21 Ocak 2022 Cuma
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
MHP YÖNETİMİNDE KİMLER VAR?
MHP YÖNETİMİNDE KİMLER VAR?
Ümit Özdağ, Açılışa Geliyor
Ümit Özdağ, Açılışa Geliyor
Tonga, 5. Kez Başkan
Tonga, 5. Kez Başkan
ABC, Sinop'tan Gururla Döndü
ABC, Sinop'tan Gururla Döndü
  YAZARLARIMIZ
Nasıl Kapanır
29 Kasım 2013 Cuma Bu yazı 32900 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ülkemizde en hızlı karar alınan, sık sık sistem değiştirilen üstelikte herkesin biliyormuş gibi ahkam kestiği konu, maalesef hep eğitim olmuştur. AKP iktidarında değişen eğitim bakanlarının tamamı üstelikte eğitimci bile olmadıkları halde kendi sistemlerini getirmeye çalışmışlar, eğitimi yaz boz tahta sına çevirmişlerdir.

Şimdi de eğitimde yeni bir düzenleme gündem de ve maalesef konu yine enine boyuna düşünülmediği gibi dershaneler gibi toplumun büyük bir bölümünü ilgilendiren önemli bir konuda taraflara sorma, görüş alma gereği bile duyulmamıştır.

Dershanelerin eğitimle ilgili bir çok katkısını bir kenara bırakarak, sadece ticari bir işletme olarak bile baksak cevap aranan bir çok konu var. Bu bir hak gaspıdır ve özel teşebbüse bunu reva göremezsiniz. Dershane kurucuları haklı olarak özellikle şu sorulara cevap aramaktadırlar.

Bu sorulardan bazıları; 1. Dershaneler kapandığı takdirde çalışanlar işten ayrılırken alacakları tazminatlar nasıl ödenecek. 2. Dershane binalarının eski haline dönüştürülme maliyetleri kim ödeyecek? 3. Yer sahipleri ile kira sözleşmesi sorunlarımız nasıl çözülecek? 4. Dershanelerin hala devam eden banka kredileri, Vergi, SGK, borçları nasıl ödenecek?

5. Dershanelerin yıllardır oluşmuş marka değerleri nasıl telafi edilecek? 6. Özel kurslar kapatılırken, halk eğitimin devam etmesi özel teşebbüse düşmanlığın bir ifadesi mi? 7. Şu anda bile kaçak çalışan bürolar nasıl denetlenecek? 8. Dershanede çalışırken uzun süre borçlanan ve şimdi işsiz kalan çalışanın mağduriyetini kim çözecek? Bu sorular uzayıp gidebilir tabi ki dünya her alanda özelleşmeye giderken hatta Türkiye’de kamuya ait her şeyi birde övünerek satarken eğitimde neden devletleşmeye gidiliyor iyi düşünmek gerekir.

Dershanelerin kapatılmasına başbakan karar vermiş, sadece bürokratlara bunu uygulamak düşüyor. Yani dershanecilerle yapılan bölge toplantıları dershanecileri dinlemek amaçlı değil, yapacakları uygulamaları kabul ettirmek amaçlıdır.

Belli bölgelerde topladıkları dershane temsilcilerine dikte edilerek adeta ikna odalarında bu değişiklik zorla kabul ettirilmeye çalışılmaktadır. Dershaneler yıllardır eğitim imkanlarında daima MEB den önde olmuştur. Akıllı tahta, rehberlik, ölçme değerlendirme de teknolojiyi kullanmıştır. Bu yönü ile eğitime daima dinamizm katmıştır.

Dershanelerin kapatılmasının bu kadar aceleye getirilmesi üstelikte Türkiye’nin bir çok acil sorunları varken bu konuya öncelik verilmesi bunun bir eğitim işi olmadığı hissi uyandırıyor. Niye bu kadar acele ediliyor. Kırk yılda ortaya çıkmış bir sistemi bir kalemde kaldırmak hangi aklın ve ilmin ürünüdür? Mantıklı cevaplar alıncaya ve bu mağduriyetler giderilinceye kadar bu soruları sormaya ve sorgulamaya devam edeceğiz.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan Kılıç
Sami Güler
Dede Bulut
Hidayet Doğan
Sadettin Karalök
Rabia Saylam Taşdemir
Hakan Öztürk
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  21 Ocak 2022 Cuma
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net