17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
BİR SEVDADIR GİDİYOR
16 Aralık 2013 Pazartesi Bu yazı 35490 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ümitsiz yaşanmaz yorgun gözlerle
Yaralar sarılmaz yalan sözlerle
Sevda bu çekilir bin bir nazlarla
Sevmeden yaşanmaz çekilmez dünya.

            Hüseyin Çiftçi yazmış yukarıdaki şiiri ve çok güzel özetlemiş ümitsiz ve sevmeden yaşamanın imkânsızlığını.

            Dünyaya neden geldiğimizi ve kulluk vazifelerini tam idrak edemiyoruz bazen ve sevmeyi yani beşeri sevmeyi ön plana çıkarıyoruz. Bu sevmeye paralel olarak ümidi de önceliyoruz. Oysa yaradılış gayemiz çok farklıdır.

            Elbette hem ümit olacak ve ardından bu ümidi seveceğiz en azından. Ama neyi sevdiğimizi de iyi anlamalıyız.

            Bu günlerde siyaseti sevenlerin haddi hesabı yok. Kimi aday adayı olup siyaseti seviyor, kimi aday olup seviyor. Kimi aday adaylarını sevip onları sevdiğinden kalbini siyasete ısındırıyor. Tabi bu sevgiye bağlı olarak ardından da hep beraber ümit ediyorlar.

            Siyaset severleri anlıyorum. Önümüzdeki yerel seçimler siyaset severliliği gün yaklaştıkça daha da artıracak.

            Bir de kuru kuruya memleket severler var. Neden sevdiğini bilmeden seviyorlar. Onlar memleketi sevdiğini söylüyorlar ama ne memlekete bir damla katkıları var, ne memleket sevdası için ürettikleri proje. Her türlü dalga çevriliyor, her türlü üçkâğıdın gözüne buruluyor ama ardından memleket sevdalısı olmayı da kimselere bırakmıyor.

            Böyle sevda olmaz. Memleket için elini taşın altına sokmadan ne sevda olur ne nu memleketin gelişmesi için ümit edilir. Sana bu fani dünyada verilen rolü güzel oynamadan sevdada olmaz ümitte.

            Bunların ötesinde birde tarihin her döneminde olduğu gibi savaş severler yine rol kapmaya başladı. Onlar barış sürecinden rahatsız olanlar. Eylemleri ile ön plana çıkamasalar bile, eylemleri ile şuan için bir şey yapamasalar ile söylemleri ile ortalığı karıştırmaya yetiyorlar.

            Bunların belki en dikkat çekeni Diyarbakır Belediye başkanının sözleridir. Kürdistan sözleri ve onun özlemi olan kelimeler ile eyalet sistemi beklentisi aslında çözüm sürecine vurulan bir darbedir. Oysa ılımlı siyasetin içinde ılımlı yaklaşım olmalı ve insanların söylemlerine dikkat etmesi gerekir.

            Hele dört askerin kaçırılması ve yol kesme olaylarına ne denmeli. Hain her yerde hain işte ne denir? Ucunda da hain sonunda da haindir. Hani barış vardı, hani yurt dışına çekiliş vardı. Hani herkes namluya çiçek takacaktı. Ne oldu da yol kesilip asker kaçırıldı. Birde sanki çok masummuş gibi siyasi uzantıları bulup kaymakama telsi etti. Neler oluyor bu savaş severlere.

            Diyarbakır çıkarması ile kimlerin ne beklentiler içine girdiğini görüyoruz. Kimi oy kaygısı ile konuşmalarına dikkat etmezken kimi içindeki nefret ile hükümetin atmış olduğu bu adımı kırma durumuna geldi.

            Diyarbakır olayını değerlendirmiştim daha önceki yazımda. Fikrimi de açıkça beyan etmiştim. Ama öyle veya böyle bir barış sevdası varken ve bunun için bir adım atılmışken bunu baltalayıcı sözler söylemek ve bu basış sürecini sona erdirmek gayreti neden. Bu fikrin beyanı değil, bir arzunun dışa vurumu değil olsa olsa bu direk savaş severlilik olur.

            Bu kritik süreçten geçerken herkes söylemine dikkat edecek ve tek sevilen konu barış olacak. Aksi halde bu gemide hepimiz batarız.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
kkaleli okur  -  17-12-2013 - 16:02
güzel bir yazı. ne yazık ki, ülkemizde herkes siyaset ve futboldan konuşur, ancak çoğu kişi ikisinden de anlamaz. zaten bilenler bu işleri yapsa, ortada sorun kalmaz.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net