19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
ETKİ YETKİ KONUSU
28 Ekim 2013 Pazartesi Bu yazı 34272 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

“Siyasetle ilgilenmeyen aydınları bekleyen en büyük tehlike cahiller tarafından yönetilmektir. Asıl önemli olan ve memleketi temelinden yıkan, halkını esir eden içindeki cephenin suskunluğudur.” Bu anlamlı söz ülkemizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e aittir.

            Bu günler önümüzde bulunan yerel yönetimler seçim için aday adaylarının kendilerini tanıtma, başvurma ve nihayetinde aday adaylığından adaylığa geçme sürecidir. Ardından adaylar arasında hem kişisel özellikleri ve hem de partilerinin etkisi ile seçilme ve yönetime talip olma süreci başlayacak.

            İkici aşama yani siyasi partilerin adaylarının arasından partisi ve kişisel yetenekleriyle ön plana çıkıp seçilmek önemlidir. Ancak birinci aşama da çok önemlidir. Yani partinin bir insanı aday adaylığından aday göstermesi ve seçilecek konuma getirmesi oldukça önemlidir.

            Aday adayı olacak insan mutlak suretle kişisel çıkarlarının üzerinde vatan sevgisini millet sevgisini ve ardından seçilerek hizmet edeceği bölgeyi sevmeyi öncelemelidir. 

            Lider konumda seçilecekse alt konumlarına ve alt birimlerine önem veren, ekip çalışmasına açık, ekibinde bulunan insanların fikrilerine değere veren konumda olmalıdır. Eğer alt birimden seçilecekse mutlaka üstüne amirine veya birlikte yola çıkacağı insanlara destek olmak düşüncesinde olmalı. Üreteceği projeler ile fikir fırtınasına, beyin üretmeye açık olmalıdır.

             İyi bir lider deyince insanları etkileyen olumlu, yenilikçi, cesur ve mantıklı hareket eden bir siyasetçi mi aklınıza geliyor? Bir yaklaşım “Örnek liderleri lider yapan en önemli özelliklerinden biri çevrelerinde akıllı, harekete geçmeye hazır, sadık ve coşkulu takipçilerinin olmasıdır. Birçok lider tarafından en çok yapılan hata, takipçilerinden kaçmak ya da güçlü takipçileri dışarıda tutmaya çalışmaktır. Bunu yapmasının ardındaki sebep; takipçilerden birinin onu gölgeleyebileceği korkusudur. Aslında takipçilere gösterilen güven, onlara kendilerini kanıtlayabilecekleri görevler vermek ve onların gelişimleri ile kişisel olarak ilgilenmek bağlılığı arttıran, sorumluluk bilinci uyandıran ve lidere karşı saygı duyulmasını sağlayan etkenlerdir. Aynı zamanda liderin iş bölümü yapması kolaylaşır ve böylece lider yeni ve stratejik konularla ilgilenmek için zaman ve enerji kazanır. İyi bir lider hatalardan ders çıkarmasını bilir.

            İşte bu nedenledir ki hem lider olacak başkanı seçmek önemlidir ve hem de o lider ile çalışacak alt siyasetçileri yani günümüzün konusu olan meclis üyelerini seçmek önemlidir.

            Seçme konumunda olan seçicilerin ki bunlar yerelde il başkanından başlıyor ve Milletvekillerine uzuyor. Ardından elbette beraber çalışacağı seçecek olan başkandır. Tüm bunların üzerinde partilerin genel merkezleridir.

            Bu seçimi yani aday adalığından adalığa seçim esnasında elbette oy ve siyasi kaygı duyulacaktır. Ancak bunlardan daha önemlisi proje üretecek, akıl üretecek, yardımcı olacak insanları seçmektir.

            Kim ne kadar oy getirir kaygısının dışında kim bu memlekete daha faydalı olur kaygısı duyulduğunda memleket kazanır. Aksi halde belki seçim olur, belki kazanma kısmı da halledilir ama asla bulunduğumuz ve yaşadığımızı bölgeye faydası olmaz. Tahlil iyi yapılmalı.

            Netice olarak aman ha aman aday adaylığından adaylığa geçiş safhasında seçme yetkisi olanların hak ile adalet ile objektiflik çerçevesinde bu seçimi yapması gerekmektedir.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net