28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
UYGULANABİLİR KARAR DEĞİL
05 Aralık 2013 Perşembe Bu yazı 28267 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Siyaset kazanının kaynama bir yana fokurdadığı şu günlerde belki yerelde değil ama genelde konuşulan en önemli konu dershanelerin kapatılması konusu olmaya devam ediyor.

            Bu konuya aslında artı ve eksi yönde bakmak ve konuyu değerlendirirken galiba taraf olamamak gerekiyor. Bu düşünce; fikrimiz olmadığından veya “ne hacıya yaranıyoruz ne hocaya yaranıyoruz o halde sessiz kalalım kimsenin etlisine sütlüsüne karışmayalım” düşüncesinden asla ve asla değil. Zira ne biliyorsak nasıl biliyorsak öylesini söyleriz ve kimseden de bir gram veya bir santim çekincemiz olmaz.

            Bu düşüncemizin temelinde her iki tarafı da haklı gördüğümüzden veya her iki tarafında yanlışının olduğu kanaatinde olduğumuzdandır.

            Birinci durumda yani hükümetin atmış olduğu adım doğru tarafından değerlendirdiğimizde yani dershaneler kapatılsın düşüncemiz olgunlaşırken, eğitim eşitliği olsun düşüncemiz ağır basıyor.

            Dershane ailenin omuzlarına ciddi bir yük bindiriyor. Her iki çocuğunu da yıllarca dershaneye göndermiş ve o yükü omuzlarında hissetmiş biri olarak bunu rahatça söyleyebilirim.

            Dershaneler teşbihte hata olmasın ama hac ibadetine benziyor. Yani parası olanın yapacağı bir şeydir. Eğer para pul yoksa ondan bundan borç alınarak yerine getirilmesi zordur. Velev ki oldu aldın borç harç bu görevi yerine getirdin. Nasıl ödeyeceksin. Bu borcun altında zaten eziliyorsun birde belki devletin belki okulun belki öğretmenin hatasından doğan fırsat eşitliğini sağlamak için neyle çalışıp neyle ödeyeceksin. Bu açıdan zor bir durum meydana geliyor.

            Olan var olmayan var.

            Hizmet hareketi anlamında düşündüğünde ise bu özellikle ihtiyaç sahiplerine yönelik bir hizmet olduğundan kapanması yanlış olur. Zeki ve çalışkan çocukların desteklenmesi anlamında bu dershane hizmetinin verilmesi geleceğin mimarlarının yetişmesinde büyük pay sahibi olacaktır.

            Belki tüm bunların dışında en önemlisi bu hizmetin olmaması durumunda yani dershanenin kapanması durumunda ne olacağı konusudur. Dershanenin eksiğini yine parası olan bir türlü kapatacak mıdır? Yani özel öğretmenler ile özel evler ile bu ihtiyaç kapatılacaksa yine bunun bir anlamı olmaz. Nerede kalır fırsat eşitliği nerede kalır bunca çaba.

            Eğer bu eksiği farklı anlamda ideolojik gruplar doldurursa ne olacak. Yani gençleri çeşitli vaatlerle kendilerine çektiklerini zaten biliyoruz. Ama bunu üniversite yâda iyi bir okul hevesi ile yanıp tutuşan geçlerin akıllarını çelmek için kullanırlarsa ne olur. Bunun hayır neresinde kalır.

            Zira bu düşüncemizi perçinleyici açıklamalarda olmuyor değil. Bölücü örgütün dağ kadrosundan yapılan açıklama yandaşlarına bu boşluğu siz doldurun yönündedir. Aynı şekilde siyasi uzantısının eş başkanı ise yaptığı mitinglerde bangır bangır bağırıyor. Eğitimi bize devredin, dershane ihtiyacı kalmaz diye. Yani bu boşluğu doldurmaya onlarda oldukça hevesli.

            Radikal bir dini örgütün yurtdışından yapmış olduğu çağrı da bu doğrultudadır.

            Bu iş ben yaptım oldu anlayışına asla sığmaz. Çok ince eleyip sık dokuması gerekiyor her iki tarafında. Hükümet mutlaka bu gençleri bu çocukları bu grup ve art niyetli insanlardan korumanın çaresini bulmalı ve kamuoyunu rahatlatmalı. Hizmet hareketi ise bu olaya ticari bakmaktan öte kesinlikle gençlerin dinine diyanetine nasıl daha hayırlı yetişire kafa yorması gerekiyor.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net