19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
ÖNCEKİNDEN DEVAM
10 Ekim 2013 Perşembe Bu yazı 31361 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir önceki yazımıza kaldığımız yerden devam edecek olursak ve bu sefer asker olmak veya asker çocuğu olmayı ele alacak olursak yine bir yazarın kelimelerinden anlatmak isteriz duyguları.

            Asker çocuğu olmak; Memleketinin olmaması demektir. (Nüfus cüzdanında yazar, kütük orda demekle yetinirsiniz) doğum yerinizin sizin için hiçbir şey ifade etmemesidir. (Tesadüfen o şehirden geçersiniz anneniz size "Bak oğlum-kızım sen
şu hastanede doğdun" der)

Ailenizdeki tüm bireylerin doğum yerinin farklı olması demektir. Ailedeki herkesin asker gibi yaşaması demektir. (Zira sizin yapacağınız bir hata “X şunu yapmış” şeklinde değil “Y Albayın oğlu-kızı Z Astsubayın çocuğu şunu yapmış” şeklinde konuşulacaktır)

 Her gittiğiniz şehirde bir önceki şehirle anılmanızdır. (İstanbul'dayken Marmarisli çocuk, Marmaris’teyken Ankaralı çocuk v.b.)  

Okul değiştirme rekorları kırmak demektir. (Üniversiteye giden 12 yıllık eğitim sürecinde 8 ayrı okulda okumak gibi) Tayin olunan şehirde yeni dostluklar, aşklar kazanıp sonra onları kayıtsız şartsız terk etmek ve gittiğiniz yerde bunları sıfırdan yapabilmek için yırtınmak demektir. (ki muhtemelen bunu başarıp “oh ne güzel ortamımı kurdum” dediğinizde, yeni bir tayin emri babanızın eline ulaşmıştır)

Okulun ilk günlerinden nefret etmek demektir. (Herkes birbirini tanımaktadır sizse benim gibi yeni bir var mı diye bakınıp ilk irtibatı onla kurmaya çabalarsınız.
Muhtemelen isminiz sınıf listesine yazılmamıştır. En alta kalemle
eklersiniz. Numaranızı da bilmiyorsunuzdur. İlk bir hafta böyle misafir
sanatçı gibi okula gidip gelirsiniz…)

Babanız emekli olana kadar evinizin size ait olmaması, oturacağınız evi seçememeniz, poster yapıştırırken bile “Demirbaşa zarar vermeyelim” kaygısı taşımak demektir.

Vatan sevgisini kitaplardan okuyarak değil, bizzat yaşayarak
öğrenmektir.

Askeri Operasyonlardan, görevlerden babanızın sağ dönüp dönmeyeceğini bilmeyerek uykusuz geceler geçirmek demektir.

Tüm bunlara rağmen dışarıdan bakan gözler Sizin kamplarda nasıl eğlendiğinizi Ordu evlerinde nasıl ucuza kola içtiğinizi Lojmanların devlete yük olduğunu Askeri araçlardan bedava istifade ettiğinizi Babanız maaşının ne kadar yüksek olduğunu Askerlik zamanımız geldiğinde babamızın size torpil yapacağını konuşurlar… Binlerce kez açıklamış olmanıza rağmen…

 Her şeye rağmen bizim tek yaşadığımız babamızın mesleğiyle gurur duymak ve mesai aracı lojmana girdiğinde, tek tip elbiseli insanlar arasından babamızı bulmaktı.
            Bir çocuğun bir asker çocuğunun bir polis çocuğunun gözünden durum buyken bir askerin bir polisin ruh halini siz düşünün. Kimse zorla asker veya polis yapmıyor polemiğine asla girmem. Evet bu kader ile ilgilidir. Rabbim öyle uygun gördüğünden polis veya asker olunuyor ve yine Rabbim öyle uygun gördüğünden o çocuklar bunu yaşıyor. Ancak şunu da belirtmek gerekiyor ki sivil ortamda bu kesim ile olağandışı şekilde uğraşılıyor. Olağan dışı diyorum zira bu asker ve polis kesiminden nerde biraz kanun dışına çıkan varsa onlar bulunuyor, cımbızla çekiliyor ve hain muamelesi yapılıyor. Sadece onlara değil onların eşlerine, çocuklarına, ailelerine de hain muamelesi yapılıyor. Burada biraz daha objektif olunmasını belirtmek istiyorum. Biraz daha insaflı olunmasını ve biraz daha insani yaklaşılmasını bekliyorum.

Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ASKER_POLİS  -  10-10-2013 - 13:48
Birde asker eşi polis eşi olmak var hayatta. Asker eşi olmak,Polis eşi olmak, \'şu kara vatan topragını sahipsiz sanan gafiller, milyonlarca,iman gücüyle güçlenen,maddi orduların var oldugu gibi, din ugruna,namus ugruna,vatan ugruna,bayrak ugruna, her adımda,her karışta şehit düşen, onlar hiç ölmez,kuş olup göge uçar dedigimiz,manevi bekçilerin, var oldugunu asla unutmamaktır... Asker eşi olmak,Polis eşi olmak başını öne eymeden,alnı ak,dimdik ayakta durup, binlerce Mehmetçik yetiştirmektir...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net