17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
VEKİLİN ÖRTÜSÜ
30 Ekim 2013 Çarşamba Bu yazı 31398 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

'Meclis çalışmalarına başörtülü şekilde devam edeceğiz. Hacdan dönüşte böyle bir karara vardık. O toprakları gördükten sonra, o feyze erdikten sonra Allah'ın da emri olarak, inanan bir Müslüman kadın olarak, bunu bu şekilde değerlendirmek uygun oldu. Kamuda yaşanan bazı sıkıntılar vardı. Bunlar da Allah razı olsun Başbakanımızın gösterdiği irade neticesinde ortadan kalktı. Zaten TBMM içtüzükte kısıtlayan bir hüküm yoktu.'

            'Türkiye çok değişti, gelişti demokratikleşme ve hukukun üstünlüğü anlamında. Özellikle demokratikleşme yönünde epey yol kat etti. Artık kimse kimsenin kılık- kıyafetiyle uğraşmadan, herkesin özgür bir şekilde kendi düşüncelerini ya da inancı ne ise onu yerine getirme konusunda bir sıkıntı olmadığını düşünüyoruz.'

            Bu sözler Konya milletvekili Gülay Samancıya ait.

            Kim ne düşünür veya kim nasıl değerlendirir bilmiyorum ama mutlaka Merve Kavakçı olayını hatırlıyorsunuz. Hani meclise başörtüsüyle giren ve ardından merhum Ecevit’in “atın bu kadını dışarı” sözleri ile kendi düşüncesinde olan vekillerin “dışarı,dışarı” sözlerini hepimiz hatırlarız değil mi?

            O günlerde amatör bir yazarın sözlerini de hatırlıyorum. Aynen şöyle diyor “o gün meclisin açılışını ailecek biz de televizyondan izliyorduk. Merve kavakçı başındaki örtüyle Türkiye büyük millet meclisine girince gözümden yaşlar akmaya başladı. Birden kurtuluş savaşı geldi aklıma, o verilen mücadeleler, Atatürk’ün cumhuriyeti kurarken yaşadığı bin bir zorluk. Bir anda hepsi ama hepsi sanki boşa gitmiş gibi hissettim. Ulu önder Atatürk bu ülkeyi bunun için mi kurmuştu? bu muydu yani cumhuriyetimizin kurulduktan seksen sene sonra Türkiye büyük millet meclisinin alacağı hal? Bunun için mi samsun'a çıkmıştı ulu önder, bunun için miydi verilen o milli mücadele? Bunun için mi? bu günleri de mi görecektik diye ağlıyordum. Sonra baktım ağlayan sadece ben değilim. Evdeki herkes ağlıyordu. Cama çıktım baktım sokaktan geçen herkes son derece tedirgindi.

            Allah Allah ne oldu ki. İnsanlar neden ağlıyor anlamadım. P günde anlamamıştım bugünde anlamıyorum. Kimse bu Cumhuriyeti yıkamaz. Kimse bu milletin demokratik kazınmalarını bir çırpıda yok edemez. Bu ülkeye Şeriatın geldiği falan da yok. Kim bunu dile getirdi. Kim kimin yaşam tarzına müdahale etti.

            Kesinlikle muhtelif ve istisnai olayları toplumun geneline yayamaz. Bu ülke ısmarlama irtica olayları görmedi mi? Bu ülke basının veya başka çevrelerin Fadimelerini, Müslimlerini görmedi mi? Bu ülke bir iftar yemeğinden fırtınalar koparan insanları görmedi mi? Nerede şimdi bunlar, nerede irtica geliyor örneği verilen olay ve insanlar. Şimdi hangi haldeler acaba.

            Ha bu olayları askere yıkmak isteyen yok mu? Var tabi. Sanki tüm bu olayların içinde sadece asker varmış, iki general bu tezgâhı planlamış, bu karanlık senaryolar Genelkurmayın kozmik odalarında yapılmış gibi bir algılama verilmesi çok yanlış. O dönem kendini kraldan çok kralcı gören ne zihniyetlerin neler yaptığını hem o zaman hem gün geçtikçe daha iyi gördük.

            Hülasa Hacca giden bazı kadın vekillerin meclise girmesi ile bazı zihniyetlerin yine hoplayacağı kesin. Ama sadece Akparti vekillerinin değil, MHP ve BDP’nin de bu aşamada aklıselim davranacağı açıklamalarla belli oldu. Ana muhalefet partisinin rengi bu yazıyı kaleme aldığımda net değildi. Ancak iki açıklama ağır basıyordu. Birincisi, Kemal Kılıçdaroğu’nun “türbanı biz çözeriz, bu konuyu biz hallederiz” mealli açıklaması. Ama ikinci açıklama yardımcısından gelen “buna izin vermeyeceğiz” açıklamasıydı. İnşallah birimci açıklama hayata geçer de ülkem gerilemez, bu iş çözülür. Ülkem gereksiz zaman kaybı yaşamaz. Ama ikinci olursa hem ülkemin hızla ilerlemesini engelleriz ve hem de bu Muhalefet partisi için oy kaybının tekerrürü olur ki meclise bir daha giremezler. Ülkenin gerçeği bu yöndedir. İtidale davet ediyorum.

            Selam ve dua ile…     

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
KAvakçının yorumu  -  01-11-2013 - 09:53
On yıllardır yasaklı durumunda olan insanların, aslında son derece doğal olarak bir insan hakkını kullanmaları yani başörtüleriyle meclise girmeleri sonucunda hiçkimse bir şey kaybetmedi ancak toplum olarak çok şeyi tekrar kazandık. Ancak Turkiye\'nin insan hakları sorunu bununla bitmemiştir. Diğer alanlarda da hızlı adımlar atılmalı ve herkesin inandığı gibi yaşamasını güvence altına alacak bir anayasa ve mevzuat değişikliği hızla sağlanmalıdır.
ecrin beyza  -  01-11-2013 - 09:22
Sırf muhalefet olsun diye yapılan muhalefetleri bilince insan şaşırmıyor aslında.Ülkemizde bu kadar mükemmel işler olurken başörtüsüne daha fazla muhalif olamadılar bence.Ne oldu şimdi...dünya mı koptu,ortalık mı yıkıldı,yer mi sallandı ne oldu.Allah akıl fikir versin...
AKP MHP BDP  -  30-10-2013 - 15:49
Üç kadın milletvekilinin Genel Kurul\'a yarın geleceğini ifade eden Elitaş, \'TBMM Genel Kurulu\'nda bizden yana bir gerginlik olmaz. Usul tartışması açılırsa yanıtını veririz. Eğer saldırıya geçerlerse biz de saldırıyı püskürtürüz. Esasında partilerin bu konuda mutabakatı var. Üç parti de bu konuda sorun olmadığını ifade ediyor. Çarşaflı kadınlara rozet takan CHP, başörtülü milletvekilinin Meclis\'e girmesini içine sindiremiyorsa ikiyüzlülük yapıyor demektir\' görüşünü savundu.
EVET NEDEN OLMASIN  -  30-10-2013 - 15:45
Yapılan anketin sonucu katılımcıların yüzde 74\'ü kamuda başörtüsüne destek verirken, yüzde 16\'sı karşı çıktı. Yüzde 10 ise kararsız kaldı. \"Size göre TBMM\'de başörtülü milletvekili olmalı mıdır\" sorusuna ise yüzde 72 evet, yüzde 19 hayır cevabı verirken yüzde 9 ise kararsız kaldı. \"Bu Pazar genel seçim olsa oyunuzu kime verirdiniz?\" sorusuna yüzde 52.3 AK Parti, yüzde 23.4 CHP, yüzde 12.4 MHP, yüzde 6.5 BDP, yüzde 2.1 de SP, yüzde 1.4\'ü ise BBP dedi.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net