03 Ağustos 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
 Yahşihan Belediyesi, yangın bölgeleri için dayanışma kampanyası başlattı
Yahşihan Belediyesi, yangın bölgeleri için dayanışma kampanyası başlattı
Bahşılı Belediyesi’nden Antalya’ya Yardım
Bahşılı Belediyesi’nden Antalya’ya Yardım
Kırıkkale'de patlayan buzdolabı evi yaktı
Kırıkkale'de patlayan buzdolabı evi yaktı
Çocukların Neşesi Belediye Gençlik Merkezi
Çocukların Neşesi Belediye Gençlik Merkezi
  YAZARLARIMIZ
KÜLÜNE MUHTAÇ OLDUKLARIMIZ
19 Ağustos 2013 Pazartesi Bu yazı 28445 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yıllar önce ortaokul zamanlarımızda bir münazara konusu verilmiş ve iki gruba ayrılmıştık. Bir grup uygarlık insanı mutlu eder, bir diğer grup ise uygarlık insanı mutsuz eden konusunu almıştı.

            Bizim gruba uygarlık insanı mutlu eden kısmı düştü. Çok ciddi çalışma yaptık. Nihayetinde yüzlerce kişinin önünde konuşacaksınız ve tezinizi yüzlerce kişiye kabul ettireceksiniz.

            Bizim o kadar donemiz varı ki bizim kazanma olasılığımız çok yüksekti. Nasıl olmasın ilk düşüncede herkes aynı yönde karar vermez mi? Uygarlığı ne kadar çok kullanırsanız o kadar çok mutlu olursunuz. Öyle değil mi?

            Ama öyle olmadı. Karşı grup öyle güzel bir hazırlık yapmış ki bizleri sollayıp geçtiler ve doğal olarak onlar kazandı.

            Karşı grubun tezlerinin içinde komşuluk ilişkileri de vardı. O zaman uygarlığın komşuluk ilişkilerini nasıl insanları mutsuz ettiğini anlatmışlardı. Çokta kabul görmüştü.

            Zaman geçtikçe daha iyi anlaşıldı bu konu.

            Komşuluk ilişkileri ile ilgili zamanı geldiğine inandığım fikrimi sizinle paylaşmak istedim. Nedir İslam’da komşuluk diye sorduğumuzda karşımıza hemen çıkan bilgiler şöyledir.

            Dinimiz İslam, huzurlu ve mutlu bir toplum oluşturmayı hedeflemiştir. Bunun için de Müslümanların akrabalarıyla, komşularıyla ve bütün din kardeşleriyle iyi ilişkiler içinde olmalarını emretmiştir.

            Kur’an-ı Kerim’de, “Allah’a ibadet edin ve O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.” (Nisâ, 4/36) buyrularak akrabalara gösterilen ilgi ve alakanın komşulara da gösterilmesi emredilmiştir.

            Hz. Peygamber (s.a.s.) de, “Cebrâil (a.s.), bana komşuya iyilik etmeyi o kadar tavsiye etti ki, neredeyse komşuyu komşuya mirasçı kılacak zannettim” (Buharî, Edeb, 28) buyurmuştur.

            Allah Resûlü (s.a.s.), komşularla iyi geçinmeyi olgun Müslüman olmanın ölçüsü olarak değerlendirerek, “Komşularına iyi komşuluk et ki, gerçek Müslümanlardan olasın” (İbn Mâce, Zühd, 24) buyurmuştur. Peygamberimiz (s.a.s.) ayrıca, “Allah’a ve ahiret gününe iman eden komşusuna eziyet etmesin” (Müslim, İman, 73) buyurarak mü’minleri komşularına kötülük yapmaktan sakındırmıştır.

            Hz. Peygamber (s.a.s.) bir gün; “Vallahi iman etmiş olamaz, Vallahi iman etmiş olamaz, Vallahi iman etmiş olamaz” buyurdular. Bir sahabi, “Kim iman etmiş olamaz, ey Allah’ın Resûlü” diye sorunca, Efendimiz (s.a.s); “Komşusunun, kötülüğünden emin olmadığı kimse” diye cevap verdiler. (Buharî, Edeb, 29) Hz. Peygamber (s.a.s.), bir defasında çokça nafile namaz kılan, sadaka veren, oruç tutan, ancak diliyle komşusuna eziyet eden birisinden bahsedilince, “O cehennemde olacaktır” buyurmuş; çok fazla nafile ibadeti olmayan, ancak diliyle komşusuna eziyet etmeyen biri hakkında ise; “O da cennette olacaktır” buyurmuştur. (İbn Hanbel, II, 440)

            Tüm buların ışığında komşusuna saygıda komşusuna sevgide kusur etmek kimin harcı kimin yiyeceği lokmadır.

            Bugün bir değişiklik yapalım ve uygarlığın tek dişi kalmış canavarına karşı bir komşumuza selam verirken muhabbet duyalım, bir ihtiyaç sahibi komşumuza yardım edelim, bir hasta komşumuza ziyarette bulunalım.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Kamil Öcal
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Ahmet Tarlabölen
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ağustos 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net