27 Ekim 2021 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
SİYASİ BEDDUA
02 Aralık 2013 Pazartesi Bu yazı 33577 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Lanet olsun demek, Allah’ın rahmetinden uzak olsun demektir. Lanet etmek, beddua etmek iyi değildir. Çünkü hadis-i şerifte, (Bir kimse lanet edince, lanet edilen buna müstahak değilse, kendine döner) buyrulmuştur. (Beyheki) Diğer Peygamberler, kavimlerine lanet ettikleri halde, Peygamber efendimiz bir savaşta, kâfirlerin yok olması için dua etmesini istediklerinde, (Ben lanet etmek için, insanların azap çekmesi için değil, herkese iyilik etmek için, insanların huzura kavuşması için gönderildim) buyurdu. Kur'an-ı kerimde de mealen, (Seni âlemlere rahmet, iyilik için gönderdik) buyruluyor. (Enbiya 107) Peygamber efendimiz, genel bir beddua, lanet etmedi. Ancak lanete müstahak olan bazı gruplara lanet etmiştir.

 

Hadis-i şeriflerde (Allah lanet etsin!) denilen zümrelerden bazıları şunlardır: (Kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun!) [Hakim] (Kadın gibi davranan erkeğe, erkek gibi davranan kadına lanet olsun!) [Buhari] (Rüşvet alıp verenlere Allah lanet etsin!) [İbni.Mace] (Eshabıma sövenlere Allah lanet etsin!) [Hakim] (Zekat vermeyenlere Allah lanet etsin!) [Nesai] (Ana-babasına lanet edene Allah lanet etsin!) [Müslim] (Lutilere Allah lanet etsin!) [Beyheki] (Zalim âmirlere, fasıklara, sünnetimi yıkan bid'atçilere Allah lanet etsin!.) [Deylemi] (Altın ve gümüşün kuluna paraya tapana lanet olsun!) [Tirmizi] (Halkın işlerini üstlenip de onlara güçlük çıkarana lanet olsun!) [Ebu Avane] (Hanımını anasından üstün tutana lanet olsun!) [Şir’a] (Sadaka vermeye engel olana lanet olsun.) [İsfehani] (Allah’tan ümit kestirip dinden nefret ettirenlere lanet olsun!) [Şir’a] (Bid'atler çıkınca âlim ilmini açıklasın! İlmini açıklamayana lanet olsun!) [Deylemi] (Vücuduna dövme yapana, yaptırana, faiz alıp verene lanet olsun.) [Buhari] (Ana ile evladın, kardeşle kardeşin arasını açana lanet olsun.) [İ.Mace] (Kızını fasıkla evlendirene lanet olsun.) [Şir’a] (Ölü için ağlayana lanet olsun.) [Ebu Davud] Şimdi bu kadar örneğin içinde Resulullah’ın şahsi bir kin ile kimseye ne beddua ettiğini görüyoruz nede lanet ettiğini. Mutlaka haberlerde izlemiş ve gazetelerde okumuşsunuzdur.

 

Ana muhalefet partinsin bir vekili Başbakana nasıl beddua okuyor. Nasıl kin ve nefretle gözünü çıkarmaktan tutun, hastalığından dolayı nasıl bağırdığının deşifresine kadar neler söylüyor. Bu beddua nasıl bu kadar kin ile söylenir. Nedenine bakıyorsunuz bu garip bedduanın. Gördüğümüz manzara sadece siyasi kaygı ve siyaset içindir. Siyaset yapmayı bazıları beğenir bazıları siyasetten nefret eder, ama siyasetin bu kadar kine dönüşmesi nasıl kabul edilir. Derdin nedir? Neden bu kadar beddua ediyorsun? Arada ne var? Yerel seçimlerin yaklaşmakta olduğu şu günlerde elbet her aday rakibi hakkında konuşacaktır. Elbet rakibinin eksik yönlerini ortaya dökecektir.

 

Ama asla ve asla bu hakaret seviyesine, beddua seviyesine, lanet seviyesine varmamalıdır. Herkes kendisine layık görmediği ne hareketi ve ne fiili başkasına göstermelidir. Aksi durumda ülkenin içinde siyaset yapmanın zorluğu bir yana bu âlemden göçüp gittiğinde ebedi âlemde bu insanın karşısına geçip hesap vermekte var. Hele başkasının ardından gıybet edip, yalan söyleyenler bunun hesabını nasıl verecek çok merak ediyorum. Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Nesrin Bulat
Kamil Öcal
Şevket ÖZSOY
MESUT ARLIER
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  27 Ekim 2021 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net