03 Ağustos 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
 Yahşihan Belediyesi, yangın bölgeleri için dayanışma kampanyası başlattı
Yahşihan Belediyesi, yangın bölgeleri için dayanışma kampanyası başlattı
Bahşılı Belediyesi’nden Antalya’ya Yardım
Bahşılı Belediyesi’nden Antalya’ya Yardım
Kırıkkale'de patlayan buzdolabı evi yaktı
Kırıkkale'de patlayan buzdolabı evi yaktı
Çocukların Neşesi Belediye Gençlik Merkezi
Çocukların Neşesi Belediye Gençlik Merkezi
  YAZARLARIMIZ
KUTLU VE KUTSAL
13 Ocak 2014 Pazartesi Bu yazı 42512 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Çok önceleri bir düşüncemi dile getirmiş ve yapmış olduğumuz bir tartışmayı sizlerle paylaşmaya çalışmıştım. Galiba şimdi tam zamanı tekrar bu tartışmayı dile getirme ve sizlerle paylaşmanın. Kalabalık bir toplum içinde otururken söz gazeteciliğe ve yazarlığa geliyor.

Orada her şeye muhalefet yapan bir kardeşimiz öyle küçümsüyor ki bu mesleği herkesin kolayca yapacağı ve herkesin bu yaptıklarının kolayca kabul göreceğini savunuyor. Doğal olarak biz karşı tarafta safımızı belirliyoruz ve tartışma başlıyor. Bir yazıyı yazmak için insanın mutlaka bir birikimin olması lazım. Bu birikim kelimeleri yerinde kullanmaktan tutunuz, sanat yapmaya ve özellikle bir konuda fikrinizin olmasına bağlıdır. Kafadan bir konu hakkında beş dakika bir mülakat yapalım deseniz pek çok kimse kelimeleri ortaya dökemez.

Çok başarılı öğretmenler vardır. Aslında konuya çok hakimdirler ve bilirler anlatacakları konuları. Ama bunu öğrenciye aktaramazlar. Ben ne yapayım öyle bilgi küpünü. Bildiklerini anlatamadıktan sonra bunun ne anlamı var. Öğrenciye verilemeyen bilgi kendinde sır olarak kalır. İşte bir konuda yazı yazma çabasında olmakta böyle bir şeydir. Konuyu bilmeniz yereli değil.

Onu karşı tarafa aktarmak çok önemlidir Tartışmamız bu mealde giderken kardeşimiz gündemi iyi takip ettiğini ve bu takip neticesinde her konuda fikrinin olduğunu söyledi. Hülasa uzatmayalım hep beraber ertesi güne o günün gündemi ile ilgili bir yazı yazmasını istedik. Ertesi gün geldiğinde bizim kardeşimiz evet bir yazı yazmış ve bir öğrencinin kompozisyon ödevi gibi bir yazı derlemiş. Ancak giriş gelişme sonuç ve anlatmak istediği konuyu dolandırmış durmuş yani olmamış kimsede beğenmedi Şimdi kendimize asla pay çıkarmıyoruz

. Bendeniz yaklaşık altı yıldır yazıyorum. Haftada iki günden aşağı hiç düşmedi. Bazen üç bazen dört oldu. Hatta beş gün yazıların çıktığı zamanlarında sayısı az değil. Bu kadar yazmış olmamıza rağmen asla tamam bu iş falan deme şansına sahip değiliz. Bazen öyle yazılar çıkıyor ki ortaya ilk okul çocuklarının kompozisyon ödevine benziyor. Ama şunu iyi biliyorum ki bir konu yazılırken mutlaka araştıracaksınız mutlaka bir çalışma yapacaksınız. Öyle kafadan atmak olmuyor. Elin oğlu yorumu ile telefonla arayarak veya mail yolu ile öyle eleştiriler yapıyor ki siz yazıyı yazdığınıza yazacağınıza pişman ediyor. Köşe yazarlığı böyleyken birde habercilik var.

O çok önemli. Adil olacaksınız eşit olacaksınız samimi olacaksınız yalansız olacaksınız. Tüm bunları kapsayacak haberiniz. Detaylı olacaksınız uzatmayacaksınız. Bunlarda olmazsa olmazları. Bir tarafa ağırlık verdiğinizde veya habere düşüncenizi kattığınızda tarafsızlığınızı yitirirsiniz ve bunun neticesinde ya birinin adamı damgasını yersiniz veya okuyucuyu kaybedersiniz.

Haberiniz aydınlatıcı olacak. Toplumu aydınlatacak onların haber alma özgürlüklerinin gereğini yapacaksınız. Kimsenin haksız yere karalanmasına izin vermeyeceksiniz. Kimseye hakaret etmeyeceksiniz. İşte köşe yazarlığı yaparken veya haber yaparken bu insanların nasıl sıkıntı çektiklerini anlamak için önerim elinize kağıdı kalemi alın ve iki satır yazın.

Bildiğiniz bir olayı haberleştirin veya bir konuyu köşe yazısı şekline sokun. Kötü yazdıysanız yazanları haber yapanları daha az eleşitirn. Ama mutlaka çok güzel yapanlar olacaktır. Bence bunu değerlendirin. Eğer düşüncenizi ortaya dökebiliyorsanız onu mutlaka geliştirn.

Yukarıdaki öğretmen gibi bildiğinizi aktarın. Bu arada bu işi profesyonelceveya amatörce yapan insanlara tek kelimem adil olun, hasızlık yapmayın, milli ve manevi değerleri önceleyin, yaptıklarınızda dine devlete aileye hilaf varsa unutmayın sizin haberlerinizle hüküm verenlerin vebali iki cihanda çıkar. Dünya çalışan gazeteciler günüydü iki gün öncesi. Onları daha iyi anlayın lütfen. Meslektaşlarımın gününü tebrik ediyorum. Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
kale71  -  14-01-2014 - 20:08
öyle diyenlere \'gel, benim köşeme 1 ay boyunca sen yaz\' diyeceksiniz. 2. günde konu bulamaz, kahvehane muhabbetine sarar. 3. gün yazısının başlığı \'alex\'in gittiği iyi oldu be ağbiii\' siz devam edin, saygılar...
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Kamil Öcal
Yener Kazan
MESUT ARLIER
Ahmet Tarlabölen
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ağustos 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net