09 Temmuz 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Kırıkkale'de 2 Evde Karantina Kaldırıldı
Kırıkkale'de 2 Evde Karantina Kaldırıldı
Bilecik SMMMO başkanlarını ağırladı
Bilecik SMMMO başkanlarını ağırladı
Mesleki Yeterlilik Sınavları Yeniden Başlıyor
Mesleki Yeterlilik Sınavları Yeniden Başlıyor
Gübreye Saplanan Tosunu Yahşihan İtfaiyesi Kurtardı
Gübreye Saplanan Tosunu Yahşihan İtfaiyesi Kurtardı
  YAZARLARIMIZ
YAŞASIN 1 MAYIS !
23 Nisan 2014 Çarşamba Bu yazı 16784 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

1 Mayıs’ın Tarihi ile başlamak , bize Ülkemiz ve Dünya emekçilerinin  neden ısrarla kitlesel olarak kutlamak istediklerini    ortaya koyacaktır. 1880 ‘li yıllar, çalışma şartlarının çok kötü olduğu çocuk işçilerin karın tokluğuna çalıştırılması ve 14-15 saate varan iş günü çalışmaları söz konusu. Kapitalizm hızla büyürken, İşçiler işyeri güvenliği, sağlık koşulları, örgütlenme ve Grev gibi en temel haklarını dahi tanımayan bir siyasi ve hukuki sistem ile karşı karşıyaydılar.

    1881 yılında yarım milyon işçiyi temsilen kurulan  Meslek ve Emek birlikleri Federasyonu  8 saatlik iş günü  mücadelesini yükseltir.  ABD ‘nin Chicago kentinde 40 bin tekstil işçisinin gerçekleştirdiği eylem kanla bastırılır. Aynı kentte bir fabrikada 8 saatlik iş günü için greve çıkan 1400 işçi işten atıldı.  Saldırılar mücadele ateşini söndürmeye yetmez,  aksine yükseltir.  1 Mayıs 1886 da   350  bin  işçi greve  çıktı. Tarih işçi sınıfının böylesine örgütlü ve kararlı tepkisine ilk kez tanık oluyordu.  Ülkede yaşam durdu, İşçiler üretimden gelen güçlerini kullanıyordu.  Hükümet ve işverenler işçi eylemini içlerine sindiremiyordu. 1 Mayıs sonrası işten atmalar, baskılar yoğunlaşır. Olaylara neden oldukları gerekçesiyle sekiz işçi hakkında idam istemiyle dava açılır, işçiler idam cezasına çarptırılır. 4 Yiğit işçi önderi Albert PERSONS, Adolgh FİSHER, George ENGEL, ve August SPIES  1 mayıs 1886 yılında 8 saatlik iş günü mücadelesinde önderlik ettikleri  için idam edilirler.  Albert PERSONS İsimli işçi özür dilemesi şartıyla affedileceğinin söylenmesi üzerine mahkeme heyetinin önünde tarihe mal olacak sözlerini söyler. “ Bütün Dünya Biliyor Suçsuz olduğumu. Eğer asılırsam cani olduğumdan değil, emekçi olduğumdan asılacağım “ diyerek özür dilemez.  2. Enternasyonal 1889 ‘da Paris’te düzenlediği kongrede İşçilerin mücadelesini desteklemek amacıyla   1 Mayıs’ı Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü “ olarak kabul etmiştir.

          İşte o çok korkulan 1 Mayıs’ın doğuşu, hikâyesi böyle başlar. Emekçilerin onurluca  yaşamaları ve mücadele sırasında kaybettikleri yol arkadaşlarını anmak için, Tüm dünya emekçileri 1 Mayıs  birlik ve dayanışma gününü  bayram yerine gider gibi  katılarak kutlarlar.,Demokrasi mücadelesinde kaybettikleri Dostlarını,Yoldaşlarını , kardeşlerinin Anılarını yaşatırlar. Saygı duyarlar.  Her türlü  hak ihlaline ve yolsuzluklara karşı çıkacaklarını o gün  alanlarda bir kez daha  haykırırlar. Ülkemizde 1 Mayıs ları kutlayanlar yıllarca, Hükümetlerin, Kontr gerilla, Gladyo, karanlık güçlerin ve çetelerin hedefinde olmuştur. Onun için 1977  1 Mayıs katliamını yapanların  failleri bulunamamıştır.  Sermayeyi ellerinde tutan büyük tekellerin temsilcileri, yabancı sermaye ve toprak ağaları; 1 Mayısı Kadınların,İşçilerin, İşsizlerin ,köylülerin, Emeklilerin, kamu çalışanlarının, öğrencilerin Sendikalı, sendikasız tüm çalışanların birlikte kutlamalarında, bu katmanların sınıf dayanışmasında çok korkarlar. Emekçiler, sınıf ahlakına, yaşam tarzına uygun olarak birlikte ciddi, disiplinli, saygınlık içerisinde, hiç kimsenin özgürlük ve yaşam alanına girmeden ülkemizi ve dünyayı onlardan çok sevdiğimizi 1 Mayısı coşkuyla  kutlayarak  tekrar göstermeliyiz.  1 Mayıs aynı zamanda İnsanca yaşam, hakça paylaşım, Eşitlik ,Özgürlük, Barış, İnsan hakları, Demokrasi,Laiklik ve  Hukuk’un üstünlüğünün herkes ce kabul edilmesi gerektiği, Tüm çalışanların grevli toplu sözleşmeli sendikal haklarının yasal güvenceye kavuşturulması, vb taleplerimizin belirtildiği  gündür.  1 Mayıs kutlamalarına karşı Egemen güçler ülkemiz insanlarını yıllarca yalan, dolan la, aldatarak, 1 Mayıs düşmanlığı yaratıldı.  Bunun doğru olmadığını birlikte alanlarda göstermek zorundayız.

      Bir mayısı diğer günlerde ayıran işçi sınıfının Emperyalizme, Faşizme, sömürüye karşı, sermayenin sınır tanımayan egemenliğine karşı sınıf dayanışmasının güçlenmesi, Emek, Barış ve Demokrasi güçlerinin ülkemizde Adalet, Eşitlik, özgürlük ve Barış içerisinde kardeşçe birlikte yaşama isteklerini daha da yüksek sesle söylenilen günlerdir. (alanlardır )  1 Mayıs marş ını birlikte söylemek için tüm halkımızın ve Dünya işcilerinin Birlik mücadele ve Dayanışma günü olan 1 Mayısı kutluyorum.

“ Yaşasın 1 Mayıs  

 Hüseyin GÜNEY


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Nusret Kılıç
Şuayip Bütün
Kırlangıçoğlu Oktay
Erol Serkan Kılıç
Fazlı GÜVENTÜRK
İdris Aykul
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  08 Temmuz 2020 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net