19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
BİLMEDEN SUÇLAMAK GÜNAHTIR
11 Mart 2014 Salı Bu yazı 32439 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Orta Anadolu hepimizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyetini asker ve polis anlamında personel desteği veren bir coğrafyadır. Özellikle bizim bulunduğumuz kesim yani Kırıkkale ve çevresinde meslek araştırması yapılsa çok büyük oranda asker ve polis çıkar. Bu durum biraz önceki tezi doğrular niteliktedir.

            Eğer ucundan kıyısından bir asker yakınınız varsa geçenlerde Astsubaylar ile ilgili basında çıkan haberleri takip etmişsinizdir.

            Ankara’da bir yürüyüş ile ölüm orucuna başladılar. Kendilerine verilmesi gereken sosyal haklar için mücadele eden bu insanları demokratik hak arayışını aklı kendinden bir karış havada gezen bazıları çarpıtmakta mahirliğini gösterdiler.

            Bu insanlar ne istiyor, bu insanların amaçları ne ve neden bu yola başvurdular bunu anlayıp dinlemeden acımasızca eleştiride bulundular.

            Haber sitesinden birisi “bir siz eksiktiniz” başlıklı bir haber yapmış bu eylemi. En hafifi kınıyorum. İçimde fırtınalar kasırga olsa da veya içimdeki kötü laf taneleri çığ olup yuvarlansa da sadece kınamakla kalıyorum. Bu eylem çok uzun zaman önce planlanmış bu birincisi. İkincisi geçenlerde bir askerlik kanunu çıktı ve bu kanun ile Astsubaylara iyileştirme konusunda verilen sözler tutulmadı. Nisan ayında yeni bir torba kanun çıkarılacak. Hal böyle olunca Millet meclisinden çıkarılacak bu kanunda bari isteklerinin karşılanması için bu insanların demokratik eylemlerini, hiç bir yeri kırmadan dökmeden yapmalarının ne sakıncası var.

            Ayrıca bu eylemlerinin asla hükümete karşı muhalefete karşı bir eylem olmadığını bangır bangır bağırdılar. Ne hükümeti yıpratma amaçlı bir eylem ne muhalefete destek veya onları kötüleyici bir eylemdir bu. Tek amaç ses duyurmaktır. Ha birde önümüzdeki yerel seçimlerden faydalanmak olduğu söyleniyor. Hayır, buda doğru değil. Kimse fırsattan istifade etmek veya durumdan vazife çıkarmak amacını gütmüyor bu eylemde. Bu algı son derece yanlıştır.

            Ben burada asla inceden inceye bu insanların neden bu işe girdiklerini yani neden böyle bir eylem yoluna başvurduklarını yazacak değilim.

            Ancak bazı konularında kamuoyunda bilinmesi ve şu çalkantılı dönemde neden bu eylem yoluna gittiklerini söylemekte gerekiyor.

             Her şeyden önce Silahlı Kuvvetler içinde çok ciddi bir intihar eğilimi var. bu eğilim veya bu gerçeğin çok nedeni var. bu gerçekliğin en önemli nedenlerinden birinin karşısındakinin değersiz hissettirmesinden kaynaklanan bunalım olduğunu vurgulamak gerekir. Kimse bana değer verilsin derken General yapılsın demek istemiyor. Ama bulunduğu konumun da hiçe sayılması bunalıma itiyor.  Eylemin en önemli sebebi budur.

            İkinci sebep emsallerine verilen haklardan bu kesimi mahrum etme durumudur. Aynı görevi yapan aynı derecede okul mezunu iki kesimin birinin aldığı mali hakkı diğerine vermemek neyin nesidir?

            Şimdi Astsubayların çok büyük çoğunluğu üniversite mezunudur. Yüksek lisans veya doktora yapanların sayısı hiçte az değildir. Ancak önceden görev yapmış ve çok inceleri emekli olmuş insanların kadro düzeltmelerinin yapılması gerekiyor. Buda yürüyüşün ve ölüm orucunun bir başka nedenidir.

            Kısaca bir eylem yapılıyor ama neden yapılıyor iyi anlamak lazım. Bilmeden eleştirmek doğru değildir. Eylem kimseye karşı değildir.Kimsenin aldığında gözü olmayan ve kendi hakkı için yürüyen insanları anlamak gerekir.

            TEMAD genel merkezin çabasını ve bu arada daha yeni kurulan Kırıkkale TEMAD şubesini başta başkan olmak üzere tebrik etmek gerekiyor. Ellerinden geleni yaptılar ve beraberliğin güzel örneğini sergilediler.

            Selam ve dua ile…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
mahmut demirkollllu  -  07-10-2014 - 18:02
muhalefetin görevi=\'\'karşı fikirler i ,bir takim anlamsız mantıksız ve dipsiz suçlamalarla bastırmaya çalışmaktır\'\'.bunları ciddiye almamak lazım.
Müge Rami  -  12-03-2014 - 16:18
TVlerden görk yorumlarda okuduk Bir yerde hakkını alamadığını ve bulunduğu yerde haksızlıklara maaruz kaldığını beyan ederek, hakkını isteyen insanların hak arama mücadelesini farklı ortamlara çekmek , hoş olmayan usluplar kullanarak hakarete varan söylemlerde bulunmak gerçekten etik bir davranış değil.
fazlı  -  12-03-2014 - 13:11
Sağol can meslektaşım. Bu şeyleri dile getirmemek mi lazım? Telefonla arayıp kendince doğruları anlatan çok okuyucu oldu. Kimi gerçekten konuya vakıf ve yorumunu öyle yapıyor ama kimi tabirimi mazur görün atıyor. Arkadaş bi araştır ondan sonra eleştir ne olur? kuru kuruya sert eleştiri hem bizi üzüyor hem kendini küçültüyor.
İlker Avşar  -  12-03-2014 - 00:15
Herkesin okuduğunda anlayabileceği kısa ve öz anlatmaya çalıştığımız ve anlaşılmayı beklediğimiz konuları çok güzel basit ve anlaşılabilir bir dille ifade etmişsiniz sayın meslektaşım tebrik ederim....kaleminize sağlık...
astsubayların talepleri   -  11-03-2014 - 10:48
- Subaylara verilen makam, görev, komutanlık, komutanlık kursu, kadrosuzluk, silahlı kuvvetler tazminatlarının kendilerine de verilmesi ve bu tazminatların emeklilikte de devam etmesi. - İntibak yasasının astsubaylar için de çıkartılması - Astsubayların evlilik ve diğer izinlerde TSK\'daki diğer personelle eşit olması - Astsubay emeklileri için sicil affı çıkarılması. - Askeri Disiplin Mahkemeleri Kanunu\'nun yeniden gözden geçirilmesi.
sıkıntı  -  11-03-2014 - 10:46
Astsubayların sıkıntıları 2013’de peş peşe gelen intiharlarla gündeme gelmişti. 3 yıl içinde intihar eden astsubay sayısı son olaylarla birlikte 53’e yükseldi. Geçen yıl Yücel Çevik 25 Kasım’da İstanbul’da, Mürsel Kayataş 21 Kasım’da Sivas’ta, Bülent Aydınöz 15 Kasım’da Bartın’da, Ferdi Altınsoy 14 Kasım’da Tunceli’de, Yılmaz Doğan 13 Kasım’da Ankara’da, Vedat Tanrıverdi 11 Kasım’da Lefkoşa’da intihar etmişti. En son ise istihkam Başçavuş Eylem Kürekçioğlu 34 İzmir’de evinde intihar etmişti.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net