28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
SIRA MECLİSTE
09 Aralık 2013 Pazartesi Bu yazı 31257 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

30 Mart gecesi ne olacak düşüncesi siyasetle uğraşanlar kadar siyasetin dışında olanlarında aslında bir numaralı gündem konusu olmaya devam ediyor.

            Kırıkkale’de en güzel siyaset emeklilik parkında yapılır algısı devam etmekle birlikte aslında kahvehane köşelerinde, berber koltuğunda veya müşterinin çok girip çıkmadığı tüm mekânlarda, akşam komşu akraba, eş dost ziyaretlerinde de son derece hızla konuşulan konular arasında.

            Milliyetçi hareket partisi daha önce adayını açıkladı ve hem Kırıkkale il gebelinde ve hem de ilçeler bazında çalışmaya başladı. Yani milliyetçi hareket tanıtım kampanyasına önceden başlamıştı.

            Cumhuriyet Halk Partisi ise yine adayını sahalara sürdü. Onlarda kampanya çalışmalarına başladı.

            Geçen dönemin yerel seçimlerde meclise sekiz meclis üyesi sokarak ve almış olduğu oy oranı ile beklenenin üzerinde oy patlaması yapan, kimilerine göre kıl payı seçimi kaybeden bir Mahir Yılmaz olgusu var.

            Mahir Yılmaz’ın geçen dönem çok bir varlığı olmayan ve mecliste temsil edilmeyen bir parti olan Demokrat Partiden aday olması ile kimseler bu kadar oy alacağını tahmin etmemişti. Ama aldı ve Kırıkkale siyasetinde Mahir Yılmaz var algısını oluşturdu.

            Önümüzde ki yerel seçimlerde henüz açıklamamış olmasına rağmen Saadet partisinden aday olacağı konuşuluyor.

            Kamuoyuna düşen haberlere göre Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın kendisi ile konuştuğu ve önümüzdeki seçimlere Başkan adayı olarak girmemesini rica ettiği söylendi. Kendisi de genel seçimlerde Milletvekilliği teklifine “ben bana güvenenlere ihanet etmem” diyerek reddettiği yine basına yansıdı. Başbakan Yardımcısı bu görüşmeyi yalanladı ve böyle bir olay olmadığı yönünde basın duyurusu yayınladı. Doğrudur yanlıştır bunu bilemeyiz. Zaten çokta önemli değil. Biri bunu rica etmiş diğeri kabul etmemmiş olabilir. Ama Mahir Yılmaz olgusunu bir kenara atmamak lazım. Hele Demokrat partiye göre Kırıkkale’de çok daha fazla oy potansiyeline sahip Saadet Partisi adayı olursa daha çok düşünmek lazımdır.

            Akparti ise aydını nihayet açıkladı. Mehmet Saygılı ile yola devam kararı verdi. Her şeyden önce hayırlı olsun. Benim Akparti adayı konusunda övücü veya yerici yazmam çok uygun olmaz. Zira ben bu partinin halen meclis üyesiyim. Bu nedenle övücü yazı yazsam yandaşlık yapıyor algısı ve yersem parti içinde muhalefet görüntüsü verir algısı ile nötr kalmam en doğru olan.

            Ancak şunu mutlaka belirtmek gerekiyor. Bu sözlerin nasıl olsa bir partiyi değil tüm partileri kapsayacağından kimsenin bu anlamda eleştirisi haklı olmaz.

            Meclis üyeleri. Evet; istikrarlı bir yönetim ve denetim için meclis üyeleri son derece önem arz ediyor. Partiler mutlaka seçilecek yere koyacakları meclis üyelerini çok iyi tespit etmelidir. Rasgele yapılacak bir seçim, eş dost muhabbeti ile yapılacak bir seçim, sadece oy kaygısı ile yapılacak bir seçim şehrimize katkı sağlamaz. Meclis üyesinin sadece karar alma yetkisi yoktur. Aynı zamanda bu insanlar denetim görevini de yapıyor bu denetim tüm şehir adınadır. Yani tüyü bitmemiş yetim dediğimiz halkın hakkını tam denetlemek zorundadır. Bu nedenle etkili ve yapıcı siyaseti bilen, eğitimi, birikimi, tecrübesi, bürokratik bilgisi, şehir yönetimine hakim ve başkanın en yakın yardımcısı olduğundan yönetme kabiliyetine sahip insanlardan seçilmesi gerekiyor. Kaç oy getirecek kaygısı ile yapılacak bir seçimde meclis üyeleri projesiz, etkisiz  ve zayıf kalır.bu durumda da olan şehre olur.

            Bu güne kadar meclis üyesi ne yapı ki şimdi önemli olsun düşüncesinde olanlara sözüm elbet var ve onu sonraki yazılarımda cevaplayacağım.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net