17 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
Beton Yollarımızı Önemsiyoruz
YKS'de ABC Klasiği
YKS'de ABC Klasiği
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Aracın Devrini Alıp, Ücretini Vermeyen Dolandırıcılar Yakalandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
Devrilen Otomobildeki 3 Kişi Yaralandı
  YAZARLARIMIZ
SİYASET GERÇEKTEN…
17 Şubat 2014 Pazartesi Bu yazı 78974 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Siyaset gerçekten çok farklı bir olgu, farklı bir anlayış, farklı bir yapı ve farklı bir özümseme duygusunun tezahürüymüş.

            Her şeyden önce siyaseti sevmek ve onun gereklerini yerine getirmek demokrasinin gereğidir. Eğer özellikle demokrasilerde siyaset gereği gibi yapılmaz ve tırnak içinde basarak söylüyorum yeteneği ve birikimi ile ve yine tırnak içinde iyi insanlar siyaset yapmazsa bir takım insanlar yöneten durumunda olur.

            Efendim insanlar neyi hak ediyorsa o şekilde yönetilir denilecektir. Kesinlikle doğru insanlar hak ettikleri gibi yönetiliyor. Ama bu arada kurunun yanında yaşta yanıyor.

            Dediğimiz gibi konusunda kendini geliştirmiş birinin yerine sıfır kapasitede birinin yönetim kademesinde olması ülkenin geleceği açısından fayda değil tam tersi zarar ve gerilme getirir.

            Defaten yazdık çizdik. Gücümüzün yettiğince sizlerle paylaştık düşüncelerimizi ve ardından dedik ki herkes etkisi kadar bu konuyu dile getirsin ve yönetime talip olanları iyi tespit edelim. Kimsenin kayırmacılığı olmasın, kimsenin referansı ile gelinmesin bir yerlere. Referans o insanın yani yönetmeye talip olanın kişisel özellikleri olsun dedik.

            Ama öyle olmadığını ekseriyetle gördük göreceğiz. Siyasi partilerin adayları arasında kendisini kabul ettirmiş bilgi ve bikrimi ile göz dolduran adayların yanı sıra seçme durumunda olanların kişiselleştirip çokta başarısı olmayanların farklı şekilde seçmenin önüne getirildiğini de gördük.

            Bu seçmenin önüne çıkarılanlar arasında hiçbir getirisi olamayacak insanların pişirilip sunulması hatta çiğ olarak sunulması seçmenin iradesine saygısızlık diye düşünüyorum. Şu partinin adayı bu partinin adayı demiyorum. Yâda şu seviyedeki adayı bu pozisyondaki adayı da demiyorum. Herkes oturup incelediğinde ne demek istediğimi anlayacaktır.

            Oy kaygısı elbet olacak. Kimin ne kadar oy getireceği konusu elbet önemlidir. Partiye oy katkısı önemlidir. Ancak sadece oy getirecek düşüncesi ile hareket ederek seçme durumunda olanların onu belirlemesi şehre ne katar ne kazandırır. Ulusal anlamda ülkeye bir şey vermeyeceği gibi yerel anlamda da maalesef hiçbir katkısı olmaz, olamaz.

            Yazık ediliyor. Gerçekten yazık ediliyor. Birkaç oy fazla alalım düşüncesi veya zaten kendisi kifayetsiz olan insanın referansı ile bir yere seçilen insanların buraya katkısını güzel irdelemek gerek.

            Lider olarak seçilecek insanın özellikleri çok önemli. Bu nedenle yerel seçimde Belediye Başkanı olarak vitrine çıkanların belli geniş görüşlülük ve birikime sahip olması gerekiyor. Şimdi değerlendirmeyi halk yapacak onlar artık vitrine çıktı. Ancak il genel meclis üyeleri ve belediye meclis üyelerinin seçiminde ciddi yanlışlıklar yapıldığını daha önce gördük şimdide görüyoruz. Maalesef kişinin kişisel özellikleri dışında onun bunun referansı ile bir yerlere tutunmaya çalışan ve yıllarca bir baltaya sap olamamış insanların seçilmesi içimizi acıtıyor.

            Netleşen var netleşmeyen var. ama meclis üyelerinin seçiminde daha önce hata yapıldı. Liderine yapacağı işlerde hiç bir katkı sağlayamayacak nitelikte insanlar seçildiler. Ne iktidar, iktidar gibi gereğini yaptı ve nede muhalefet eleştiri ve önerilerini ortaya dökebildi. Elbet cılız sesler çıktı. Ama o cılız sesler de zaten bir iki güze naranın altında kaldı gitti.

            İl genel ve Belediye meclis üyelerini belirleyenler boynunu büküp bilmem neresinin üzerine oturan adam arıyorlarsa seçtikleri ile gurur duysunlar. Yoksa halkın oyu ile seçildiler hizmet edip proje üretsinler ve yönetime katılsınlar diyorlarsa… Tamam onu zaman gösterecek diyip kesiyorum

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
okuyucu  -  23-02-2014 - 21:25
GÜNÜMÜZÜ AYNEN RESMETMİŞ, ANCAK DÜNYANIN GİDİŞATIYLA VE MECBURİYETLERİYLE YAŞAMAK DURUMUNDA OLDUĞUMUZDAN SİYASETE SIRTIMIZI DÖNEMEYİZ. SİYASETE AHLAK VE MANEVİYAT KATARAK, ERDEMLİ BİR DÜNYA, İRFANLI BİR TOPLUM, ADİL VE HAKKIN RAZI OLACAĞI YAŞAYIŞA DOĞRU YÖNELEBİLİRSEK; SİYASET BİZİ MENZİLİMİZE GÖTÜRECEK ASİL BİR TAYA DÖNÜŞÜR...
TEMİMDEN TESBİT   -  18-02-2014 - 14:36
Siyaseti bir çalışma alanı olarak seçenler, güçlü yaratıcı kişilikleri gelecekte bir rakip olarak algılar. Çalışma gurubunu, ekibini oluştururken, söz dinleyip sivri olmayan, fikir beyan etmeyen itaatkâr kişilikleri tercih ederler. Bu kişilikler etrafında oldukları siyasetçi ile yurtiçi, yurtdışı gezilere, toplantılara katılmak haberlerde ve resim karelerinde sosyal medyada görünmekle yetinirler. Genelde bir birlerini çekemezler, huzurda olmayanın arkasından konuşulur, bir araya gelindiğinde az önce yerden yere vurulan, geliverince sarmaş dolaş olurlar. Birtakım yüzsüzler bu siyasetin raconudur deseler de, özünde bu hal ve hareketler kişilik bozukluğudur. Topluluklardaki konuşma ortamında parti ve ülke değerlerinden başka kaygısı olmadığını sandığımız siyasetçinin, gerçek yüzünü oğluna verdiği rüşvet öğütlerinde ve yandaşlarına verdiği ihale tavizlerinde görürsünüz.
Howard Zinn  -  18-02-2014 - 09:08
Bizim problemimiz halkın itaatsizliği değil. Bizim problemimiz halkın itaatkarlığı. Bizim problemimiz dünyanın her tarafında hükümetlerinin liderlerinin diktalarına itaat edip savaşa giden insanların sayısı, ve bu itaarkarlık yüzünden ölen milyonlar... Bizim problemimiz dünyanın her tarafında insanların sefalete, açlığa, aptallığa, ve savaşa, ve acımasızlığa karşı itaatkarlığı. Bizim problemimiz hapisler küçük hırsızlarla doluyken, ve büyük hırsızlar ülkeyi yönetirken insanların itaatkarlığı. Bu bizim problemimiz. -
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Erol Serkan KILIÇ
Kamil ÖCAL
Yener KAZAN
Hidayet DOĞAN
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Sami GÜLER
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  17 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net