29 Haziran 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Kırıkkale'den Beklentimiz Yüksek
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
Duman ve Çelik, İYİ Parti'de
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
ECTASY Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi
Yaz Spor Okulları Açıldı
Yaz Spor Okulları Açıldı
  YAZARLARIMIZ
Şehzade
20 Ocak 2014 Pazartesi Bu yazı 31295 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Tarih boyunca Türk hakanlarının erkek çocukları gerek ülke yönetiminde gerekse devletin geleceğinde daima önemli roller üstlenmişlerdir. Orta Asya Türk devletleri kültüründe Hakan’ın çocuklarına Tigin yada Şad derlerdi. Kürşad ve Kül Tigin’i ve devlet yönetiminde ki önemlerini hepimiz biliriz.

Türk İslam Devletlerinde ise Sultan’ın çocuklarına Melik adı verilirdi. Eyalet yöneticisi olarak devletin kaderinde önemli roller oynamışlar. Atabeyleri ile gittikleri eyaletlerde ülke yönetimini öğrenmişlerdir.

Osmanlı Devletinde ise padişah sülâlesinin erkek evlâtları. Aslı “şah oğlu padişah oğlu” demek olan şehzadedir. Osmanlı şehzadesi beş, altı yaşına gelince kendisine bir hoca tayin edilerek merasimle okumaya başlardı. Sarayda aldıkları eğitimin arkasından Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde şehzade sancakları vardı. Şehzadeler delikanlılık çağına geldiklerinde yanlarında onlara devlet idaresini öğretecek “lala” adı verilen hocaları ile birlikte tayin edilerek bu sancaklara gönderilirdi.

Devlete tam itaat ve hizmet için yetiştirilen şehzadelerin bazıları tahta çıkarken, bazıları da devlet-i ebed müddet için can verirlerdi. Yönetme hakkının Allah tarafından verildiğine inanılan rejimlerde şehzadelerin durumu bu iken, fazilet rejimi dediğimiz Cumhuriyetlerde ise durum tamamen farklı cereyan etmektedir. Cumhuriyet döneminde hiçbir siyasimiz, çocukları ile anılmadı. Adı tartışmalı konulara karışmadı.

Eski siyasilerden İsmet İnönü’nün oğlu Erdal İnönü, Adnan Menderes’in oğlu Aydın Menderes ve Başbuğ Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş siyasete girmişler, onlarında siyasi çizgileri ve duruşları daima toplumun takdirini kazandığı gibi hiç birinin adı da akçeli işlere karışmamıştır. Hatta hepimizin malumu olduğu üzere Adnan Menderes oğluna; “Ben siyasette ve devlet hizmetinde bulunduğum sürece senin serbest hayat diye bir düşüncen olmasın, ticaret yapamazsın” demişti. Menderes’in bu öğüdü tüm siyasetçilere örnek olmalı aslında ve siyasi etik kanunu çıkarılmalıdır.

Tarihimizde ki şehzade ve yöneticilerimizi çocuklarından bahsettikten sonra devletimizi yönetenlere, ülkenin kaderinde rol oynayanlara ve hemen her konuda tarihimizi referans aldıklarını söyleyenlere şimdi bazı sorular sormakta bizim hakkımız diye düşünüyorum. Osmanlı şehzadeleri de gemicikler alıp filo kurarlar mıydı? Venedik, İspanya gibi devletlere kapitülasyon vermek için rüşvet alıyorlar mıydı?

Veya vezirlerin çocukları iş takipçilik yaparlar mıydı? Acaba hangi Osmanlı şehzadesi sefere gitmemek için rapor almıştı?

Vakıf açarak medrese arazisine kervansaray yapmışlar mıydı? Bu soruları sorarak aslında insanların ülke için seçecekleri yöneticilerde araması gereken vasıfları bir daha gözden geçirmelerinin gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Dursun Ali  -  24-01-2014 - 18:34
Osmanli padisahlari savasta onde gider ve askere moral verirlerdi.Fakat ogullari mal edinmekten once makam kavgasi ederlerdi ki guclu olan basa gelirdi.Fatih Sultan Mehmetin su sozu ilginctir Devletin bekasi icin kardes katli vaciptir.Şimdi buna itiraz edenler olacak ama tarihimiz okunursa hangi padisahlarin kardesini katlettigi gorulur.Ama onlarin farki ceplerini yanindakileri zengin etmek degil ülkeyi guclu kilmak dunyaya guclu oldugunu gostermektir.Bilime ve Fenne deger vermek bu konuda calisanlari engellememek.Yabanci dil konusunda da ayri ca yetistirmek ve yabancilari kendi dilinde takip etmekti.Fatih Sultan Mehmetin bildigi dil,yetistigi din alani ve fen alani vb.alanlarda yetismis.Bizzat savas teknigini de ogrenmisti.Simdi gecmisimizle ovunmekten ote bu konularda yetismis onderlere ihtiyacimiz var demagoji yapanlara degil.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Müfit ASLAN
Ahmet ULUSOY
Dede BULUT
Hidayet DOĞAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Haziran 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net