 Temmuz 2013 Pazartesi Bu yazı 29795 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hayatımızda öyle olaylar oluyor ki biz bunları ancak yaşadıktan ve başımıza geldikten sonra idrak edebiliyoruz.

            Derin bir sohbete katılımıyla bizleri neşesi ve samimi tavrı ile yönlendiren bir uzun yol şoförü arkadaşımızın anlattıkları bizlerin belki bildiği ve üzerinde durmadığı belki de bilmediği bir gerçeği hatırlattı.

            Uzun yola çıkan şoförlerin pek çoğu yorgun ve uykusuz yol kat ediyor. Uluslar arası kurallara göre üç saat araç kullanıp bir saat dinlenecek ve toplam üç seanstan sonra yani toplam dokuz saatten sonra mutlaka on bir saat dinlenecek. On bir saati dinlenmeden geçiren birinin aracı kımıldatması bile mümkün değil. Zira artık çağımız teknoloji çağı her şey kontrol altında.

            Oysa bizde öyle mi? Kesinlikle ben bu kontrolün sıkı şekilde yapıldığına inanmıyorum. Yola bizim şoför çıkacak üç saat gidecek bir saat dinlenecek ve ardından yola devam edecek öyle mi? Hele üç senansın ardından on bir saat dinlenecek öyle mi?

            Her şeyden önce bizim atın ölümü arpadan olsun anlayışında şoförümüze ters gelir. Ardından çocuklarının başına biran önce dönmek isteyen kardeşimize ters bu dinlenme saati. Ama en çok patronlara ters bu iş. Patronlar bu sürüş süresine mümkün değil izin vermezler. Şoförlerin ben bu şartlar altında çalışırım demesi durumunda soluğu muhasebecinin odasında alması bir olur.

            Uykusuzluk ve yorgunluk durumunda yola çıktıkları takdirde kendilerine ait aziz olan canın hebası, yok olması bir yana birde karşısındakine zarar olacak. Zarar canla olacak.

            İnsanların bu durumda yani yorgunluk durumunda beyinlerine kelepçe vurulduğunu bilmeyenimiz yok. Yollarda trafik canavarını kendimiz oluşturuyoruz. Beyne kelepçe vurulan bir insan trafik canavarı olmaz da ne olur?

            Bu nedenle patronların elemanlarını düşünmesi ondan ötesi sokakta bulunan yollarda bulunan tüm vatandaşı koruması kollaması için bu görev dağılımına dikkat etmeliler. Kendisinin ekstra görev vermesi bir yana mutlaka elemanlarını da kontrol ederek yasal sürüş sürelerinin dışına çıkamamasını sağlamalıdır.

            Bu uzun süre görev yapma anlayışını gerçekleştirmek için güç verici veya enerji içeceği diye adlandırılan içecekleri kullananlar varsa ki kesin vardır al işte kazaya davetiye.

            Bunların ötesinde birde vurdumduymaz bir insansa alkol veya alkole yakın maddeler kullanıyorsa yollara çıkmak Suriye’nin Şam ilinde parkta piknek yapmaktan daha tehlikeli hal almaz mı?

            Beyine kelepçe vurulan şoförlerin dışında başka pek çok meslek grupları da var. Gereğinden fazla çalışma süresi iççinde çalıştırılan insanların kesinlikle verimli olması beklenemez.

            Marketlerde çalıştırılan tezgâhtar ve kasiyerlerden tutun özel sektörün pek çok kademesinde aynı sorun vardır.

            Uzun çalışma süresi ve uygun çalışma ortamı olmayan bir çalışanın kendisine hayrı olmadığı gibi kesinlikle işverene de hayırlı olması beklenmez. Hal böyle olunca hem süre anlamında hem verimli olma anlamında beynine kelepçe vurulanın da toluma faydası olmaz. Hadi faydayı bir kenara koyun kesinlikle biraz önceki örnekte olduğu gibi canla sonuçlanan zararı olur.

            Uzun lafın kısası maliye veya trafik mutlak suretle gerekli kontrolü yapmalı ve gerektiğinde ağır cezayı vermeli. Zira belki kasiyerin hatası üç kuruş ile karşılanır ama kuruşla lirayla karşılanmayacak hataların canla karşılanacağı hatırdan çıkarılmamalıdır. Kimsenin canı daha az değerli değil.

            Selam ve dua ile..

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Solmaz KAYIT  -  30-07-2013 - 15:58
ABD Ulusal Karayolları Trafik Güvenliği Dairesi (NHTSA) verilerine göre yorgun ve uykusuz araç kullanmaya bağlı her yıl yaklaşık 100.000 kaza (tüm kazaların % 1.5\'i) ve yılda yaklaşık 1500 ölüm (tüm ölümlü kazaların % 4\'ü) meydana gelmektedir. Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre, kendileriyle mülakat yapılan ağır vasıta sürücüleri en önemli kaza nedenleri olarak, alkollü iken araç kullanmak(%23.5), hatalı sollama yapmak (%22), yorgun ve uykusuz araç kullanmak (% 17.1), yeterli sürücülük deneyimi olmamak(%16.2) ve trafiğin akışına göre hızı ayarlayamamak gibi sürücü hatalarını belirtmişlerdir
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net