05 Temmuz 2020 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Şehit Aileleri ve Gaziler Abone Açım Ücreti Alınmayacak
Sistemler Değerlendirildi
Sistemler Değerlendirildi
Saran'ın Gönlü Zengin
Saran'ın Gönlü Zengin
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
3 Temmuz Şehitleri Unutulmadı
  YAZARLARIMIZ
Yerel Yönetim Seçimleri Üzerine!
18 Mart 2014 Salı Bu yazı 16298 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

     Zor süreç den geçiyoruz, İnternete düşen ses kayıtları, Bilal Erdoğan’ın evinde olduğu iddia edilen  milyonlarca dolar veya avronun, ayakkabı kutularının içerisinde bulunan paraların meşru, Hukuki kazanç mı nasıl bir para nereden kazanıldığı bilinmeyen bu paraların kaynağı hiç sorulmadan tekrar Halk bankası genel müdürü Süleyman Aslan’a iade edilmesi nin ahlaki etik olmadığı herkes ce biliniyor. Tüm bu yolsuzluklara, kirliliklere rağmen halk Seçimler gibi demokrasinin en önemli ilkesini birçok eksiğinin olmasına rağmen hayata geçirmeye çalışıyor.  

     30 Mart ta kentte yaşayanlar kenti idari anlamda yönetecek belediye başkanını, Belediye meclisini, İl genel meclisi üyeleri ile Muhtarlarını seçecek bir diğer deyişle halk seçtiği insanlara 5 yıllığına kenti emanet edecek. Seçilen insanlar kamu adına görev yaparlar.   Kent halkına Belediye çalışanlarıyla birlikte eşit, Temiz, ucuz, rahat ve modern bir yaşam sunmaya çalışırlar. Yerel halkın ortak ihtiyaçlarını yerine getirirler. Bunlar yapılırken düşünce sinin alınmasını ister.   Keyfi davranıştan uzak Demokratik, saydam, açık, şeffaf hesap verilebilir olmalı her işin, hizmetin yasalar içerisinde usulüne uygun olarak yapılması için zorunlu ve öncelikli halkın ihtiyacı olmayan, hayali diyebileceğimiz gerçekçi olmayan maliyeti yüksek projelerden kaçınmak lazım. Öncelikle Belediye çalışanlarının kazanılmış tüm hakları ve alacakları ödenmeli, varsa Belediyenin diğer borçlarını ödemeli ondan sonra diğer hizmetleri yerine getirmeli Şehirde yaşayan insanlarımıza bu durum da bilgi verilmeli bu anlaşılır şeffaflık denilen husus budur. Demokratik aktif katılım olan kent konseyi içerisinde demokratik kitle örgütleri, (sendikalar, meslek odaları, Muhtarlar, dernekler, Emeklilerin örgütleri olan sendika ve Dernek, kadın ve Gençlik temsilcileri) Olmalı. Kent bu kurum temsilcileriyle birlikte yönetilmeli biraz daha ileriye gidecek olursak bu kurumların uygun görmediği projeler uygulanmamalı. Kent yöneticilerinin yoksulluğu azaltacak çalışmalar yapmalılar.  

   Yerel yönetimler 1980 den sonra güçlendi. Belediyelerin imar planı yapma yetkisi, Belediyelere genel bütçe paylarından vergi gelirlerinden pay verilmesi, kanunla belirlenmiş diğer gelirler Harçlar, emlak vb. gelirler artmış olmasına rağmen belediye bugün ki güç ve olanakların çok gerisinde çalışma sergiliyor. Belediyenin  Tüm hizmet üreten birimlerini özel taşeron şirketlere açmakla belediye yönetilmemeli  kamu Belediyeciliği ( Sosyal Belediyecilik ) ilkeleri hayata geçirilmeli ihtiyacı olan Halkın iş,aş, barınma ihtiyaçlarının karşılanmasında hizmet üretimini kendi  bütçe ve ekipmanlarıyla yapması gerekirken piyasadan satın alması sonucu  maliyetleri artırmakta  dolayısıyla borç yumağı büyümekte  zaten düzenli olarak denetlenmiyor.  Yasalardan yapılan değişikliklerle denetim mekanizmaları ortadan kaldırıldı.  Çok ciddi bir usulsüzlük olursa ancak müdahale ediliyor.  Hesaplara bakılıyor.  Burada görev belediye meclisine düşüyor.  Belediye başkanlarının zorunlu ve gerçekci olmayan projesine onay vermemeliler. Seçilecek olan herkese başarılar dilerim.

 


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
mrb  -  16-04-2014 - 16:57
siz bi yazıyı yaraken tarafsız olduğunuza emin misiniz.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şuayip Bütün
Pınar Taşçı YIKILMAZ
Başar Özdemir
Nusret Kılıç
Kırlangıçoğlu Oktay
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  01 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net