05 Temmuz 2020 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Sistemler Değerlendirildi
Sistemler Değerlendirildi
Saran'ın Gönlü Zengin
Saran'ın Gönlü Zengin
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
  YAZARLARIMIZ
Mehmet Metiner ALEVİLERDEN özür dilemeli
02 Kasım 2013 Cumartesi Bu yazı 18518 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

    AKP Adıyaman Milletvekili M. Metin er’in, Alevilere yönelik ayrımcı, nefret suçu kapsamındaki sözlerini sarf ettiği o programı izliyordum. Özelliklede bekledim bu proğramı izleyecektim. Çünkü metiner’i önceki sohbetlerinde biliyordum. Mazlumun ve haksızlığa uğrayan, ezilen insanların yanında olduğunu belirten ifadeleri vardı. Ancak yanılmışım, çıktığı tv programında “Cem evleri terör yuvasıdır “diyordu. sözleri duyduğumda inanamadım.  Sunucu bunun Alevilere karşı ağır bir suçlama olduğunu belirtiyordu ancak  Metiner in,  kusurunu, hatasını düzeltmeye hiç niyeti yoktu. bir kaç defa uyarıldıktan sonra, Alevilerle bir sorununun olmadığını belirtti. Ancak asıl mesele bu değildi Alevilerin 800 yıldır Anadolu’da kendilerine özgü İnançlarını,  ritüellerini, kültürlerini yerine getirdikleri Cemevi denilen ibadethanelerinde yapılan Cem Töreni : Hak - Muhammet Ali Divanı olarak kabul edilen dedelerinin, Yol önderlerinin gözetiminde, on iki hizmetin yerine getirildiği, halkın huzurunda, dar meydanında haksızlığa uğrayan insanların şikâyetlerinin çözüme kavuşturulduğu, insanların barıştırıldığı, kurbanların kesildiği, lokmaların dağıtıldığı, Ehlibeyt için göz yaşlarının döküldüğü, gülbankların okunduğu, semahların dönüldüğü, rızalıkların alındığı, Musahiplik (yol Kardeşliği ) vb. hizmetlerin yapıldığı sosyal ve  hukuksal boyutu olan bir kurumsal yapıdır. Alevilerce kutsiyeti olan bir mekandır. Bu yakıştırmanızı “insani , vijdani” buluyor musunuz? Sayın: Metiner.

    Özellikle bu günlerde  Fethullah Gülen cemaatiyle,Cumhuriyetçi Eğitim vakfının başkanı sayın: prf.Doğan’ın Ortaklaşa üzerinde anlaştıkları “ Cami+Cemevi+Aşevi projesi “ nin konuşulduğu dönemde siyasi hata değil bilinçli kullanılmış her türlü Barış ve kardeşlik çabalarına  olumsuz bakışın  sonucudur. Tabi sadece metiner’in düşüncesidir. Kimseyi bağlamaz kendi bakışını, niyetini açığa vurmuştur.  Toplum böyle olumsuz düşünmüyor.  Ancak bu üçlü projenin asıl amacının Alevileri asimilasyona tabi tutmanın ilk adımıdır. Kişiliğini, inancını, yolunu, kültürünü, evrensel değerlerini yok etme projesidir.   Alevilerin muhalif yanını yok etmeye dönük, uysal bir toplum kesimi yaratmanın planıdır. Bu nedenle kabul edilemez, iyi niyetli bir proje değildir.  Aylardır Mamak ve tuzlu çayır halkı her türlü baskı, şiddet ve göz altılara rağmen bu projeye karşı çıkıyor, direniyorlar. Cem evleri ibadethane olarak kabul edilmeli ve yasal  güvence  altına  alınmalı. Ki nefret söylemlerinin önü kapansın. Cem evleri hiçbir inanç  merkezinin karşıtı değildir. Hepsine hoşgörüyle bakar,kendisinede öyle bakılmasını ister.

    M. Metiner’in ,Alevi - Bektaşilerin Cemevlerine  dil uzatması kabul edilemez. Bu nedenle TBMM İnsan Hakları komisyonu ile Çözüm komisyonunda ki  görevinden istifa etmeli , farklı inançlara ve vicdan özgürlüğüne tahammülü olmayan bir üyenin  tarafsız, Eşit, adil olmayacağı  kesin. bu  söyleminden dolayı Alevilerden özür dilemelidir.

Düzeltme : Cumhuriyetin 90.Yılının kutlanmasına ait 29-Ekim -2013 Tarihli yazımın ikinci paragrafında  “30-Ekim- 1918 Tarihinde Mondros ateşkes antlaşması ile savaş sona erdirilmiş barış ortamına ulaşılmıştır. Denilmektedir.kalıcı barış antlaşması ancak 24-Temmuz-1923 Tarihinde İsviçre’nin Lozan kentinde İsmet paşanın başkanlığındaki TBMM Temsilcileriyle İngiltere,Fransa,Romanya,Portekiz,Bulgaristan,Belçika,Rusya ve Yogoslavya  arasında imzalanmıştır.Lozan Barış Konferansı üyelerince imzalanan “ Lozan Barış Antlaşması” ile  ülkemizin bu günkü sınırları güvence altına alınmıştır. Olması gerekirdi. Bu şekilde düzeltir, okuyucularımızdan  özür dilerim.    30 Ekim -2013                                                                                          Hüseyin GÜNEY

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şuayip Bütün
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Başar Özdemir
Nusret Kılıç
Kırlangıçoğlu Oktay
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net