28 Ekim 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
Kırıkkale Savunma Sanayiinin Lokomotif Şehri
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
11 Yıldır İhtiyaç Sahiplerinin Yardımına Koşuyor
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Dünyanın en kaliteli tuzunu üretiyoruz
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
Yapılandırma Borçlarının İlk Ödemeleri Başladı
  YAZARLARIMIZ
NEREYE KADAR
19 Mayıs 2014 Pazartesi Bu yazı 34473 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Bizden sonra gelecek olan doğmamış nesillere karşı sorumluluğumuza bakarsak, barış ve özgürlüğün birbirine kopmaz bir bağ ile bağlı olduğunu ve birine karşı olan tehdidin her ikisini de tehdit edeceğini farkına varmakta nasıl başarısız olabiliriz. Diyor Churchill.

            Özgürlüğü istemek belki de insanoğlunun ilk yaradılış yıllarından başlıyor. İnsanoğluna ne kadar özgürlük verirseniz daha fazlasını istiyor. İstemeli de zaten. Olması gereken budur.

            Ancak; özgürlüğü talep ederken kesinlikle başkasının sınırına girmeden bu isteği dile getirmek gerekiyor. Hele bu istekte başkası can ve mal kaybına uğrayacaksa orada kendimize dur dememiz lazım.

            Özgürlüğü yanlış değerlendirmemiz bizleri toplumun gözünde de kendi gözümüzde de sıfırlar.

            Basın özgürlüğü diyoruz, yazma özgürlüğü diyoruz, okuma özgürlüğü diyoruz, seyahat özgürlüğü diyoruz, konuşma özgürlüğü diyoruz. Diyoruz da diyoruz özgürlüğün sonu yok ki.

            Şimdilerde bir özgürlük furyası yine aldı başını gidiyor. Her önüne geleni özgürlüğü kalkan yapıp bir başkasına saldırıyor. Hele bizim malum basınımız artık özgürlüğü isteme veya özgürlüğü savunma bir yana o kalkanın arkasında bir dağ bir şelale olmuş akıyor. Ama iyiye değil güzle değil üzüm yemekte değil amaçları tamamıyla bağcıyı dövmek.

            Osha “Hayatın hedefi özgürlüktür. Özgürlük olmadan hayatın anlamı yoktur. Özgürlük politik, sosyal ya da ekonomik özgürlük anlamına gelmez. Özgürlük zamandan, zihinden, arzudan özgür olmaktır. Zihnin var olmadığı anda evrenle bir olursun; evren kadar sınırsız ol.” Derken sınırsızlıktan söz etmiş ama sınır başkasının özgürlüğünün başladığı yerdir. Bunu da anlatmış.

            Aslında basının sınırsız özgürlük talebi sadece kendilerine has değildir. Pek çok siyasetçi sivil toplum kuruluşu hatta ferdi talepler de sınırsız özgürlük için karşısındakini yıpratıyor.

            İnsanlar özgürlük dendiğinde başkasını düşünmeden sadece kendi istekleri doğrultusunda özgürlük anlıyor.

            Doğru olan elbette bu değildir.

            Siyasetçileri görüyoruz. Biri diğeri hakkında eleştiri yaparken sınır tanımadan sinkaflı kelimelerle eleştiri yapabiliyor. Toplun tepesindeki insanların bu şekilde davranış sergilemesi genele yayılıyor.

            Emekliler parkında sohbet edenden tutun berberde tıraş olan amcalara kadar hatta altın günündeki teyzelere kadar herkes bu sınırı zorluyor.

            Mecliste yapılan kimine göre yolsuzluk görüşmeleri kimine göre darbe operasyonu görüşmeleri çerçevesinde de bunu gördük. Meclis televizyonunun yayın yapmamasını bende kınıyorum. Ama meclisten elindeki alet ile canlı yayın yapan milletvekilini de aynı şekilde kınıyorum.

            Meclis televizyonu bu yayını yapsa daha şık olurdu. Ama tarafsız düşündüğün zaman objektif olma derdi taşıdığın zaman öyle olmadığını daha net anlıyoruz. Bu insanlar suçlu olabilir. O zaman topluma deşifre olsunlar, en ağır cezaları da alsınlar. Buna kimsenin “Gık’ının” çıkmayacağı kesindir.

            Ama ya suçsuzsa bunu dünya yayınlayanlar nasıl vebal ödeyecekler. Yargılanma yok, yargılamada yok. Mahkeme bir olsun bakalım. Araştırma yapılsın bir bakalım. Ondan sonra neyse onu yapalım deşifre edelim. Ama ya suçlu değillerse?

            Hülasa diyoruz ki özgürlük derken başkasının hakkına tecavüz etmek ve onu yargısız infaz yapmak ne kadar doğrudur onu da özgürlük diyenlere bırakıyoruz.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
MESUT ARLIER
Yener Kazan
Nesrin Bulat
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Ekim 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net