04 Ekim 2022 Salı
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Kırıkkale Belediyesi, Tam Bana Göre Festival’ine katılacak
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Cam ve Mozaik Kırıkkale Hayat Buluyor
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Müzisyenlerimiz,müzik kutusu değillerdir
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
Civelek Şampiyona İçin Yardım Bekliyor
  YAZARLARIMIZ
Sigara, Kanser, Kurşun
31 Mayıs 2014 Cumartesi Bu yazı 29617 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Dünya Sağlık Örgütü, tütün kullanımının sağlığa zararları konusunda toplumsal bilinç oluşturmak, artan sigara tüketimine dikkat çekmek ve tütün kullanımını azaltmaya yönelik etkili politikaların altını çizmek amacıyla her yıl 31 Mayıs gününü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak kutlamaktadır.

Biz de bu vesile ile ülkemiz özelinde sigara ile ilgili birkaç söz etmek istedik. Sigaranın zararlarını birkaç maddede özetleyelim.

1. Aslında hepimizin de malumu olduğu sigaranın sağlığa zararları ve sonuçları; Her sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4000den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Bunlardan en az 81 tanesinin doğrudan kansere neden olduğu ispatlanmıştır.

Akciğer kanserine bağlı ölümlerin %90ının nedeni sigaradır. Sigara içmeyen ancak dumanına maruz kalanlarda akciğer kanseri riski 3 kat artmıştır. Sigara içenlerde akciğer kanseri dışında ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, mesane, böbrek, prostat ve rahim ağzı kanseri riski 30 kat artmıştır. Sigara, kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığı yapan akciğer hastalıklarının en önde gelen sebebidir. Bu hastalıklardan ölüm riski, içmeyenlerden 40 kat fazladır. Sigara içenlerde kalp krizi geçirme riski 10 kat artmaktadır.

2. Sigara içenler sadece kendilerine değil çevresindekilere bile zarar vermektedir. Ev içinde sigara içiliyorsa; Bebekler hastaneye 3 kat daha fazla başvurmakta, Ani bebek ölümü riski 2,5 kat artmakta, Çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş olmakta, eşi sigara içen kadınlarda akciğer kanserinden ölüm 2-3 kat artmaktadır.

Sigara her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insanın beklenenden önce ölümüne yol açmaktadır. Bu ölümlerin yaklaşık 600 bini ise pasif sigara içimine bağlı olmaktadır.

Sigara içen bir kişinin çevresindekileri zehirleyerek kul hakkına girdiğini söylememize gerek yok herhalde.

3. Sigaranın ekonomik boyutu ise hiç de azımsanmayacak önemdedir. Türkiye sigara içme sıklığı açısından dünyada 10. sırada yer almaktadır. Türkiye’de sigaranın yol açtığı ekonomik kaybın yılda 8-10 milyar dolar civarında olduğu ve bu miktarın 2-2.5 milyar dolarının sigaranın neden olduğu sağlık sorunlarına yapılan harcamalar olduğu saptanmıştır.

Aile bütçemize zararı ise; Ülkemizde şu anda 1 paket sigara ortalama 7 lira. Günde 1 paket içen için ayda 210 TL. Yılda en az 2520  TL. Bu paralarla evimiz ve kendimiz için ne kadar çok şey  alabileceğimizi düşünmeliyiz. Bu mali tablo, tiryakinin sadece sigaraya ödediği ve aile gelirinin her ay en az %15ini götüren fuzuli bir masraf kapısıdır. Bu masrafla aile fertleri eksik beslenmekte ayrıca sigaradan meydana gelen hastalıkların tedavi masrafı da ayrı bir maddi külfet getirmektedir.

4. Üretilen her 15 paket sigara için Üçüncü Dünya Ülkelerinde iki ağaç yakılarak yok edilmektedir.

5. Sigara endüstrisinin ana hedefinin 11-13 yaş grubu çocuklar olduğu ve ülkemizde de sigaraya başlama yaşının gittikçe bu yaş grubuna kaydığı bilinmektedir. Alışkanlık kazanma açısından alkol ve uyuşturucudan farkı olmayan sigaradan bir defa içen her üç kişiden birinin tiryaki olduğu bilinmektedir.

6. Türkiye’de sigara üreten firmaların hepsi yabancı firmadır. Sigara içerek hem yabancılara para kazandırdığımız gibi sigara fiyatlarının pahalı olmasını gerekçe gösteren tiryakiler kaçak sigaraya yönelmektedir. İçtiğimiz her kaçak sigara PKK ya para olarak gitmektedir.

Sağlığın her şeyden önemli olduğunu vurgulayan Kanuni Sultan Süleyman ne güzel söylemiş;“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi , olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi...”

 

Sigarayı bırakalım, sağlığımızı, cebimizi, çevremizi, sevdiklerimizi, ülkemizi koruduğumuz gibi atalarımızın sözlünü dinlediğimizi de gösterelim.


Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener KAZAN
Şadiye ERYILMAZ
Sami GÜLER
Hidayet DOĞAN
Ömer ŞENGÜL
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  03 Ekim 2022 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net