28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
VATANDAŞIN KAZANIMI
08 Mayıs 2014 Perşembe Bu yazı 27659 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Babasının evinden çıktığında yola adım atar atmaz asfaltın kalitesini düşündü. Siyah kaliteli asfaltın kenarındaki kaldırımların renk renk boyaları içini açtı. Attığı her adımda çocukluğunu düşündü. Nasıl çamur içinde yollardan geçtiklerini ve çamur içinde çelik çomak oynadıklarını düşündü.

            Mahalle arasında neredeyse her sokağa kurulan halı sahaların güzelliği parklarla taçlanmış. Çocukların cıvıltıları içinde banklarda oturan ve torunlarını gezmeye çıkaran emekli Ahmet amcayı gördü. Ahmet amca ile geçen gün karşılaştıklarında emekli ikramiyesini evlerine kadar getiren postacıya teşekkür ederken gözlerinin içi gülüyordu.

            Otobüs durağına geldiğinde birkaç dakika bile beklemedi. Otobüsler ring seferleri yapıyor raylı sistemin duraklarına sürekli servis kaldırıyor, raylı sistemden inen yolcuları evine taşıyor, evinden işine, aşına koşan insanları da aynı şekilde raylı sistem duraklarına ulaştırıyordu.

            Neredeyse raylı sistemin her mahalleye ulaşması trafik sorununu çözmüş olduğundan, ilkokulu, okulu ortaokulu okuduğu okulların önünden geçerek,  birkaç dakika içinde sınava girmek için gelmiş olduğu üniversiteye ulaşmıştı.

            Raylı sistemin içinden gelen ikaz sesi ile üniversite durağına geldiğini anlayarak indi.

            Yürüyen merdivenlerin aslında ne kadar yaşlı insanlara faydalı bir icat olduğunu düşünerek çıktı duraktan. Karşısında devasa bir yapı olan üniversiteyi gördüğünde içinde bir heyecan oluştu.

            Her yanı yeşil çimler ile kaplı ve etrafında çiçeklerin her çeşidini, renklerin her tonunu görmüş olmanın huzuru ile parke döşeli yollardan ilerledi ve sınav salonunun önüne ulaştı.

            Kapıda sınavın güvenliğinden sorumlu polisleri gördüğünde Türk polisinin ne kadar eğitimli ve birikimli olduğunu görmenin güzelliğini yaşadı. Kibar bir şekilde insanı rahatlatan bir tavır ile kimliğini kontrol eden polislerin tavrı mutlu etti.

            Okulun içinde ilerlerken geniş koridorlarda yapay çiçekler ile süslenmiş su yolları gördü. Bu okulda okumak bir ayrıcalık ve ben bu sınavımın sonunda bu ayrıcalığı yaşayacağım diye düşündü.

            Kapısı açık bir odanın yanından geçerken gözü içeri takıldı. Öğrencilerin hocaları ile birlikte bilimsel araştırmalar yapmış olduğu laboratuarı gördü. Burada vatan için millet için devlet için ve insanlık için ne gibi faydalı icatların yapıldığını gururla gördü.

            Koridorun tam karşısında bilimsel tezlerin yer adlığı belki sayısı binlerle ölçülen kitapların bulunduğu kütüphane küçüklüğünden beri okuma sevgisi olduğundan dikkatini çekti.

            Sınavın olacağı amfiye geldiğinde sırasına oturdu. Kibar ve iyi eğitim aldığı her hallerinden belli olan sınav gözetmenlerinden sınav kağıdını aldı ve okuduğu tüm okulların birikimlerini kağıda dökmeye başladı.

            Sınav bitti. Sınavdan çıktığında okulun bahçesinde bir süre dinlendi. Tüm soruları aklından geçirip, sınav sonu muhasebesini yaparken aklında tüm sınav sorularından sadece biri kalmıştı.

            Vergi veren bir vatandaşın kazanımları ne olur?

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net