22 Ocak 2022 Cumartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
MHP'de Sevgi Seli
MHP'de Sevgi Seli
Kırıkkale'de anaokulunda 12 Sınıfı açıldı
Kırıkkale'de anaokulunda 12 Sınıfı açıldı
Mahalle Konaklarında Eğitimler Devam Ediyor
Mahalle Konaklarında Eğitimler Devam Ediyor
İyi ki Varsın Eren
İyi ki Varsın Eren
  YAZARLARIMIZ
TÜRKÇEM
30 Ağustos 2013 Cuma Bu yazı 31300 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin 2014 yılı yerel seçimleri kampanya faaliyetleri şimdiden başladı. Bu kapsamda "Mili Değerleri Koru ve Yaşat" adı altında düzenlenecek mitingler 9 bölgede 9 farklı içerikli düşünülmüştür. Şehirlerin ve konuların seçimi bilhassa günümüz Türkiyesinde mevcut iktidar tarafından tartışılan, tartışmaya açılan hassas konuları içermektedir.

Miting yapılacak İller.. 

Bursa “Kuruluş Mitingi”

İzmir “Bayrak Mitingi”

Adana “Vatan Mitingi”

Erzurum “Birlik Mitingi”

Konya “Türkçe Mitingi”

Elazığ “Kardeşlik Mitingi”

İstanbul “Demokrasi Mitingi”

Samsun “Kurtuluş Mitingi”

Ankara “Türkiye Mitingi”

 

Bu hafta da “Türkçe” temalı Konya mitingi yapıldı. Türkçe temasının Konya’da yapılmasının en önemli gerekçesi Karamanoğlu Mehmet Bey’in, 13 Mayıs 1277’ de, Türkçe’yi korumak amacıyla bu topraklarda fermanın yayınlanmasıdır.

 

Bu fermanın önemini o dönemdeki Anadolu’nun durumunu bilmeden değerlendiremeyiz. XII. yy ve sonları, Anadolu Selçukluları’nın Türk olmalarına rağmen, Anadolu’nun her alanında İran hâkimiyetinin apaçık görüldüğü ve Türklüğün değerlerinin devlet eliyle unutturulmaya yüz tuttuğu yıllardır. İşte bu dönemde Karamanlılar, Anadolu’da sadece dil alanında değil; Türk değerlerinin yaşatılması için, her alanda, büyük mücadeleler vermişlerdir.

Günümüzde de durum pek farklı değil. Türklüğün yok edilmeye çalışıldığı, milli değerlerin ve dilin yozlaştırılıp ortadan kaldırılmaya çalışıldığı bu dönemde çocuklarımız artık kendilerini dilleriyle ifade edemiyorlar. Oysaki İnsan ancak dili ile düşünür. Dili olmayanın düşüncesi de olmaz.

Türk varlığını ortadan kaldırmaya çalışanların saldırdığı ilk unsur tarih boyunca dilimiz olmuştur. Atalarımız fethettikleri toprakları yurt yapmak için en güçlü yapıştırıcı olan dili kullanmışlar, verdikleri Türkçe isimlerle Anadolu’yu hızla Türkleştirmişlerdir.

Bu topraklarda milli birlik ve beraberliği tesis etmek için kullanılan en önemli araç dildir. Maalesef açılım süreci içerisinde birlikte yaşamamızı sağlayan, ayrılıkları en aza indiren unsur olan dilin ortadan kalkması ile toplumda ayrışmanın temellerinin atıldığı görülmektedir.

Anayasa tartışmalarının yapıldığı şu günlerde sayın genel başkanımız Anayasamızın değiştirilemez maddelerinden kesinlikle taviz verilmeyeceğini bir kez daha Konya’da vurgulamıştır. Bu, egemenliğimizin işareti olan Türkçeye kimsenin dil uzatamayacağının, Anadolu’da yaşayan halkın birliğinin bozulamayacağının, birlikte yaşama arzusunun ortadan kaldırılamayacağının ve bu milletin küçük parçalara bölünemeyeceğinin göstergesi olmuştur.

Devlet Bey’in tabiri ile  “Aynı kıbleye baş koymuş Türk milletini kimse bölemeyecektir.”

 

Türklüğün vicdanı bir;

Dîni bir, vatanı bir;
Fakat hepsi ayrılır
Olmazsa lisanı bir.

diyerek dilin önemini vurgulayan  Gökalp’i tasdikleyen Türk’e, Türkçeye, milli birlik ve beraberliğe değer veren herkes bu mitingde yerini aldı.

Bu mitingdeki muhteşem kalabalık Anadolu insanının harcının ne kadar güçlü olduğunu bölücülerin ve hükümetin el birliği ile ülkeyi parçalayamayacağını bir kez daha göstermiştir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan Kılıç
Sami Güler
Dede Bulut
Hidayet Doğan
Sadettin Karalök
Rabia Saylam Taşdemir
Hakan Öztürk
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Ocak 2022 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net