17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
ŞİMDİ SORUYORUM
30 Aralık 2013 Pazartesi Bu yazı 28327 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bir önceki yazımın devamı olarak yazıyorum bu yazıyı. İkisini birlikte okumak daha doğru sonuca götürür. Dedik ki bu soruşturma karatılmasın, gerektiği kadar görevli atansın soruşturmaya ve bu iş sağlıklı yapılsın.

            Şimdi ülkemin gündemini altüst etmekle kalmayıp, derinden sarsan ve hükümeti ülke içinde ve devleti ülke dışında itibarsızlaştıran yolsuzluk operasyonuna tekrar göz atalım. Bu iş kimin işine yarar.

            Araştırıyorum bir yazıyı yazarken. Elbet fikrimiz var ama bunun algısı nasıl diye. ABD merkezli internet sitesi Buzzfeed, Türkiye'deki yolsuzluk operasyonuyla ilgili komplo teorilerini şöyle sıralamış bu benim değil söz konusu internet sitesinin editörünün notudur.

            Türk basınında çıkan haberlerin yanı sıra yetkililerin açıklamaları ve uzman görüşlerinden faydalanarak editörünün ortaya attığı komplo teorileri şöyle:

 1.ABD, Türkiye zayıflatmak istiyor. Çünkü aşırı güçlenen Türkiye artık fazla bağımsız hareket etmeye başladı.

2- İlk teoriyi daha da detaylandıracak olursak; Türkiye'yi zayıflatmak isteyenler, ABD'deki muhafazakârlar.

3- İsrail, Türkiye'yi zayıflatmak istiyor.

4- İsrail ve ABD'li muhafazakârlar ya da ABD hükümeti, İran yaptırımlarını dikkate almayan Türk bankasını cezalandırmak için bu skandalı patlattı.

5- Küresel mali sistem Türkiye'ye diş biledi. Ekonomik açıdan giderek güçlenen Türkiye, yabancı ülke ve mali kurumlar için tehdit haline geldi.

6- Bu işin arkasında ordu var. Çok az da olsa bu teoriye de yer veriliyor. Zira son dönemde Türk ordusu siyasetten elini çekerek, kışlasına döndü.

7- 15 yıl önce Pennsylvania'ya çekilen Fethullah Gülen... AK Parti'nin dershaneleri kapatma kararının ardından ortaya çıkan Gülen-hükümet gerginliği, hem Türkiye'de hem de uluslararası alanda en fazla dile getirilen neden

8- Tüm komplo teorilerinin üst anlatımı. Özetle AK Parti'nin yurt içindeki ve dışındaki üstünlüğünü kıskanan rakipleri, Türkiye'nin altını oymaya çalışıyor. Gülen de Türkiye'deki ağlarının yanı sıra İsrail ve ABD ile bağlantılarını kullanarak bunların birleşmesine yardımcı oluyor.

9- Unutulan teori... Tüm olan bitenin iktidar mücadelesiyle ilgisi yok. Bu, kendini adalete adamış insanlar tarafından yürütülen bir operasyon.

            Dediğim gibi bu teoriler bir alıntıdır. Elbet buna muhatapları tarafından iyi kötü bir cevap verilecektir.

            Şimdi soruyorum.

Bunların doğruluğu nedir.

Bu soruşturma neden birleştirildi. Yani imar, altın kaçakçılığı, yolsuzluk, rüşvet, banka bağlantısı nedir. Bağlantı var mı? Yoksa yıpratma amaçlı bir komplo mudur?

Neden arama dahil ele geçirilenler dahil medyaya servis yapılıyor. Gizli kalması durumunda daha sağlıklı soruşturma yapılamaz mı? Reklâm boyutunu kim neden istiyor. Bunu yapanlar üzüm yemek mi yoksa bağcıyı dövmeyi mi amaçlıyor.

Neden operasyonlardan üstlerinin haberi olmadan alt birimdekiler işlem yapıyor. Bu üstlere güvensizlik mi yoksa işgüzarlık mı?

Neden yolsuzluk iddiaları duyulur duyulamaz ilgililer istifa etmedi. Bu komploculara yem olmamak için mi yoksa müdahale serbestliği olsun diye mi?

Efendim hırsızın hiç mi suçu yokmuş. Var elbet. Bu işinde kim varsa, zanlısı, soruşturanı, soruşturanı, yakalayanı, sızdıranı kim varsa iyi tespit yapılamalı. Birinin suçu varsa en ağır şekilde cezalandırılmalı. Ama bu iş uzamamalı. Hep dedik yine diyoruz. Kamuoyunun güvenini kaybetmeden, sulandırmadan, ciddiyetle ve adilce yapılan bir soruşturma ve yargılama olmalı.

Selam ve dua ile…

 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Şevket ÖZSOY  -  31-12-2013 - 11:20
Sayın Gencer\'in yorumlarına aynen katılıyorum. Herşeyi dış mihraklara yükleyelimde hırsızın hiç mi? suçu yok.
Fazlı  -  31-12-2013 - 10:20
Yorumuna bilgisine tecrübesine saygı duyduğum Sayın Başkanım, Size tek tek cevap vermek burada çok uygun olmayacak.Elbette söyleyecek sözüm var. Burada tek yazacağım konu: Kim ki suç işledi milletin parasını çar çur etti bunun izahı savunması olamaz. Bunu benim hoş görmem de mümkün değil.Yargılama yapılsın en ciddi yapılsın.Devletin savcısımı tükenir?Biri görevden alınırsa biri alır bayrağı.Almalıda zaten.Kimsenin bu soruşturmayı karartma hakkı yoktur.Zaten bu iletişim çağında bunu da beceremez kimse. Burada iki şey benim için öenmli. Biri adil ve hızlı yargılama olsun veikincisi kimse töhmet altında bıraklılmasın.Suçsuz olmaları durumunda Ergenkon davasında söylediğimiz gibi bunun vebalini kimse veremez. Hızlı adil ve geröekçi yargılama olsun ve kim neyse ortaya çıksın.
Mehmet gençer  -  30-12-2013 - 19:46
Sevgili Güventürk. 9 Tane teori sıralamış ve sormuşsun. Bu soruşturmalar neden birleştirildi demişsin. Ergenekon davasında bütün davalar neden birleştirilmişti.-Medyaya neden servis yapıldı demişsin. Savcı Muammer akkaş iki sene soruşturmayı yürütmüş açıklamamış ancak, deliller karartılmaya başlayıp dosya elinden alınınca mecburen açıklama yapmış.Ne yapsın sussunmu.-Operasyon neden üstlerine haber verilmemiş demişsin. Dağda operasyon yapılmıyor. Kime haber verecekler, iç işleri bakanı ve diğer bakanlara çocuklarınızı soruşturuyoruzmu diyecekler. Bakan çağlayana size hediye edilen 7000 milyarlık saatı soruşturuyoruzmu diyecekler hadi canım sende.-Bu soruşturma adilce yapılmalı demişsin doğru.Ancak, 174 tane Emn.Md. ve daire bşk. görevden alacaksın hakimleri ve savcıları takviye edeceksin savcıların elinden dosyaları alacak sonrada adilce yapıyoruz diyeceksin bu nasıl adalet. Bence, dış güçler her zaman aleyhimizde olmuştur ve olacaktır.Bu konuda dış güçleri ortaya getirmek suçu onlara atmakta yanlıştır. Bence, savcılar ve hakimlere baskı yapılmadan serbest bırakılarak bu soruşturma yapılmalıdır.Kusura bakma ama bence tarafsız yorum böyle olmalıdır.Sevgilerimle
Cemaatin açıklaması  -  30-12-2013 - 16:22
Muhterem Hocaefendi ve Hizmet Hareketi\'nin, ülkeye çok hizmetleri geçmiş AK Parti\'ye karşı bir husumeti bulunmamaktadır. Hizmet, AK Parti\'nin 2002-2011 arasındaki her tür demokratikleşme hamlesini açıkça desteklemiştir. Ancak, Sayın Erdoğan\'ın ve partisinin yönetiminde, eylemlerinde ve eylemsizliklerinde 2011 genel seçimlerinden bu yana ciddi bir farklılık oluştuğu açıktır. AB sürecinin yavaşlaması, kuvvetler ayrılığını erozyona uğratan şekli ile başkanlık teklifi, medya özgürlüklerinin giderek daralması, parlamenter denetimin zayıflaması, Sayıştay\'ın görevini yapamaz hale gelmesi ve otoriterleşme emarelerinin artması, son olarak yargıya bile müdahale edilmesi AK Parti\'yi destekleyen sağduyulu kesimleri ülkenin geleceği ile ilgili derin endişelere sevk etmiştir. Camianın da paylaştığı ve defaatle dile getirdiği bu eleştirilerin dershanelerin yasaklanması tartışmaları ile başladığı iddiası da gerçek dışıdır. Dershane yasaklama tartışmaları başlamadan çok önce, Vakfımızın başta medya özgürlükleri olmak üzere, Türkiye\'deki reformların yavaşlaması ve otoriterleşme eğilimleri hususunda yaptığı açıklamalarla endişelerini kamuoyuyla paylaştığı herkesçe bilinen bir husustur.
MERT  -  30-12-2013 - 14:57
olan yine dindarlara olacak desenize.ak mı kara mı anlaşılıncaya kadar kaç can yanacak?din işleri ile devlet işleri karışırsa olacağı bu,dini siyasete alet edenlerin cezalandırılması lazım.Şimdi de ülkemde casus avı başlıyacakç suç unsuru cemaat hocasını kitapları ve kasetleri.1980 yeniden yaşanıyr
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net