17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
KUTSAL KAZANÇ
22 Nisan 2014 Salı Bu yazı 27418 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kazanç kutsaldır. Her birey para kazanmakta ve kazandığı parayı istediği gibi harcamakta serbesttir. Ama vergilendirilen kazanç bunların içinde ayrı bir yer kaplar ve işte o kazanç kutsaldır.

            Aynı ülkede yaşayan, devletin sunduğu hizmetlerden faydalanan yurttaşlar olarak hepimizin devlete vergi ödemesi gerekir. Bu ödediğimiz vergiler ile devlet bizlere çeşitli imkânlar sağlamaktadır. Devlet, yurttaşlarının çok daha rahat yaşayabilmesi için, biz yurttaşlardan aldığı vergiler ile halkına çeşitli kullanım imkânları oluşturur.

            Sağlık bulduğumuz hastaneden, üzerinde gezdiğin yoldan tut, yürüdüğün kaldırım, eğitim aldığın okulu yaptırmak, kullandığın suyu veya televizyon izleyebilmen için harcadığın elektriği evine getirmek olarak sayabiliriz.

            Vergi ödemek, bir ülkede yaşayan her yurttaşın en mukaddes görevlerinden biridir. Devletin de bu vergilerden topladıklarıyla en iyi şekilde hizmet sunması da, yurttaşlarına karşı yerine getirmesi şart olan en önemli görevlerden biridir.

            Vergi kısaca devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülüktür. Devletin vatandaşa yüklediği bu ekonomik yükümlülüğün asıl işlevi, devlet harcamalarını karşılayarak yol, su, elektrik, sıhhat gibi altyapı hizmetlerini sağlayabilmektir. Vergi ödemenin en temel ilkelerinden biri, toplumsal sınıf farkı tanımadan tüm yurttaşların bu görevi yerine getirmeleridir.

            Vatandaş devlete olan bağlılığının ve kamu hizmetlerinden fayda esasını öncelemesi için vergisini vermek zorundadır. Devletin belirlediği vergileri öderken, vergi ödeyen kişilerin, kamu hizmetlerinden istifade etme düzeyi netlikle göz önünde bulundurulmaz, yani ne kadar vergi verdiyse o kadar hizmet alacak diye bir şey söz konusu değildir. Bu tamamıyla kişilerin ödeme gücüyle orantılı bir paylaşımdır. Vergiler ödenirken devlet, yalnızca yurttaşlarının gelir düzeyine bakar ve kişilerin ödeme gücüne bağlı olarak bir ödeme sistemi geliştirir

            Devletin bekası ve insanlarına daha etkili hizmet etmesi için yapılacak olan düzenlemede vergi esastır. Vergisini vermeyen bir toplumun ilerlemesi ve vatandaşına hizmet etmesi düşünülemez.

            Devlete kaynak yaratarak, yatırım ve harcamalarını karşılanmasını sağlar. Büyümeye katkıda bulunarak, gelir ve servet paylaşımını tertip eder. Devletin sağlamakla yükümlü olduğu sağlık, güvenlik gibi temel hizmetleri ve altyapı hizmetlerinin gerçekleşmesini sağlar.

            Vergi ile pek çok yerde makale yazı ve şiir bulunmaktadır. Kendimizce derlemiş olduğumuz bu yazıda vergi vermenin esasını dile getirmek istedik. İlkokuldan başlayan ve ömrün her aşamasında vergi konusunda eğitim vermek ve eğitim almak bir zorunluluktur. Bu zorunluluğu her vatandaşına anlayarak vergi konusunda ne kadar yazı yazılsa az olduğunu özümsemesi gerekmektedir.

            Fatma yılmaz ne güzel söylemiş:

Ben Anadolu’da bir akarsuyum

Coşkuyla akarken gürül gürül

Baraj olacağım, elektrik olacağım.

Sizin ödediğiniz vergilerle

Size ulaşacağım.

Ban Anadolu toprağıyım.

Yeşile koşmuş kimi yerim

Kimi yerim bozkır.

Ödediğiniz vergilerle

Ovalarda bereket

Bozkırlarda fabrika olacağım.

 

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net