05 Temmuz 2020 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Sistemler Değerlendirildi
Sistemler Değerlendirildi
Saran'ın Gönlü Zengin
Saran'ın Gönlü Zengin
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
  YAZARLARIMIZ
Cumhuriyetin 90.Kuruluş Yıl dönümü kutlu olsun.
29 Ekim 2013 Salı Bu yazı 17353 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

     28-Temmuz-1914 tarihinde Başlayan Birinci dünya savaşı 11 - Kasım -1918 tarihin de Alman yanın ateşkesi kabul etmesiyle paylaşım savaşı olarak da adlandırılan, Avrupa merkezli küresel savaş.  1. Dünya savaşı sona ermiştir. Savaş sonrasında 9 Milyon asker hayatını kaybetmiş, 7.751.000 bin asker kayıp veya esir durumuna düşmüştür.21 milyon yaralı,  yaşadığı toprakları terk eden yüz binlerce göçmen durumuna düşen insanlar dünya kan, gözyaşı, barut, ve zehirli gazlarda kullanılarak güya artan insan nüfuslarına yeni yerleşim yerleri bulmak ve insanlığın rahat yaşamalarını sağlamak amacıyla başladığı söyleniliyor.  Savaşın başlangıç nedenlerinden birisi olarak kabul ediliyor.  Siz milyonlarca insanı  cepheye sürün  ölmelerine sebep  olun, Yeni sömürge toprakları  için  ülkeleri işgal edin.  Bu ne acımasız çelişki.  Dünyada yapılan savaşların en kanlısı olup, bu savaşa ve kamplaşmalara neden olan imparatorlukların, krallıkların birçoğu Almanya, Avusturya-Macaristan, Rusya ve Osmanlı İmparatorlukları sona eriyor. Osmanlı hanedanlığı  “İttifak devletleri “ yanında savaşa giriyor. Birçok cephede aynı anda savaşmak zorunda kalmıştır. Bunlardan Kafkasya, Çanakkale, Hicaz-Yemen cephesi, Sina ve Filistin, Irak, Galiçya ve Balkan cephelerinde savaşmak zorunda kalmıştır.  Ancak topraklarının büyük kısmını kaybetmiştir.  Askerlerinin lojistik ihtiyacını dahi karşılayamaz durumdadır. Savaşa katılan devletlerin yönetim şekilleri değişerek Devrimler yapılmıştır. Birçok ülke bağımsızlığına kavuşmuştur.

     Anadolu, emperyalist, saldırgan devletlerce paylaşılmıştır. Bu saldırganlığı durdurmak için Anadolu ve Rumeli müdafaa -i hukuk cemiyetleri kurularak daha örgütlü, düzenli olarak direnişler geliştirilerek işgal edilen topraklar tekrar alınarak İşgalciler yurttan atılmıştır.  Yapılan Başkumandanlık meydan muharebesi zaferle sonuçlanınca kendi topraklarında Bağımsız, Eşit ve özgür yurttaş olarak insanca yaşamak için 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Ateşkes anlaşması ile savaş sona erdirilmiş, barış ortamına ulaşılmıştır.

   “  M.Kemal paşa Erzurum kongresi sırasında zaferden sonra Hükümet şeklinin Cumhuriyet olacağını söylemişti.” Erzurum ve Sivas kongrelerinde alınan kararlara bağlı kalınarak, yapılan çalışmalar sonucunda TBMM’ de Cumhuriyetin ilanı 29-Ekim-1923 tarihinde ”yaşasın cumhuriyet “sesleri arasında kabul Edildiği’ni tarih, sayfalarına kayıt etmiştir. “ Atatürk Devrimleri” Dediğimiz süreç başlıyor. Saltanat kaldırılıyor,”Hâkimiyet kayıtsız şartsız Milletindir “ ilkesi 1921 tarihli Anayasada yerini alıyor. Demokratik, Laik, Sosyal, Hukuk devleti ilkelerinin hayata geçirilmesi, Cumhuriyet yönetimi içerisinde, Demokrasinin kişi hak ve özgürlüklerinin, kadın haklarının Anayasal güvenceye alınması, Cumhuriyetin Çağdaş ve uygar bir toplum yaratma çabası, akıl ve bilimin esas alındığı bilimsellik den yana, savaşların olmadığı Misakı Milli sınırlarımız içerisinde Komşularımızın toprak bütünlüklerine saygılı ve içişlerine karışmadan Barış içerisinde  yaşamak bu güne kadar cumhuriyet hükümetlerinin temel politikası olmuştur. Atatürk ilkelerinden olan “ Cumhuriyetçilik Devlet idaresinde milli egemenliği, milli iradeyi ve hür seçimi esas kabul eden ilkenin adıdır.”

    90. yılını kutladığımız cumhuriyetin ciddi toplumsal taleplerin olduğu –Demokratik hak ve özgürlüklerin yerine getirilmediği bir dönemden geçiyoruz.   Noksanlıkların giderilmesi ümidiyle ayrıca cumhuriyet bayramı kutlamalarına halkımız davet edilmeli resmi törenlerin yanı sıra yurttaşlarımızın katılmaları sağlanılmalı. Kutlamalarda halkın katılımı yoksa 29 -Ekim Cumhuriyetin ilanını bayram gibi kutlamış olmazsınız.  Tüm halkımızı Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılmalarını, İzlemelerini bekliyoruz.  Herkesin cumhuriyet bayramını kutluyorum.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şuayip Bütün
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Başar Özdemir
Nusret Kılıç
Kırlangıçoğlu Oktay
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net