19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
EN İYİ BİZ BİLİRİZ
15 Mayıs 2014 Perşembe Bu yazı 29674 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Soma'daki bir kömür ocağında meydana gelen patlama nedeniyle çok sayıda işçi mahsur kaldı. Ege Bölgesindeki kömür işletmelerine ait bütün arama kurtarma ekipleri Soma’ya yönlendirildi.

Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, ilçedeki özel bir madende elektrik trafosunda çıkan yangın sonucu madenin içinde bulunan 200-300 kadar işçinin mahsur kaldığını, hastaneye kaldırılan 10 işçiden üçünün hayatını kaybettiğini söyledi.
            Gazetecilere açıklama yapan Atçı, Eynez mevkisinde özel bir şirketin işlettiği madenin elektrik trafosunun yanması sonrası duman nedeniyle madenin içindeki 200-300 işçinin mahsur kaldığını söyledi.

Atçı, "Şu anda kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bir vardiya işçi, 200-300 civarında içeride, bu işçilerden 10 tanesi çıkarılabildi, hastanelere sevk edildi. Üç tanesinin vefat ettiği bilgisi geldi" dedi.

İlk haber böyle yansıdı haber bültenlerine.

Saatler ilerledikçe acı büyüdü. Hem de çığ oldu, dağ oldu, derya oldu büyüdü. Bu yazıyı hazırladığımda resmi rakamlar iki yüz bir ve gayri resmi rakamlar ise üç yüze yaklaştığını belirtiyordu.

Kader elbet. Kimin nerede nasıl öleceğini kimse bilemez. Yaradan bir ömür biçmiş ve biz o ömrü yaşıyoruz.

Her askere giden şehit olmaz, her trafiğe çıkan kazada ölmez, her depremde göçük altında kalan yitirmez hayatını. Rabbimiz kime ne zaman senin işin buraya kadar artık döneceksin bana dediğinde ömür biter.

Bu patlamada da öyle oldu. Onların ömrü oraya kadarmış. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Biz elbet üzülüyoruz. Elbet içimiz yanıyor yiten her cana. Ama kimse o merhumların aileleri gibi üzülmez, üzülemez.

Bu acıyı en çok biz biriz. Kırıkkale tarihinde patlama yangın çok oldu. Makine Kimya Kurumunun ilimizde olması ve pek çok fabrikaların burada olması nedeniyle bu tür acıları bizler çok iyi biliriz. Bu nedenle bizler Soma halkının acısını içimizde herkesten çok hissediyoruz.

Burada herkese düşen itidalli davranmaktır. Daha soğukkanlı ve kışkırtmadan, milletin acısına acı katmadan bu anları yaşamamız ve atlatmamız lazımdır..

Soma^da tanıdığım yok, bu olaylardan etkilendiğimi düşündüğüm yakınım, akrabam da yok. Ama olayın olduğu ilk anlardan itibaren ekranlara kilitlendik. Kimsenin de bu geceyi çok rahat geçirdiğini sanmıyorum. Gözlerimizi dinlendirmek için kapattığımızda göçük altından çıkarılan yaralı işçi gibi acı çektik. Rahmetli olanların ve cenazeleri çıkarılanların aileleri gibi cenazemize içimiz yandı. Göçük altında kurtarılmayı bekleyen işçiler gibi çaresizliği tattık. Arama kurtarma çalışmalarına katılanların çabasını yüreğimizde hissettik. Oraya uzanmaya çalışan, orada ne yapabilirim sıkıntısını duyan devlet gibi düşünceler sardı beynimizi.

Ama bu acıdan prim yapmak için siyaseti devreye sokanlar gibi olmadık. Suçu rakip partiye purtiye atıp, buradaki acıdan kendimize oy devşirme yoluna gitmedik.

Ekranları silah gibi kullanan gazeteciler ve programcılar gibi de olup, halkla kimse ilgilenmiyor, kimse bakmıyor, devletin yetkilileri burada yok, ilk saatten itibaren orada olan bakanları vekilleri görmezden gelip, Başbakan neden yok gibi kışkırtıcı yayınlar da yamadık.

Acımız büyük, çok büyük. Burada gereksiz polemikleri bir tarafa bırakıp, herkes ne yapabilirimin çabasında olmalı. Bizler bu acıyı biliriz. Kimin bu acıdan prim yapmaya çalıştığını da biliriz. Siyasetçi konuşmasına, gazeteci yayınına dikkat etmeli ki halkımız bu içinde hissettiği acıyı yaşayabilsin. Tahrik yapanlara prim vermeyiniz.

Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
301 şehit  -  19-05-2014 - 09:45
Önceki gece 15 işçinin cesedinin çıkartılmasının ardından kalan 2 işçinin cenazesine ulaşmak için çalışma başlatılmıştı. Başka bir bölgede çıkan yangın nedeniyle 2 işçiye ulaşmakta güçlük çekilmişti. Enerji Bakanı Taner Yıldız, faciada ölenlerin sayısının 301’e yükseldiğini, başvurulara göre de madende kimsenin kalmadığını söyledi. Yıldız, “485 işçi kurtarılmış oldu” dedi. ‘Gitmiyoruz, buradayız’ diyen Yıldız, kazayla ilgili olarak adli ve idari soruşturmaları başlattıklarını belirterek, “Ucu nereye dayanırsa dayansın soruşturulacak” diye konuştu. Yıldız, Suriyeli işçi çalıştırıldığı iddialarıyla ilgili olarak da “Suriyeli çocuklarla alakalı hassasiyeti olan varsa gitsinler Esed’in binlerce öldürdüğü çocuklar için orada karşı çıksınlar” şeklinde konuştu.
Mehmet Gençer  -  17-05-2014 - 22:34
300 kişi ölecek kimse sesini çıkartmayacakmı. Keşke olmasa ama, Elbette toplum içerisinde provakotörlerde olacaktır. Provokatör var onlar ortalığı karıştıryor diye şikayetçi olamayız. Yönetici olmak demek sabırlı olmak hoş görülü olmak demektir. Kendisine yetki vermiş olan ve tenkit edenlere edepsiz demek değildir. Kardeşleri ölmüş acılı insanlar yuh çekiyor diye onları azarlamak, tokatlamak ve döğdürmek değildir. Sokakta ölümleri tenkit edenlere başbakanların danışmanlarının tekmelemesi değildir. Hen tekme atarak döğüp hemde sopa yedim diyerek bir hafta rapor almak değildir. Özetlersek, sn. başbakan hoş görülü, sabırlı olmalıdır. Sn. başbakan polis gücünü arkasına alarak sokaktaki hoş görmediği insanların seviyesine inmemelidir. Ne yazık ki, inmektedir. Sn. başbakan tenkitlere sabırlı davranmalıdır. Kendisini tenkit edenlere edepsiz dememelidir. Sn. başbakanın tenkitlere tahammülü yoktur. Ne yazık ki, insanları geren ve guruplaştıran karşı karşıya getiren %50 evlerinde zor tutuyorum diyerek ayıran sn. başbakandır. Sn. başbakan ben ne dersem o olsun demektedir. ALLAH cc. sonumuzu hayır eyleye.
kirikkaleli  -  15-05-2014 - 22:02
bundan sonrası için ders olsun diyeceğim ama böyle bir dersi bu ülke nasıl kaldıracak bilmiyorum. çok acı bir durum
Kemal Rakca  -  15-05-2014 - 15:24
Milletçe yasa boğulduğumuz bugünde Hürriyet gazetesi ve internet sitesi yine siyasi rant peşinde. Gazetede bugün Yalçın Bayer imzasıyla çıkan yazıda, Koç Grubu\'na yakınlığıyla bilinen Soma Maden\'in sahibi işadamı Alp Gürkan yerlere göklere sığdırılamazken, madenin örnek bir maden olduğundan bahsedilirken gazetedeki ve sitedeki diğer haberlerde her fırsatta hükümet aleyhine yayın yapılıyor. Haberlerde CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel\'in, Soma\'da birçok iş güvenliği ihlali olduğunu belirterek, 20 gün önce verdiği Meclis araştırma önergesinin AK Parti tarafından reddedilmesinden yola çıkarak hükümete tepki gösteriliyor. Ancak aynı Hürriyet Gazetesi, örnek maden, örnek işadamı haberleriyle şirket sahibini aklama çabasına girerek kendi haberleriyle çelişiyor. Okuyucularının algısıyla oynamayı adet haline getiren gazete, \"200 can verildi Çalışma Bakanı nerede\" diye manşet atarken \"Madenin işletmecisi nerede\" sorusunu aklına bile getirmiyor.
yabancılar kaşıyor  -  15-05-2014 - 12:05
The Times da Soma\'daki faciaya iki tam sayfa ayırıyor. Gazete \"Kurtarma ekipleri yüzlerce madenciyi kurtarmak için cehenneme iniyor\" başlığını kullanıyor. Türkiye\'nin iş kazaları karnesinin kötü olduğunun hatırlatılması üzerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan\'ın \"savunmacı bir tavır\" takındığını söyleyen gazete \"Trajedinin boyutu Erdoğan\'ın uzlaşmaz siyasetine olan öfkeyi artırabilir. Facia, geçen yıl Haziran ayında yaşanan protestoları yeniden alevlendirirse, Erdoğan\'ın siyasi beklentileri suya düşebilir. Yönetim Gezi protestolarına katılanları \'hain liberal elitler\' olarak nitelemişti, ancak madencilerin ölümleriyle ilgili protestoları benzer şekilde geçiştirmek pek mümkün olmayabilir\" yorumunu yapıyor. Gazete, Türkiye\'de bir çok gazete ve televizyonun \"ülkenin madencilik geçmişindeki belgelenmiş güvenlik zaaflarını görmezden geldiğini\" de ifade ediyor.
Habibe  -  15-05-2014 - 10:10
Bu gibi kazalar dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile oluyor.Fakat böyle provakatörlük yapmıyorlar, olayı bahane edip her yeri yakıp yıkmıyorlar, herkes acıyı paylaşıyor.üzülüyor. Bizimkiler ölüm üzerinden görüyorsunuz ne yapıyorlar.Yoksa bu olaylarda sobotaj olup, bir plan dahilinde mi çalışıyorlar
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net