19 Ekim 2021 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Ava Giderken Avlandılar
Ava Giderken Avlandılar
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Yahşihan Belediyesi’nden Her Birime Özel Kışlık Kıyafet
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkale Belediyesi Cenaze Nakil Filosunu Genişletti
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
Kırıkkalespor Dolu Dizgin 2-0
  YAZARLARIMIZ
SAYGILI VE MÜTEVAZI
29 Mayıs 2014 Perşembe Bu yazı 29674 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Alçak gönüllü olmakla ne kazanırız? Kendimizi kazandığımız söylenebilir. İnsanın istekleri sınırlı değildir. Yetinmeyi bilmedikten sonra en büyük servet bile açlığı dindirmez. Hayatı duymak ve ondan keyif alabilmek alçak gönüllü olmaya bağlıdır. Bireyin yaşamı için yetinmeyi bilmek tek çıkar yoldur. Başkaları tarafından dünyaya getirilen, dışarısı tarafından eğitilen ve yaşamının kuralları başkalarınca  belirlenen bireyin büyüklenmesi geçerli bir etkinlik değildir.

             Ne zaman gelip ne zaman çıkacağımızı bilmediğimiz ve gözle görülmeyecek kadar küçük bir alanda bulunan hayatlarımız ne kadar yüceltilebilir ki? Hak edilmiş bir hayat yok, ancak bahşedilmiş bir yapıdan söz edilebilir. Bizim olduğunu iddia etmek için bile sağlam bir temel yoktur ki hayat, sonsuz uzay- zamanda gelip geçici bir heves gibidir. Dolayısıyla Alçak gönüllülük insanın algısını tamamlayan hayati özelliklerdendir. Yücelin kaleminden alçakgönüllü olmak böyle dile getirilmiş.

            Miraç kandili dolayısıyla sakalı şerifin nokta camiine getirildiğini duyan veya tevafukken miraç idrakini nokta camiinde yaşamak isteyenlerin doldurduğu bir gecede biz ikinci kategori ile yani tevafukken oradaydık.

            Erken sayılacak saatte gittik camiye. Nokta camii yapım farklılığı ve ihtişamı ile ilk günlerden itibaren bize manevi bir atmosfer sağlıyor. Elbette pek çok insanın katkısı oldu bu caminin yapımına. Ama galiba en çok katkıyı bir dönem önceki Belediye Başkanı Veli korkmaz sağladı. Bu caminin bir tuğlasına harç olan kim varsa Allah ondan razı olsun.

            Arka saflarda yer bulabildiğimiz miraç gecesinde bir süre sonra şimdiki Belediye Başkanı Mehmet saygılı geldi. Selamlaştık ve hemen ön safa oturdu.

            Kuranı kerimler okundu, namaz kılındı, dualar edildi. İster istemez bu manevi havanın içerisinde kendisini izledik. Safta tam yer olmadığından bir karış gerisine oturdu safın.

            Belki oradan boşluk bulanlar ön saflara geçmek için hep onun üzerinden geçmek durumunda kaldı.

            Ardında ne koruma Süleyman vardı, ne tabirimizi mazur görün ama şak şakçı takımından kimse vardı. Belli ki kendisi buraya siyasi bir kaygı ile gelmemişti. Sadece Miraç güzelliğini doyarak yaşamaya gelmişti. Zaten kimse onun farkına bile varmadı ta ki namazın sonuna kadar.

            Beş altı yıldır siyasetin içindeyiz. Bilen bilir çokta pasif bir siyaset yapan grupta da değildik. Kendimizce pek çok aday adayı, aday ve seçildikten sonra da makam sahibi olanlarla beraber olduk. İçlerinde namazı namaz gibi kılanın çok olduğunu gördük. Ama aynı zamanda dostlar alış verişte görsün anlayışı ile camiye girenleri de gördük. Herkesin günahı da kendisinin sevabı da kendisinin. Eleştirmek asla değil amacımız burada maneviyatı içine sindirip ibadetini gerçekten Allaha kulluk ile yapanların olduğunu ama farklı anlayışta olanlarında bulunduğunu söylemek için yazıyorum bunları.

            Mehmet Sayılı yukarıda yazdığım mütevazilik konusunu içine sindirmiş. İbadet yaparken almış olduğu terbiye ile boynunu yerden kaldırmadı. Bu durumda ona ancak helal olsun demek geliyor içimizden.

            Şimdi önemli bir mevkide ve devlet memuru olduğundan ismini açık yazmak sıkıntı doğurur diye vermediğim bir üst düzey yöneticide de aynı mütevazi tavrı görmüş ve içimden koca bir aferin demiştim.

            Bu yazıyı reklâmı olsun diye yazmadım. Sadece bu tavrının devam etmesini kendisine namazın sonunda sağlık verdiğim gibi güzel bir örnek olduğu için ve kazanımın gönüllere girmek olacağını belirtmek için yazdım. Bizim böyle Rabbinin karşısında eğilirken yere değecek yöneticilere ihtiyacımız var diye yazdım.

            Selam ve dua ile…


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Keskinli yetim  -  30-05-2014 - 16:16
Sayın yazar. Bu yazınızla belediye bşk.nın kanına giriyorsunuz. Belediye başkanı çok iyi bir insan olabilir, çok iyi bir müslümanda olabilir ancak şahsı ile ilgili, müslümanlığı ile ilgili olarak bu köşede övgü dolu yazı yazmanız pek şık değil. Bu yazıyı okuyanlardan bir kısım insanlar Fazlı bey amma yağ çekmiş diyebilirler.Fazlı beyin belediyede bitecek ne işi var diyebilirler.Bırakın her insan dinini kendisi yaşasın ve gazete köşelerinden belediye başkanlarının inancının reklamını yapmayın. O insan oraya ibadet etmeye gittiyse ALLAH cc. ile kendi arasında kalsın.Kusura bakma her insan benim gibi tenkit edemez. Ama gerçek bu.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  19 Ekim 2021 Salı
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net