28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
HAZIMSIZLIK
07 Nisan 2014 Pazartesi Bu yazı 32769 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Aslında demokrasinin gereğini en çok özümsemesi gereken partinin Cumhuriyet Halk partisi olması gerekiyor. Çünkü en köklü ve parti olması bir yana geneli itibariyle demokrasiyi savunan sol görüşü yaşam biçimi görmüş bir partidir.

            Yine hemen ardından demokrasi aşığı olan ikinci partide Milliyetçi Hareket partisi olması gerekiyor. Onunda nedeni hem çok eski bir parti olması ve hem de kim nasıl eleştirirse eleştirsin, kim ne derse desin Devlet Bahçeli’nin gençleri sokağa dökmeme çabasıdır. En azından bu özelliği ile bile ülkesini düşünen bir lider ve parti görüntüsü verdiğinden demokrasi aşığı parti olması gerekiyor.

            Ancak gördük ki öyle bir görüntü çizmekte zorlandılar.

            Seçimler bitti. Her oyun kutsal olduğunu hep birlikte gördük. Bir oy ile bile neler değişebileceğini Yalova gerçeği ile gördük. Pek çok yerde bir veya birkaç oyla başkanlıklar el değiştirdi. Hatta bir yerde öyle oldu ki bir fark bile olmadığından başkanlık kura ile sonuçlandı.

            Kutsal olan bu her oyu birde özümseyemeyen insanlar var. Partiler var. Seçimi az bir oyla kaybedenin itirazına elbette bir diyeceğim yok. Yanlışlıklar elbette olabilir. Ona da kimsenin diyeceği yoktur. Nasıl demokraside oylama varsa itirazda vardır ve olmazsa olmaz zaten. Ama mantıklı olmak lazım biraz. Eğer sizin gözünüzü kazanma hırsı bürümüşse o zaman diyecek bir şey yok. İşte o zaman örnek veriyorum on bin oy kullanılan bir beldede bin fark yemişseniz ve hala itiraz ediyorsanız gariplik sizde demektir.

            Olmadı mı? Elbette oldu. Anormal fark atılan sandıklarda bile tekrar sayım yaptırma gayreti bazen gülünç duruma düşürdü bu parti ve şahısları.

            Hadi diyelim siyasetin gereği bu ve hadi diyelim hakkınızı sonuna kadar kullanmak gerekiyor. Siyasetçi mücadeleci mücadele’ci olur ve komik düşme pahasına bu mücadeleyi yapar.

            Peki; gazetecilere ne demeli. Ekranlarda ve sayfalarda hala demokrasiyi içine sindiremeyen hazımsızlara ne demeli.

            Adamların attığı başlık ne acı bir durumu sergiliyor. Ekranların haber sunucularına bakıyorsunuz onlar bir başka alemde yaşıyor. Sanki demokratik ülkede seçim olmadı da saçlarını bile tüm erkeklerin aynı şekilde kesmesini emrettiği diktatörün baskısı altında seçim yapıldı.

            Adam oy farkını bir yana bırakıyor, adam sanki sandıkların başında sadece bir partinin görevlileri varmışta onlar seçim sonuçlarına ıslak imza atmış gibi suçlama yapıyor.

            Seçimi ciddiye alalım, mutlaka sandık başlarına yeterli üye koyalım diye herkes yazdı çizdi. Bu birilerine güvensizliğin değil kendine ve seçmeninin oyuna sahip çıkmanın ve saygının bir karşılığı olmalı dendi. Kimse netice alana kadar sandığın başından ayrılmasın, ıslak imzalar çok önemli dedi. Senin müşahidin görevini yapmadıysa önce kendini suçla. Asla sandık müşahidi olmayan sandıkta hile yapılmalı veya yapıldı demiyorum. Ama kendisine tevdi edilen bir görevi suiistimal edip sıcak yatağına koşanlar yüzünden bu sıkıntı yaşandı.

            Islak imzalı tutanaklar olduğu müddetçe sandıkta hile zordur. Nihayetinde çıkar yapılan hata. Ama arada yüz binlerce oy farkı varken itiraz edip insanların kafasını karıştırmak neden? Hele ekran silahşorluğu yaparak saf temiz duygularla oyunu veren insanların kafasına şaibe düşürüyorsun.

            Seçime hile katmak namertliktir, seçmenin oyunu oyuna getirmek terbiyesizliktir, Peki; demokratik şekilde yapılan ve neticesi alınan seçime şaibe katmak ve ülkeyi hem içte hem de dışta antidemokratik gösterip, kafaları karıştırmak nedir diye de soruyor insan. Hazımsızlık önemli sağlık sorunudur.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net