19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
ŞAİBE KENDİLERİNDE
14 Nisan 2014 Pazartesi Bu yazı 21235 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Seçimlerin üzerinden çok uzun zaman geçmesine rağmen sıkıntıları hala devam ediyor. Kimine göre Cumhuriyet tarihinin en sıkıntılı seçimi oldu. Kimine göre şaibeli bir seçim geçti. Kimine göre bu seçimin hiçbir şaibesi yoktur ve gayet sağlıklı bir şekilde yapıldı ve bitti.

            Oy sayımı devam eden veya yeniden seçime girecek yerler var. Bunların içinde birde il var. İnşallah tekrar sayım veya tekrar oylama yapıldığında kimsenin itirazı olmaz.

            Kimi yüksek seçim kurulunu suçladı. Bu sıkıntıların ardında yüksek seçim kurulunu gördü. Hem gerekli emniyet tedbirlerini alamadıkları yönünde bir eleştiri olurken hem de gerekli ciddiyet ve itinayı göstermedikleri yönünde suçlamalara maruz kaldılar. Aslında bir bakıma doğru. Zira kaldı ki bir yerel seçim bile olsa çok dikkatli olunması gerektiği halde bu seçimin bir genel seçim hüviyetinde olduğu kesindi ve ona göre özen gösterilmeliydi.

            Nerde hata yapılır diye sorguladığımız zaman görülüyor ki insan hatasından kaynaklı sorunlar olarak karşımıza çıkıyor.

             Birde seçimde hiçbir sıkıntı yokken gereksiz yere sıkıntı çıkarıp, ülkeyi germe konusu var ki o tamamen evlere şenlik bir konudur. Arada dağ kadar oy farkı varken seçimin yenilenmesi için olmadık dalga çeviren insanlar ve partiler oldu. Burada asla amacın üzüm yemek olmadığı bellidir. Bu iş tamamen üzümcüye ıstırap olsun diye yapılan iştir. Fark az olsa dersiniz ki yeniden seçim sandıkları açılırsa durum değişir. Ama öyle değil ki aradaki oy farkı tartışmaya mahal vermeyecek kadar çok.

            Yüksek seçim kurulu tartışılsın. Elbette hiçbir kurum tartışılmaz değil. Yüksek seçim kurulunun hatası var. Konusuna hakim olmayan, sorumluluk bilincine sahip olmayan ve görevini kötüye kullanmaya meyilli her hangi birini getirip oraya sandık başkanı yaparsanız olacağı budur. Efendim nasıl bilecek denilecektir. Bilecek işte onun görevi bu. Ülkede bir seçim olacakta onlar işlerini yapacaklar. Evet o zaman işini düzgün yapacak.

            Burada temelli abalıya vurmakta yersizdir. Yani suç onlarda olduğu kadar partilerde de. Çünkü sandık görevlisi olan kişiler sorumluluk bilincini tam almış olmalıdır. Aksi halde lakayt davranan, sandığın başında durmayan, sandığı terk edip giden bir partili hem kendisine tevdi edilen görevi yerine getirmiyor ve hem de partinse ihanet ediyor.

            Hal böyle olunca iki hata birleşince işte seçimde hile diye ağzını açmış bekleyenlere gün doğuyor.

            Sandıkta hata nasıl yapılır? Birincisi sandıktan oylar çıktığında oy kullanılan oy ile zarf miktarı eşit olmalıdır. Sayılacak. İkincisi her oy tek tek çıkarılıp tüm sandık görevlileri ve diğer izlemeye gelenlere gösterilecek şekilde tutulacaktır. Üçüncüsü en az üç kişi tarafından okunan her oy işaretlenecektir. Her on veya on beş oyda mutlaka kontroller yapılıp sağlaması çıkarılacaktır.

            Oy sayımı bittiğinde tüm patilerin ve sandık başkanı memurun mutabakatı ile tutanaklar imzalanacaktır. Bu imzalanan sonuç tutanağı en az üç tane olacaktır. Biri sandık başkanı tarafından muhafaza edilecektir. Torbalar herkesin gözü önünde mühürlenecektir. Sandık görevlisi memura ilçe seçim kuruluna kadar refakat edilecektir. İlçe seçim kururlunda birleştirme memuru ile sandık başkanı mutlaka tek tek kontrolden sonra teslim edilip ayrılacaktır.

            Tüm bunlardan sonra nasıl denir şaibe veya yolsuzluk.

            Hülasa hata var, şaibe var diyen kişi veya partiler Yüksek Seçim Kurulunu suçladıkları kadar mutlaka kendi parti görevlilerini de suçlamalıdır. İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır diyoruz kısaca.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net